نفت

در آخرین هفته کاری از پنجمین ماه میلادی، قیمت نفت تحت تاثیر امید به بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در کشورها و کاهش خطر پاندمیک کوید ۱۹ ، با رشد بیش از ۷ درصدی همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، قیمت نفت برنت در آخرین روز معاملاتی در بازارهای جهانی در پی بازگشت برخی فعالیت های اقتصادی، با روند افزایشی همراه شد و هر بشکه از این کالا ۳۷ دلار و ۸۴ سنت معامله شد.

این در حالی است که، با شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضا در بازار نفت، قیمت این کالا از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون افت ۴۰ درصدی را تجربه کرده است.

بر این اساس، بازگشایی کسب‌وکارها از یک‌سو و اجرایی شدن توافق کاهش تولید از سوی دیگر، موجب بهبود قیمت نفت در هفته‌های اخیر شده، اما مناقشات جدید میان چین و آمریکا، نگرانی سرمایه‌گذاران را به‌دنبال داشته است.

این تنشها تنها به وضع تعرفه‌ها بر سر همه‌گیری ویروس کرونا محدود نمی‌شود. موضوع اجرایی کردن قانون امنیت ملی در هنگ‌کنگ موجب شده لفاظی‌ها میان دو کشور دو دو هفته اخیر افزایش یابد.

در مجموع در ماه می، نفت خام برنت ۴۶٫۶ درصد رشد کرده است. گفته می‌شود، این بهترین عملکرد ماهانه نفت برنت از سال ۱۹۹۹ محسوب می‌شود.

علی‌رغم این رشد قابل توجه اما بسیاری بر این باورند که نمی‌توان رشد ۴۶٫۶ درصدی و قیمت ۳۷ دلار را بهترین عملکرد این بازار دانست.

نگرانی‌ها از وقوع رکود اقتصادی تحت تاثیر ویروس کرونا از یک‌سو و ادامه‌دار شدن تنش‌ها میان پکن و واشنگتن از سوی دیگر، پیش‌بینی بازار نفت را برای تحلیلگران دشوار کرده است.

بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی رویترز از ۴۳ اقتصاددان و تحلیلگر، قیمت شاخص نفت برنت در سال جاری میلادی، ۳۷٫۵۸ دلار در هر بشکه خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل