پرچم

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: برای تشکیل سه کارگروه جدید در زمینه همکاری گمرکی، اقدامات فنی (استانداردها) و اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا توافق شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، «حمید زادبوم» با اشاره به برگزاری نخستین نشست کارگروه مشترک به شکل ویدئو کنفرانس با حضور نمایندگان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، از امضای دستورالعمل این نشست و توافق برای تشکیل سه کارگروه جدید در زمینه همکاری گمرکی، اقدامات فنی (استانداردها) و اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی در چارچوب موافقتنامه خبر داد.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: نشست های این کارگروه‌ها پس از تعیین دستور کار، در آینده نزدیک بین نمایندگان دستگاه‌های ذیربط ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو برگزار خواهد شد و پیرامون موضوع های تخصصی هر یک از حوزه ها بحث و تبادل نظر انجام خواهد شد.

به گفته زادبوم، براساس دستورالعمل مربوطه پیشنهادات ایران در زمینه تشکیل کارگروه بانکی و کارگروه حمل و نقل و ترانزیت و همکاری در زمینه های سرمایه گذاری، تهاتر و مناطق آزاد تجاری درج و مقرر شد اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از بررسی پاسخ دهد، ضمن اینکه  امکان برگزاری جلسات مشورتی جداگانه برای  تشکیل این کارگروه ها و زمینه های همکاری وجود دارد.

وی اضافه کرد: برابر این دستورالعمل دوطرف بر تشویق همکاری بین مجامع تجاری برای استفاده حداکثری از ظرفیت موافقتنامه موقت به ویژه در چارچوب ماده ۱-۶ موافقتنامه موقت دو طرف برای تشکیل منطقه تجارت آزاد، مربوط به گفتمان تجاری و همچنین ارتقای سطح آگاهی بخش های خصوصی ایران و اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا از موافقتنامه مربوطه و بازارهای بالقوه طرف ها را مورد تأکید قرار دادند و در زمینه برگزاری یک مجمع تجاری قبل از پایان سال جاری میلادی توافق کردند.

زادبوم، تصمیم گیری برای برگزاری نخستین نشست کارگروه فرعی قواعد مبدا در چارچوب موافقتنامه در سومین فصل سال جاری میلادی، تعیین مقدماتی زمان نشست روسای کارگروه مشترک برای آغاز مذاکرات تجارت آزاد برای اکتبر ۲۰۲۰، تعیین مقدماتی زمان تشکیل کارگروه تجارت کالا و پیشنهاد برگزاری دومین نشست کارگروه مشترک در مسکو در سال ۲۰۲۱  را از دیگر توافق های مطرح در این پروتکل بیان کرد.

همچنین، با توجه به مباحث مطرح شده در جلسه کارگروه مشترک در زمینه مشکلاتی که صادرکنندگان طرفین در استفاده از موافقتنامه موقت با آن روبرو بودند، مقرر شدن طرفها نمونه های مشخص این مشکلات را به منظور تلاش برای حل و فصل آنها به یکدیگر ارائه دهند.

کارگروه مشترک مطابق ماده ۱-۵ موافقتنامه موقت، مسوولیت نظارت بر اجرای موافقتنامه، بررسی راه های گسترش بیشتر روابط تجاری بین طرفها، ایجاد نهادهای فرعی و بررسی روند مذاکرات آتی برای انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد را بر عهده دارد و جلسات این کارگروه به شکل سالانه برگزار می شود.

نخستین نشست کارگروه مشترک موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا بوسیله ویدئو کنفرانس بین روسای مشترک (زادبوم، معاون وزیر صنعت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران و اسلپنف وزیر تجارت اوراسیا) و مشارکت کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو و نمایندگان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دستگاه های ذیربط از ایران در تاریخ ۱۷ تیرماه سال جاری در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شده بود.

موافقتنامه موقت برای تشکیل منطقه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از حدود دو سال مذاکره در اردیبهشت ۱۳۹۷ میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل پنج عضو روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس، امضا و از پنجم آبان سال گذشته اجرایی شد. قرار است این موافقتنامه پس از سه سال و با انجام مذاکره بین اعضا، به موافقتنامه تجارت آزاد تبدیل شود.

 
 
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان