خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

مهلت مراجعه مشمولان سهام عدالت به بانک ها تمدید شد

حسین فهیمی با اشاره به نشست عصر سه‌شنبه شورایعالی بورس و اوراق بهادار در وزارت امور اقتصادی و دارایی‌، گفت:‌ مهلت مراجعه مشمولان سهام عدالت به بانک ها برای فروش یکجای ۳۰ درصد از سهامشان از ۱۰ به ۱۳ خردادماه جاری افزایش یافت. سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت تاکید کرد:‌ با توجه به اینکه امکان لغو تصمیم از روش مستقیم به غیرمستقیم وجود ندارد مشمولان این سهام در انتخاب این روش دقت کافی را داشته باشند.

مشاهده کل خبر

لزومی به مراجعه دارندگان کد بورسی به شعب بانک ها نیست

حسین فهیمی به تشریح جزئیات فروش سهام عدالت پرداخت و با بیان اینکه فروش سهام عدالت از ۱۰ خرداد آغاز می‌شود، تاکید کرد: آن دسته از مشمولان سهام عدالت که دارای کد بورسی هستند، خودشان می‌توانند از تاریخ ۱۰ خردادماه به فروش سهام اقدام کنند و نیازی به مراجعه به شعب بانکی نیست. سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت در ادامه با اظهار این مطلب که جلسه شورای عالی بورس تصمیم به فروش تنها ۳۰ درصد از پرتفوی سهام عدالت هر مشمول را گرفته است، گفت: این تصمیم از یک سو برای جلوگیری از فشار فروش زیاد به بازار سرمایه درنظر گرفته و از سوی دیگر برای آن دسته از مشمولانی که نیاز مالی شدید دارند، اخذ شده است؛ تا به این ترتیب امکانی فراهم شود تا در این شرایط سخت اقتصادی، دارایی مالی از فروش ۳۰ درصد از سبد سهام عدالت را دریافت کنند.

مشاهده کل خبر

آمادگی کارگزاران بورسی برای فروش سهام عدالت

عضو شورایعالی بورس اعلام کرد: همه شعب ۱۰۸ کارگزار فعال در بازار سرمایه برای اخذ سفارش فروش ۳۰ درصد سهام عدالت آماده هستند. شاهین چراغی در صفحه مجازی خود نوشت: سهام عدالت ارزشمند است. بازار ظرفیت کامل برای جذب تدریجی سهام عدالت را به راحتی دارد. فعالان بازار نگران نباشند. کلیه ۱۰۸ کارگزاری امکان اخذ سفارش را همزمان در تمام شعب دارند. مضافا" شرکت سپرده گذاری مرکزی برای تسهیل فرایند، زیرساخت الکترونیکی را در اختیار تمام کارگزاران قرار می دهد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه شفاف ترین نهاد اقتصاد/تقدیر وزارت اقتصاد از سازمان بورس

وزارت امور اقتصادی و دارایی با پایان پذیره نویسی واحد های سرمایه گذاری مالی یکم طی اطلاعیه شماره ۸ خود اعلام کرد: بیش از سه میلیون و چهار صد و هشتاد ویک هزار (۳۴۸۱۰۰۰) نفر با سرمایه گذاری بیش از ۵۸۸۶ میلیارد تومان در این پذیره نویسی مشارکت کردند که بیانگر تشکیل بزرگترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در کشور از نظر ارزش سرمایه گذاری و تعداد سهامداران است.

مشاهده کل خبر

سهام‌عدالت خود را حفظ کنید

طهماسب مظاهری کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه تیتر امشب گفت: بسته تخصیص سهام در گذشته به سرانجام نرسید و کاری که امروز انجام شده کاری جسورانه و جدی است و امیدورام کار نیمه تمام را دولت به نحو احسن انجام دهد. حسین فهیمی سخنگوی ستاد راهبردی آزادسازی سهام عدالت و مدیر عامل سمات، هم گفت: سهام داران حقوق مختلفی دارند و یکی از آنها حق فروش سهام است. دارندگان سهام عدالت نیز با مراجعه به بانک می‌توانند درخواست فروش بدهند.

مشاهده کل خبر

شرایط بازار سرمایه مطلوب است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بانک مرکزی توان و ظرفیت لازم را برای مدیریت بازار ارز در کشور دارد و باید محکم و براساس ظرفیت‌های خود قدم بردارد. محمدرضا پور ابراهیمی داورانی با اشاره به روند افزایشی قیمت ارز در کشور گفت: بانک مرکزی متولی حوزه سیاست‌های ارزی در کشور است و اساس حرکت ارز را تعریف می‌کند بنابراین این بانک اکنون باید اعلام کند، برای مهار قیمت ارز و تثبیت آن چه سیاست‌هایی را می خواهد دنبال کند.

مشاهده کل خبر

احتیاط کنید، سودجویان به دنبال سهام عدالت شما هستند

به گفته عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، بازارسرمایه یک رکن مهم و اساسی در اقتصاد کشور محسوب می شود و در این میان شاخص بورس و فرابورس طی سال گذشته با رشد بسیار مناسبی همراه بوده است اما، با توجه به شرایط اقتصادی جهان، برخی فکر کردند که این رشد حباب است و شروع به شناسایی سود کردند، در حالی که بازار دوباره به روزهای اوج باز می گردد. حسن نژاد با اشاره به بازگشت بازارسرمایه به روزهای اوج خود گفت: با این که در سال جدید، دولت تمام قد از بازار سرمایه حمایت خواهد کرد اما این بازار، بدون حمایت دولت هم با روند صعودی چشمگیری همراه می شود. حال آن که، دولت در تمامی برنامه های خبری خود اعلام داشته که تمام قد پشت بازار سرمایه است. روند نزولی فعلی بازار هم موقتی و گذرا است.

مشاهده کل خبر

پذیره‌نویسی اوراق مرابحه کرمان موتور با سود ۱۸ درصد در فرابورس

مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران با اعلام این خبر که پذیره‌نویسی اوراق مرابحه کرمان موتور از ششم خردادماه و به مدت سه روز کاری در بازار فرابورس آغاز می‌شود، عنوان کرد: موضوع انتشار این اوراق تامین سرمایه در گردش شرکت برای تامین قطعات و مجموعه‌های تولید خودرو است که در سال جهش تولید، گامی اثرگذار برای تامین نقدینگی این کارخانه با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه است. ندا بشیری با بیان اینکه اوراق مرابحه یکی از مهم‌ترین ابزارهای تامین مالی در بازار مالی اسلامی شناخته می‌شود، تصریح کرد: این اوراق انواع مختلفی دارد و با دلایل گوناگونی نظیر تامین مالی و تامین نقدینگی، تشکیل سرمایه شرکت‌های تجاری و ... منتشر می‌شود و قابل فروش در بازار ثانویه است.

مشاهده کل خبر

با قرض و وام وارد بورس نشوید/ زیان مبتدی‌ها جبران نمی شود

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به کسانی پیشنهاد می ‌شود که پول مازاد دارند و برای حفظ ارزش سرمایه خود بورس را انتخاب می‌کنند و ریسک آن را هم می‌پذیرند. سید حمید میرمعینی درباره خطرات ورود مستقیم سهام‌داران مبتدی و سرمایه‌داران خرد به بازار سرمایه اظهار داشت: در شرایط رکود و ریزش بازار سهام‌داران خردی که با مقررات، مکانیزم و قواعد معاملات بازار، نحوه رفتار معامله‌گران و بازیگران بازار آشنا نیستند، آسیب می‌بینند.

مشاهده کل خبر

سهام عدالت دارایی با ارزشی است، آن را حفظ کنید/ رفتار هیجانی مهمترین دلیل افت قیمت ها

علی اسلامی بیدگلی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه در حال حاضر با ریسک سیستمی روبرو نیست و روند شاخص به زودی منطقی می شود به سرمایه گذاران توصیه کرد بر اساس شایعات و جو عمومی بازار تصمیم گیری نکنند. عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی ضمن تحلیل حرکت روزهای گذشته شاخص چشم انداز آتی بازار سرمایه را ترسیم کرد و گفت: بازار سهام طی چند ماه گذشته رشد پرشتابی را تجربه کرد و انتظار می رفت شاخص به مدار اصلاح وارد شود.

مشاهده کل خبر

سبد سهام عدالت ارزنده است / رشد ۱۰ درصدی تولید کاتد در دو ماهه نخست ۹۹

به گفته مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس ایران (فملی)، ر دو ماهه نخست سال جدید، شرکت صنایع ملی مس ایران حدود ۳۴۳۴ میلیارد تومان فروش داشته است. این میزان در مقایسه با دو ماهه سال گذشته (که ۳۱۲۰ میلیارد تومان بود)، نشان‌دهنده ۱۰ درصد افزایش فروش طی دو ماهه نخست سال ۹۹ نسبت به سال گذشته است. اردشیر سعیدمحمدی با اعلام میزان تولید کاتد این شرکت در ماه گذشته، این میزان را بالغ بر ۲۵۰ هزار تن عنوان کرد و با اعلام رضایت از این رقم گفت: رکوردهای خوبی در بخش تولید کاتد مجتمع خاتون آباد داشتیم، این بخش دو هفته پیش افتتاح شد، درواقع  با ۹۳۰۰ تن تولید کاتد در خاتون آباد یک رکورد جدید را به جای گذاشتیم. با وجود اینکه سال گذشته رکورد تولید را با ۲۵۰ هزار کاتد زدیم، امسال قطعاً تولید بالاتری را خواهیم داشت و امیدواریم بتوانیم از مرز ۲۶۵ هزار تا عبور کنیم.

مشاهده کل خبر

بازار در حال تجدید قوا

یک کارشناس بازار سرمایه، با بیان اینکه در بازار سرمایه در حال یک تجربه بزرگ دسته جمعی هستیم ، پیش بینی کرد بازار همچنان مسیر صعودی را طی خواهد کرد. محسن عباسی تاکید کرد: قوی تر از قبل معتقدم در مسیر صعودی بزرگی هستیم. فعلا همه، چشم بسته می فروشند و به زودی دوباره همه چشم بسته می خرند. در نهایت انتهای این بازی، یک تجربه بزرگ دسته جمعی برای همه رقم خواهد خورد.

مشاهده کل خبر

در بازار سرمایه با دانش و آگاهی سرمایه گذاری کنید

به گفته مدیرعامل «گروه صنعتی معدنی امیر»، به رغم آنکه بازده بورس نسبت به سایر بازارها، بیشتر است، اما باید توجه کرد که بازار سرمایه با ریسک نیز همراه است؛ همانگونه که قیمت های سهام می ‌توانند به سرعت رشد کنند، امکان دارد به دلایل مختلف با کاهش روبرو شوند. از سوی دیگر، پس از  رونق و افزایش پیاپی، بورس به مرحله اصلاح وارد می شود. بنابراین در تصمیم‌گیری‌ خرید و فروش سهام باید به امکان افت نیز توجه کرد. سید فرهنگ حسینی با اشاره به لزوم رفتارشناسی در بازار سرمایه، تصریح کرد:گاهی بازارها در کوتاه مدت از ارزش گذاری‌ها فاصله می گیرند. به طوریکه ممکن است شرایطی ایجاد شود تا هر سهمی بدون تحلیل و توجه به ارزش آن رشد کند. براین اساس، شناخت رفتارها بخش مهمی از سرمایه‌گذاری است و سرمایه‌گذاران باید نسبت به آن آگاه باشند.

مشاهده کل خبر

اصلاح شاخص طبیعی بود

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سهامداران نگران روند کنونی بورس نباشند، گفت: با توجه به رشد پرشتاب شاخص بورس از ابتدای سال جاری تا اواسط اردیبهشت ماه، وجود چنین اصلاحی در بازار طبیعی است. محمدرضا سرافراز به اصلاح چند روز اخیر شاخص بورس اشاره کرد و افزود: رشدی که باید در مدت چند ماه در بازار اتفاق می‌افتد در کمتر از یک ماه رخ داد؛ بنابراین احتمال چنین اصلاحی در بازار دور از ذهن نبود.

مشاهده کل خبر

تحلیل صنایع در ماه تاریخی بورس

بورس تهران معاملات دومین ماه از سال را با رشد ۴۳ درصدی شاخص کل به پایان رساند. در این میان شاهد چرخش معنادار تقاضا به سمت شرکت‌های بزرگ کالایی بودیم. شرایطی که از اواخر فروردین ماه آغاز شده بود و در اردیبهشت شکلی جدی‌تر به خود گرفت. این مهم سبب فاصله معنادار دو شاخص اصلی بازار سهام شد. از این رو در برابر صعود ۴۳ درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن به رشد ۳۵ درصدی بسنده کرد. این در حالی است که شاخص ۳۰ شرکت بزرگ با رشد حدود ۴۹ درصدی در اردیبهشت ماه همراه شد.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه