نصیری

نائب رئیس شرکت بورس از امکان تاسیس شرکت سهامی عام توسعه پروژه با هدف تامین مالی پروژه های ملی از طریق بازار سرمایه خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از مهر، محمود رضا خواجه نصیری با اشاره به استقبال گسترده مردم از بورس در شرایط کنونی گفت: در حال حاضر پروژه‌هایی در کشور وجود دارد که از ارزش افزوده بسیار بالایی برخوردارند و ما باید به مردم این فرصت را بدهیم تا از ارزش افزوده ایجاد شده استفاده کنند.

خواجه نصیری با اشاره به اینکه پروژه‌های ملی زیادی در کشور هستند که با پیشرفت خوبی همراه بوده اما قابلیت استفاده و مشارکت مردم را ندارند گفت: نکته قابل توجه آن است که بسیاری از این پروژه‌ها نیاز ارزی نداشته و تنها نیاز ریالی دارند اما ساختار آنها به گونه‌ای است که از طریق ابزارهایی ماننداوراق بدهی نیز نمی‌توان نسبت به تأمین مالی آنها اقدام کرد.

نایب رئیس شرکت بورس تصریح کرد: این ملاحظات منجر به آن شد تا طرحی تحت عنوان «شرکت‌سهامی عام توسعه پروژه» ارائه شود و فرآیند آن بدین ترتیب خواهد بود که پروژه‌های دارای توجیه و پیشرفت اقتصادی و یا پروژه‌های با وضعیت پیشرفت بالا، هدف گذاری می‌شود.

مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن با اشاره به استفاده از نقدینگی جمع شده برای اتمام پروژه‌های یاد شده در خصوص موسسین این شرکت گفت: موسسین این شرکت کسانی هستند که اجرای پروژه را برعهده داشته و یا هلدینگ هایی هستند که سهام مازاد داشته و حاضرند سهام خود را به عنوان آورده غیر نقدی بیاورند و یا افرادی هستند که می‌توانند آورده نقدی داشته باشند وبه عنوان موسساین پروژه می‌تواند ۶۰، ۷۰ و یا ۸۰ درصد از آورده را تأمین کند.

وی افزود: بقیه دارایی این شرکت سهامی عام در قالب پذیره نویسی سهام به قیمت اسمی از مردم پذیره‌نویسی خواهد شد تا با این منابع پروژه‌ها اجرایی و عملیاتی شوند.

نایب رئیس شرکت بورس تصریح کرد: بعد از پذیره‌نویسی، شرکت می‌تواند اقدام به تصاحب تمام یا بخشی از پروژه‌ها کرده و یا در پروژه‌ها مشارکت کند تا پروژه اجرایی شده و به بهره‌برداری برسد.

وی با تشریح مزیت‌های پیش روی سهام آورده موسسین گفت: مزیت اول آن است سهام آورده براساس رشد بازار و شرایط آتی آن رشد کرده و علاوه بر ارزش افزوده پروژه، از مزایای رشد بازار مردم بهره مند می‌شوند.

وی افزود: مزیت دیگر آن است که این سهام و دارایی می‌تواند پشتوانه‌ای برای تأمین مالی آتی پروژه مبتنی بر سهام‌موجود در پرتفوی این شرکت باشد.

خواجه نصیری گفت: مزیت سوم این اقدام آن است که سهام موسسین می‌تواند پشتوانه‌ای به عنوان وثیقه برای سهامداران خرد باشدتا اگر پروژه به نتیجه نرسید، سرمایه‌گذاران از محل این پشتوانه سهام بتوانند آورده خود را تضمین کند.

نایب رئیس شرکت بورس تصریح کرد: تلاش می‌شود سهام این شرکت‌های سهامی عام با فاصله کوتاهی بعد از پذیره نویسی، در فرابورس قابلیت معامله داشته باشد و سرمایه گذاران در مدت کوتاهی بعد از پذیره نویسی؛ سهامی با قابلیت معامله در فرابورسداشته باشند.

وی افزود: خود این موضوع می‌تواند مبنای نقد شوندگی بالای سهام شرکت جدید بوده و تلاش می‌شود بازارگردانی این شرکت‌ها نیز انجام شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها