روحانی

حسن روحانی امروز در جلسه هیات دولت گفت: در این ۲ سال و چند ماهی که در سخت‌ترین فشار و تحریم بودیم، با ایستادگی و مقاومت مردم، فداکاری همه کارآفرینان، کشاورزان، صنعتگران و همه آنهایی که به ملت خدمت می‌کنند، در کارنامه پایان سال ۹۸ هم توانستیم تورم را نسبت به ماه‌های قبل کاهش دهیم و هم رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رییس جمهور بیان کرد: یکی از مسائل مهم و تاریخی ما در ایام پایانی تیرماه، توافق بین‌المللی بین ایران و ۶ کشور قدرتمند جهان بود که در پنجمین سالگرد آن قرار داریم. اساس این حرکت دیپلماسی بر این مبنا بود که برای جهانیان ثابت کنیم ایران کشوری صلح‌طلب استو  پروژه‌ای که سالیان دراز آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها دنبال آن بودند بی‌اساس و بی‌اعتبار است.

وی ادامه داد: از آغاز این حرکت، یک مثلث شومی با آن مخالف بودند که این مثلث شوم صهیونیزم، ارتجاع و تندروهای آمریکا بود. هدف‌ این مثلث شوم این بود که در تاریخ، شکست این توافق به گردن ایران ثبت شود؛ یعنی آمریکا اقدامی انجام دهد، متقابلاً ایران کل برجام را کنار بگذارد و از این توافق خارج شود، بعد بگویند این ایران بوده که از برجام خارج شده و این توافق را کنار گذاشته است.

رییس جمهوری اظهار داشت: هنرمندی و هوشمندی ایران از سال ۹۷ که آمریکا این تعهد سیاسی، اخلاقی و حقوقی را زیرپا گذاشته این بوده که اجازه نداد این توطئه محقق شود و تا امروز به دنیا ثابت کرده مقصر اصلی قانون‌شکنان هستند.

وی با تاکید بر اینکه «دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند معیار هیچ‌چیز باشد» گفت: آمریکایی‌ها از همه توافقات مهم بین‌المللی از آب و هوا گرفته تا بهداشت جهانی، تا یونسکو، تا بسیاری از توافقاتی که با کشورهای مختلف داشتند، بدون  دلیل خارج شدند، بنابراین دولت فعلی آمریکا معیار هیچ چیز نیست. امروز همه دوستان آمریکا و بخش بزرگی از ملت آمریکا قبول دارند که حرکات اینها به ضرر خود ملت آمریکا و دوستان آمریکا است.

روحانی با تاکید بر اینکه دستاوردهای اصلی ایران در این حرکت همچنان محفوظ مانده است، افزود: در طول سالیان دراز علیه جمهوری اسلامی ایران تبلیغات می‌شد که مخفیانه تعهدات بین‌المللی خود را زیر پا می‌گذارد. ما روشن کردیم که این حرف‌ها بی‌اعتبار و بی‌اساس بوده و فعالیت هسته‌ای ایران همواره در چارچوب مقررات بین‌المللی بوده است و این اثر هم امروز و هم فردا وجود دارد و تا پایان تاریخ هم باقی خواهد ماند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند ایران را در حوادث بعدی و مسایل امروز و فردا سرزنش کند، گفت: ایران در چارچوب معیارهای حقوق بین‌الملل، معیارهای سیاسی، عرف بین‌الملل و معیارهای اخلاقی حرکت کرده و اگر دیگران تخلفی انجام دادند، به معنای آن نیست که ایران در این ماجرا مقصر است. ما درهفته‌های آینده امتحان و آزمایش دیگری پیش رو داریم و آن حفظ یکی از دستاوردهای این توافق است که پایان تحریم تسلیحاتی ایران است و این موضوعی است که ما همچنان با دقت آن را تحت نظر قرار داده ایم.

رییس جمهوری گفت: کشورهای ۱+۴ باید بدانند که امروز تنها بحث منافع ایران یا روابط ایران با آنها یا روابط ایران با کشورهای منطقه مطرح نیست، بلکه امروز بحث حقوق بین‌الملل، چندجانبه‌گرایی و ارزش توافقات بین‌المللی است و اگر امروز با دقت عمل نکنند و بخواهند تحت تأثیر آمریکا قرار بگیرند، ضربه اساسی به حقوق بین‌الملل، مقررات بین‌المللی و به چندجانبه‌گرایی می زنند و این به ضرر همه خواهد بود.

روحانی گفت: آمریکا تا امروز در حرکت‌های سیاسی و حقوقی خود همواره در طول این ۲ سال و چند ماه شکست خورده است و امیدواریم با هوشیاری کشورها و مخصوصاً کشورهای ۱+۴ همچنان در این صحنه ناموفق باشد و بتوانیم در شرایط مناسب آنچه که امروز برای این توافق پیش آمده جبران آن را توسط کشورهای ۱+۴ شاهد باشیم.

رییس جمهوری تاکید: جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت تسلیم زور و فشار از طرف قدرت‌های بزرگ و بویژه آمریکا نبوده و امروز هم تسلیم این فشارها نخواهد شد؛ ایران در طول این ۲ سال و چند ماه که آنها می‌خواستند ما را منزوی کنند، منزوی نشد و منزوی نخواهد شد.

وی اظهار داشت: در این ۲ سال و چند ماهی که در سخت‌ترین فشار و تحریم بودیم، با ایستادگی و مقاومت مردم، فداکاری همه کارآفرینان، کشاورزان، صنعتگران و همه آنهایی که به ملت خدمت می‌کنند، در کارنامه پایان سال ۹۸ هم توانستیم تورم را نسبت به ماه‌های قبل کاهش دهیم و هم رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت بود.

رییس دولت دوازدهم گفت: رشد کشاورزی در سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ بالای ۸ درصد داشته است. در صنعت هم رشد بسیار خوبی داشتیم و امیدواریم امسال هم علیرغم اینکه سختی‌ها مضاعف شده باز هم در زمینه صنعت، کشاورزی و حتی در خدمات شاهد رشد و کنترل فشارهایی باشیم که امروز علیه‌مان وجود دارد.

روحانی ادامه داد: از پایان سال گذشته و آغاز سال ۹۹ با یک ویروس خطرناکی مواجه شدیم و ۲ ماه از آخر بهمن‌ماه ۹۸ تا ۲۶ فروردین ۹۹ شدت فشار ویروس کرونا در مناطق مرکزی و شمالی کشور وجود داشت؛ در این ۲ ماه فشار زیادی بر ما بود، آمار فوتی‌ها ۳ رقمی شده بود و ما توانستیم از ۲۶ فروردین بر موج اول غالب شویم و مردم در ماه اردیبهشت یک نوع آرامش نسبی احساس کردند.

رییس جمهوری گفت: اواخر خرداد (از ۲۵ خرداد) با موج دوم مواجه شدیم که این موج دوم در مرکز و شمال کشور نبود، بلکه بیشتر در جنوب کشور و مناطق مرزی یا مناطق غربی وجود داشت؛ البته اکنون در استان شرقی (خراسان رضوی) با آن مواجه هستیم. بنابراین این موج دوم از موج اول شدیدتر بود.

وی ادامه داد: متأسفانه مردم فکر کردند که به طور کلی از کرونا عبور کردیم. در موج اول مراعات و همکاری مردم خوب بود؛ البته ماه رمضان و ایام فروردین و تعطیلات نوروز هم بود و همه دست به دست هم دادند و مردم هم به خوبی مراعات، همراهی و همکاری کردند و از آن مقطع عبور کردیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان