خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

تاکید روحانی بر زمان بندی شفاف عرضه اوراق مالی برای جذب مشارکت فعالان اقتصادی

رئیس جمهوری در یکصد و چهل و هفتمین جلسه ستاد اقتصادی دولت صبح شنبه 7 تیر ماه 1399 به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، برگزار شد، بر زمان بندی شفاف عرضه اوراق مالی برای جذب مشارکت فعالان اقتصادی در بازار تولید و سرمایه تاکید کرد. روحانی بر ضرورت تسریع در فروش اموال مازاد و سهام شرکت های دولتی که از سیاست های عمده اقتصادی دولت است، تاکید کرد و افزود: انتشار اوراق خزانه، تحکیم بازار سرمایه، هدایت نقدینگی و کنترل قیمت ها، رونق بخشی به بورس و خروج دولت از بنگاه داری باید هرچه سریعتر اجرایی شود تا مردم شاهد آثار مثبت آن در اقتصاد کشور باشند.

مشاهده کل خبر

بازارسرمایه، مطمئن‌ترین بخش در تامین سرمایه بخش تولید

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین امضای تفاهم نامه مشترک بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان بورس و اوراق بهادار، با بیان اینکه بازار سرمایه رشد بسیار مناسبی را تجربه کرده است، گفت: سال گذشته تعداد کدهای معاملاتی صادر شده به ٨٢٠ هزار کد رسید که این آمار تنها در ٣ ماه اول امسال به بیش از یک میلیون و ۵٠٠ هزار کد رسیده است؛ ضمن اینکه با آزادسازی سهام عدالت نیز بیش از ۴٩ میلیون نفر صاحب کد معاملاتی خواهند شد. ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت  اسناد و املاک کشور با اشاره به سابقه همکاری این دو سازمان اظهار داشت: سابق بر این، همکاری های دو طرف بیشتر به شکل دستی و سنتی انجام می گرفت که با امضای این تفاهم نامه، فرایندها و استعلامات به صورت الکترونیکی انجام و ضمن سرعت دهی به امور، به کاهش چشمگیر هزینه ها نیز کمک خواهد شد.

مشاهده کل خبر

شرکت‌های عضو اتاق بازرگانی از پنجره واحد به بورس می‌آیند/دارایی‌های ضروری را برای ورود به بورس نفروشید

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران گفت: بورس املاک و مستغلات شرکت سهامی عام است و بعد از پذیره نویسی به مردم واگذار خواهد شد. حسن قالیباف اصل در حاشیه مراسم تفاهم نامه همکاری ایجاد پنجره واحد برای ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه ابراز داشت: براساس تفاهم نامه‌ای که امروز بین اتاق بازرگانی ایران، حسابرسی، بورس تهران و فرابورس به امضا رسید سعی کردیم، دستورالعمل پذیرش را تسهیل کنیم به همین دلیل سازمان بورس و اوراق بهادار فرایند را به بورس تهران و فرابورس واگذار کرد.

مشاهده کل خبر

حذف مراجعات حضوری برای احراز هویت بورسی

عضو هیات مدیره و معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار کرد: یکی از موانع قانونی که اجازه احراز هویت غیرحضوری و الکترونیکی را نمی دهد، تبصره 3 ماده 91 آیین نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پولشویی است. از طریق شورایعالی بورس و وزیر محترم امور اقتصادی ودارایی اصلاح این تبصره در دستور کار است تا هر چه سریعتر خدمت احراز هویت غیرحضوری به صورت رایگان و به ساده ترین شکل ممکن در اختیار تمام مردم قرار گیرد. سید مصطفی رضوی افزود: پس از رفع موانع قانونی احراز هویت غیرحضوری که اشاره شد، این امکان احراز هویت رایگان مبتنی بر حساب بانکی و سیم کارت، برای تمام مردم فراهم خواهد شد.

مشاهده کل خبر

مزیت‌های اوراق گام نسبت به سایر ابزارهای تامین مالی تولید

سرپرست پژوهشکده پولی و بانکی با تشریح مزیت‌های اوراق گام نسبت به سایر ابزارهای تامین مالی تولید، گفت: اثر تورم‌زایی این اوراق نسبت به سایر ابزارها بسیار ناچیز است. دکتر شاپور محمدی با بیان اینکه طرح گام(گواهی اعتبار مولد) فرصتی برای تحقق شعار سال است، اظهار داشت: جهش تولید امسال یکی از اهداف اصلی بانک مرکزی است و برای اینکه این هدف تحقق پیدا کند، بحث اوراق گام مطرح شده است.

مشاهده کل خبر

شرکت‌های استانی سهام عدالت به زودی بورسی می‌شوند

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به زودی بورسی می‌شوند. حسن امیری در مورد اینکه چه زمانی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی وارد بورس اوراق بهادار می‌شوند، گفت:‌ بعد از اینکه مهلت انتخاب مدیریت مستقیم و یا غیرمستقیم سهام عدالت در ۲۹ خرداد به پایان رسید، باید شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بعد از این که پرتفوی سهامداران استانی در سبد سهام شرکت قرار گرفت، به زودی سرمایه آنها ثبت می‌شود و بر اساس تعداد افراد مشمول سهام عدالت و پرتفوی سهام آنها می‌توانند به افزایش سرمایه شرکت استانی بپردازند و این شرکت‌ها به زودی در بورس یا فرابورس پذیرش می‌شوند.

مشاهده کل خبر

بورس کالا در مسیر تبدیل به بزرگترین بازار کالایی منطقه/ تمرکز ویژه بر توسعه ابزارهای مالی

مدیرعامل بورس کالای ایران در اعلام برنامه های کلان سال ۹۹ بورس کالا از تمرکز ویژه این بورس بر توسعه ابزارهای مالی جدید خبر داد و گفت: بورس کالا در تلاش است تا به بزرگترین بازار کالایی متشکل منطقه و مرجع پایدار قیمت کالاها و اوراق بهادار مبتنی بر کالا که در تولید آن ها دارای مزیت هستیم، تبدیل شود. حامد سلطانی نژاد با بیان اینکه بورس کالا در تلاش است تا به بزرگترین بازار کالایی متشکل منطقه و مرجع پایدار قیمت کالاهایی که در تولید آن ها دارای مزیت هستیم تبدیل شود، گفت: در بازار داخلی ضمن ایجاد درکی مشترک از توانمندی ها و ظرفیت های موجود، بورس کالا همچون سنوات گذشته به عنوان بستری امن و قابل اتکا جهت پاسخگویی به نیازهای بازار فعالان اقتصادی در راستای تحقق اهداف سال ۹۸ فعالیت کرد.

مشاهده کل خبر

پیشنهاد کاهش دامنه مجاز نوسان و استفاده از حجم مبنا در اوراق تسهیلات مسکن

مدیرعامل فرابورس با اشاره به نوسانات غیرمتعارف قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ماه‌های اخیر، ایجاد تغییراتی در قوانین معاملاتی این بازار را ضروری دانست و گفت: به منظور حفظ قیمت‌های تعادلی در اوراق گواهی حق تقدم‌ استفاده از تسهیلات مسکن، موضوعاتی همچون کاهش دامنه نوسان، استفاده از حجم مبنا، تغییر در نحوه انجام معاملات و حضور بازارگردان برای این اوراق را مطرح کرده‌ایم. امیر هامونی با تاکید بر اینکه اوراق تسهیلات مسکن صرفا ابزاری‌ برای کمک به تامین مالی افراد برای خرید مسکن است و ورود سفته‌بازان به بازار این اوراق مورد رصد و پیگیری‌های فرابورس قرار دارد، اظهار کرد: با هدف کنترل هیجانات و ایجاد تعادل قیمت پایانی در نمادهای اوراق تسهیلات مسکن، دو موضوع کاهش دامنه مجاز نوسان قیمت و استفاده از حجم مبنا در این نمادها از پیشنهادهای مورد بررسی است.

مشاهده کل خبر

محدودیت‌های فروش سهام عدالت موقتی و برای جلوگیری از زیان سهامداران است

سعید اسلامی با تاکید بر اینکه همه محدودیت‌های فروش سهام عدالت موقتی است، گفت: هدف این محدودیت‌ها جلوگیری از آسیب رساندن به بازار و همچنین سرمایه گذاران بوده است. نگرانی دیگری که وجود داشت این بود که افرادی که درآمد پایین‌تری دارند در تصمیم هیجانی اقدام به فروش دارایی ارزشمند خود نکنند. این محدودیت باعث می‌شود افراد کم کم با بازار سرمایه آشنا شوند و وقتی می‌بینند قیمت‌ها بالا می‌رود، عطش آن‌ها برای فروش فروکش می‌کند. عضو شورای‌عالی بورس با بیان اینکه هنوز تصمیم گیری جدیدی در مورد امکان فروش درصد بیشتری از سهام عدالت گرفته نشده است، گفت: همچنین زمان معاملات آنلاین سهام عدالت هنوز مشخص نشده است.

مشاهده کل خبر

طراحی سازوکار بورس مسکن؛ در دستورکار شورای عالی بورس

به گفته سید روح الله حسینی مقدم، عضو شورای عالی بورس ، راه اندازی بورس املاک (مسکن) در حالی یکی از مهمترین اقدامات و ضروری ترین نیازهای اقتصاد است که در حال حاضر مطالعات راه اندازی این بورس در دست انجام است و امید است در آینده نزدیک شاهد آغاز به کار این بورس باشیم. حال اینکه این بورس در قالب پنجمین بورس فعال در کشور آغاز به کار کند یا در یکی از بورس های چهارگانه قرار گیرد، مشخص نیست. در صورت تایید بورس مسکن به عنوان پنجمین بورس ایران، شورای عالی بورس باید مجوزهای لازم برای این امر را صادر کند.

مشاهده کل خبر

ایرانیان خارج‌نشین وارد بورس می‌شوند

«غلامرضا انصاری» معاون اقتصادی وزیر امور خارجه پس از برگزاری ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی خارجی، گفت: قرار است اطلاعات لازم درباره بازار سرمایه (بورس) و چگونگی مشارکت ایرانیان خارج از کشور در این بازار از سوی کارشناسان بورس و به وسیله رایزنی‌های اقتصادی و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در اختیار متقاضیان قرار گیرد. وی با اشاره به موفقیت‌های بزرگ اخیر بورس گفت: اگر بتوانیم توان و علاقه ایرانیان خارج از کشور را به بورس داخل سوق دهیم فرصتی طلایی برای کشور در جهت جذب سرمایه‌ها و توسعه اقتصادی خواهد بود.

مشاهده کل خبر

رشد ۵۹۷ درصدی ارزش بازار سرمایه از فروردین ۹۸ تا خرداد ۹۹

حسین سلاح‌ورزی صبح روز یکشنبه، 8 تیرماه، در نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در گزارشی در خصوص شرایط بازار سرمایه در سخنانی گفت: طی این مدت زمانی، ارزش بازار سرمایه از ۸۱۴ میلیارد تومان به ۵ هزار و ۶۸۳ میلیارد تومان افزایش یافته است. در فاصله زمانی بین فروردین ۹۸ تا خرداد ۹۸ ارزش بازار سرمایه رشدی ۵۹۷ درصدی داشته است. نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: ورود نقدینگی حقیقی از فروردین ۹۸ تا پایان خرداد ۹۹ بیش از ۸۶ هزار میلیارد تومان بوده که تنها در پنج ماهه اخیر ۷۲ هزار میلیارد تومان از این رقم وارد بازار سرمایه شده است.

مشاهده کل خبر

سامانه اطلاع رسانی سهامداران بورس کالای ایران راه اندازی شد

مدیر امور مالی بورس کالای ایران از راه اندازی سامانه اطلاع رسانی سهامداران برای سهولت در ارایه خدمات به سهامداران شرکت و رونمایی از این سامانه همزمان با برگزاری مجمع عادی سالیانه این بورس در تاریخ ۸ تیرماه ۹۹ خبر داد. حسن فرج زاده در خصوص راه اندازی این سامانه و زمان آغاز به کار آن گفت: سامانه اطلاع رسانی سهامداران در حالی طراحی و راه اندازی شده که همزمان با برگزاری مجمع عادی سالیانه صاحبان سهام بورس کالای ایران برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ که «فردا هشتم تیرماه ۹۹» برگزار می شود، رونمایی خواهد شد.

مشاهده کل خبر

بورس با کاهش کارمزد معاملاتی جذاب تر می شود

مدیرعامل کارگزاری آینده‌نگرخوارزمی معتقد است کاهش کارمزد معاملاتی علاوه بر جذابیت بیشتر بازار گزینه حمایت از منافع سرمایه سرمایه گذاران تلقی می شود. حسن قاسمی افزود: کاهش هزینه های معاملاتی یک عامل موثر برای افزایش جذابیت بازار سرمایه است که از ابتدای مرداد ماه اجرا می شود. با نگاهی به بازارهای موازی خواهیم دید که سرمایه گذاری در آنها نیاز به سرمایه زیادی دارد در صورتی که ورود و سرمایه گذاری در بورس الزام یا محدودیتی را قائل نیست. همچنین کارمزدها معین شده و معاملات با شفافیت کامل انجام می شود و دست دلالان کوتاه است، به بیان دیگر باید گفت مزیت این بازار بیشتر از دیگر بازارها است

مشاهده کل خبر

بازار سهام و سوخت ارزی آن

به گفته مدیرعامل سابق تامین سرمایه نوین، هجوم نقدینگی، حضور عموم مردم و رشد مداوم از ویژگی های ماه ها و هفته‌های اخیر بازار سهام است؛ به نحوی که ارزش بازار سهام به بیش از ۶۰۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. ولی نادی قمی با اشاره به اینکه اگر تورم انتظاری فعالان بازار سرمایه و جامعه، فراتر از اعداد و ارقام سال قبل باشد، روند فعلی بازار سرمایه ادامه دار خواهد بود، توضیح داد: اثرات این تورم انتظاری را می توان در قالب تلاطم قیمت ها ابتدا در بازار املاک، اتومبیل، سهام و در قدم بعدی در بازار ارز (سکه) مشاهده کرد.

مشاهده کل خبر

بازار مترصد حرکت از شرکت های کوچک به بزرگ است

به گفته همایون دارابی، بازار سرمایه با توجه به فاکتور حمایت قابل ملاحظه دولت از این بازار شرایط مناسبی را تجربه می کند؛ روند تحولات هم به نحوی است که دولت مصمم نشان داده برخی موانع را از پیش روی بازار بردارد . کاهش بهای گاز مصرفی پتروشیمی ها یک نمونه از این حمایت های قابل توجه است. این کارشناس بازار سرمایه در ادامه این گفت و گو  به موضوع صندوق های قابل معامله اشاره کرد و گفت: دارا یکم اولین تجربه عرضه دارایی دولتی در قالب صندوق های قابل معامله بوده و از این  نظر برخی از مسایل نیز رخ داد که پیش از این ممکن بود شناخته شده نباشد؛ از جمله نحوه پذیره نویسی در بانک و تلفیق آن در بورس باعث بروز مشکلاتی شد ، اما بازدهی مناسب این صندوق راه را برای عرضه های بعدی باز می کند.

مشاهده کل خبر

کاهش کارمزد، رشد حجم معاملات را رقم می زند

مدیر عامل کارگزاری بانک توسعه صادرات گفت: با کاهش کارمزد معاملات شاهد بهینه سازی پرتفوی سهامداران و رشد حجم معاملات خواهیم بود. محمد ثریا نژاد با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی کارمزد معاملات که دیروز به تصویب اعضای هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید گفت: هر چه هزینه های جانبی معاملات بازار سرمایه کاهش یابد، قطعا میزان سرمایه گذاری از سوی فعالان یا علاقه مندان به این بازار بیشتر خواهد شد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه امن ترین بازار کشور

مدیر معاملات کارگزاری نهایت نگر گفت: بورس، بازاری پیشرفته است که در صورت انتخاب و سرمایه گذاری آگاهانه، دیگر بازارها نمی توانند رقیبی برای آن به شمار بروند. در عین حال، تحرکات دیگر بازارها با توجه به مشکلات زیرساختی که دارند، تاثیر چندانی در روند معاملات بازار سرمایه ندارد. احسان بدیعی با اشاره به روند فعلی بازار سرمایه اظهار کرد: موضوع سهام عدالت و واگذاری آن می توانست به عامل تضعیف کننده بازار تبدیل شود، اما سیاست های اتخاذ شده از سوی سازمان بورس، سازمان خصوصی‌سازی و بانک ها سبب مدیریت و تصمیم بهینه در این امر شد؛ به طوریکه بار دیگر شاهد تزریق نقدینگی یعنی مهمترین عامل رشد در این بازار هستیم.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه