وزارت اقتصاد

با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و در اجرای حکم بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور و به منظور اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان محترم سازمان تامین اجتماعی و در راستای تادیه بدهی دولت به آن سازمان و با تلاش دو ساله همکاران معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور (مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی) و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی نظیر سازمان خصوصی سازی، هیات وزیران با واگذاری سهام دولت و متعلق به دولت به ارزش تقریبی ۳۲ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی موافقت کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از شادا، هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۸ تیر ماه به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه طی تصویبنامه شماره ۴۲۵۸۳ ات ۵۷۸۳۱ه مورخ ۲۳. ۴. ۱۳۹۶ بابت رد بخشی از دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی، واگذاری سهام دولت در ۹ شرکت دولتی به استثنای سهام ترجیحی آنها به سازمان تامین اجتماعی را تصویب نمود بنا بر مفاد حکم قانونی حکم بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور سازمان های تامین اجتماعی و تامین اجتماعی نیروهای مسلح مکلفند سی درصد (۳۰) از منابع ناشی از این بند را در جهت متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در سال ۱۳۹۹ مطابق با مقررات مربوطه هزینه و به صورت سه ماهه به آنها پرداخت و در حساب های فی مابین منظور نمایند.
گزارش تاکید می کند: انتظار میرود، واگذاری های انجام شده در این راستا و تسویه بخشی از بدهی های دولت به سازمان تأمین اجتماعی موجب حل قسمتی از مشکلات سازمان تأمین اجتماعی شود.
شایان ذکر است معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور (مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی) در اجرای ماده (۱۲) قانون برنامه ششم توسعه و برای تسویه بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی طی سال های اخیر اقدامات مهمی را به عمل آورده است.
این معاونت به منظور شفافیت در تعیین بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی با هماهنگی سازمان حسابرسی و در اجرای ماده (۱) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و تبصره (۲) ماده (۱) آیین نامه اجرایی آن نسبت به تعیین مبلغ دقیق و حسابرسی شده بدهی قطعی دولت به سازمان تامین اجتماعی اقدام و با طراحی فرم درخواست اعلام رسیدگی مطالبات از دولت نسبت به بررسی موشکافانه مبانی قانونی ایجاد بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی مبادرت ورزیده است.
معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور جهت تسویه بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی با تلاش همکاران مرکز مدیریت بدهیها و دارایی های مالی عمومی و با بهره بردن از ظرفیت های قانونی بند (و) تبصره (۵)، بند (و) تبصره (۲) و سایر قوانین و مقررات مربوطه همچنین استفاده از ابزارهای مختلف تسویه بدهی از جمله صدور اسناد تسویه خزانه، اسناد خزانه اسلامی، واگذاری حق الامتیاز و سهام شرکتهای دولتی برای تادیه بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی اقدامات گسترده ای انجام داده است.
این گزارش یادآور می شود: بر اساس گزارش سازمان تامین اجتماعی، اقلام وصولی این سازمان از دولت، از سال ۱۳۵۴ لغایت ۱۳۹۴، در قالب بدهی دولت به سازمان مذکور بالغ بر ۲۲۶ هزار میلیارد ریال بوده است و این در حالی است که طی سنوات ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ بیش از ۵۴۰ هزار میلیارد ریال توسط معاونت نظارت مالی و خزانه داری وزارت اقتصاد، برای تادیه بدهی دولت به سازمان مذکور تامین شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان