خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

بورس کشور در مسیر پایدار و منطقی

رییس‌جمهور دستگاه های دولتی را موظف کرد بر اساس دستورالعمل های مصوب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و تجربه موفق عرضه بخشی از سهام شستا در بورس، در واگذاری سهام کارخانجات و دارایی های خود، تسریع کنند. حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس گفت: با طراحی ها و برنامه ریزی های خوبی که از سوی دستگاه های مختلف انجام گرفته است، می توان امیدوار بود بورس کشور در مسیر حرکتی منطقی و پایدار باشد. این فرآیند که در راستای مردمی سازی اقتصاد کشور و هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه است، می تواند تولید کشور را نیز رونق ببخشد.

مشاهده کل خبر

فرصتی طلایی برای اقتصاد کشور / شرکت های پروژه سهامی عام به بورس می آیند

رییس سازمان بورس از ورود ۹۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بازار سرمایه خبر داد و گفت: ورود این حجم نقدینگی اتفاق بزرگی در اقتصاد کشور به شمار می رود و باید به عنوان فرصتی برای تامین مالی بنگاه های اقتصادی به آن نگاه کرد. دکتر حسن قالیباف اصل با اشاره به سال جهش تولید، گفت: در حال حاضر پروژه های ملی ناتمام و جدیدی در کشور وجود دارند که در عین حال از ارزش افزوده بالایی برخوردارند. ما در این پروژه ها، با بحث تامین مالی روبرو هستیم و اگر بتوانیم از نقدینگی فعلی بازار سرمایه در جهت تامین مالی این پروژه ها استفاده کنیم، گام بزرگی در راستای تحقق شعار سال و توسعه اقتصادی برداشته ایم و این هدف با ورود شرکت های پروژه سهامی عام به بورس محقق می شود.

مشاهده کل خبر

«کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهی» رسما آغاز به کار کرد / تبلور خرد جمعی در بازارسرمایه

دکتر حسن قالیباف اصل: ایجاد «کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهی» گامی به سمت انعکاس خرد جمعی در بازارسرمایه و رفع مشکلات موجود با کمک فعالان و خبرگان این حوزه است. دکتر قالیباف اصل در توضیح اهداف تشکیل این ایده توضیح داد: کارگروه‌های اندیشه ورزی، اتاق‌های فکری هستند تا به وسیله آنها بتوانیم از خرد جمعی و تصمیمات خبرگان این حوزه در بازارسرمایه استفاده شود و این شائبه که تصمیمات در بازارسرمایه در اتاق‌های بسته گرفته می‌شود، از بین رفته و فضای فعالیت در بازار سرمایه بیش از گذشته شفاف و کارآمد باشد.

مشاهده کل خبر

بورس پنجم می آید

دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار از مصوبه یکصدو هشتاد و هفتمین جلسه این شورا برای تأسیس بورس املاک، مستغلات و امتیازات با سرمایه ثبت شده پنج هزار میلیارد تومانی در آینده نزدیک خبر داد. دکتر حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: تشکیل این بورس علاوه بر کمک به حوزه املاک و ساخت و ساز مسکن و امتیازات در کشور، طیف وسیعی از دارایی ها را نیز پوشش خواهد داد که در سایر بورس ها قابلیت معامله و ابزار تامین مالی آن به این شکل وجود ندارد

مشاهده کل خبر

آزادسازی کامل سهام عدالت تا دهه فجر

محمدرضا معتمد، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار کشور بیان داشت: با توجه به اینکه در مرحله قبل افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند اجازه فروش ۳۰ درصد سهام به آنان داده شده بود اما از ۱۹ مرداد به مناسبت عیدغدیر خم افرادی که سهامداری به روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند می‌توانند تا ۶۰ درصد از تعداد سهام خود را به فروش برسانند و مرحله بعد یعنی در دهه فجر این سهام آزاد سازی خواهد شد.

مشاهده کل خبر

نحوه فعالیت بورس املاک و مستغلات

شاهین چراغی در خصوص بورس املاک و مستغلات و امتیازات ابراز داشت: سهم بخش مسکن در اقتصاد ملی حدود ۳۵ درصد است و براساس اصل ۳۱ قانون اساسی، دولت مکلف به تامین مسکن مردم است. در بورس املاک و مستغلات و امتیازات، صندوق‌های مختلف و طرح‌های متری مسکن وجود دارد که علاقمندان با توجه به مبلغ سرمایه‌گذاری خود، می‌توانند هر ساله بخشی از منابع خود را به متراژ تبدیل کنند. عضو شورای عالی بورس در ادامه گفت: با توجه به اهمیت بخش مسکن در سبد خانوار، نیازمند بورس مستقل برای افزایش تولید بخش مسکن هستیم. در ساختار اقتصاد ملی، زمین‌های بزرگ که موجب انبوه سازی‌های بزرگ و کاهش قیمت تمام شده می‌شود در اختیار نهادهای عمومی و مجموعه‌های دولتی است و در حال حاضر قوانین و مقرراتی تصویب شده که دولت و نهادهای عمومی، منابع و زمین‌ها را برای طرح‌های انبوه سازی قرار دهند.

مشاهده کل خبر

اصلی‌ترین رسالت بورس مسکن کمک به تولید انبوه است

حسین سلاح ورزی اظهار داشت: عده‌ای بورس املاک و این ساز و کار را به بنگاه‌های معاملات ملکی تنزل و تقلیل می دهند، اما این بورس کارکرد چند وجهی و چند جانبه دارد که اصلی‌ترین رسالت آن کمک به تولید انبوه مسکن و با قیمت تمام شده مناسب است البته ممکن است فروش در مقیاس بزرگ هم در این بازار انجام شود چراکه وقتی بازار املاک و مستغلات مستقل داشته باشیم می‌تواند بهترین محل معاملات باشد. حسین سلاح‌ورزی درباره جزییات راه‌اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات ایران اظهار داشت: روز گذشته راه بورس املاک، مستغلات و امتیازات در شورای عالی بورس به تصویب رسید و به عنوان پنجمین بورس کشورمان شروع به کار می‌کند.

مشاهده کل خبر

بورس در شرایط تورمی، بازاری امن برای سرمایه گذاری است

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، با اشاره به آسیب های ناشی از افزایش اخیر نرخ برابری ارز در کشور گفت: تب دلار، توان اقتصادی و قدرت خرید بیشتر مردم مخصوصا قشر حقوق بگیر را تقلیل داده است. مهدی تقوی اظهار داشت: اگرچه تحریم ها و محدودیت ها در فروش نفت و تاخیر در بازگشت پول آن به کشور منابع ارزی را به شدت کاهش داده است، اما این کاهش منابع ارزی نمی تواند دلیلی برای افزایش بی ضابطه قیمت ارز باشد

مشاهده کل خبر

امکان معامله سهام عدالت برای همگان فراهم می شود/ ابلاغ آیین نامه اجرایی آزاد سازی سهام عدالت

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: در راستای اجرای ابلاغیه مورخ ۹ اردیبهشت ۹۹  مقام معظم رهبری، شورای عالی بورس و اوراق بهادار پس از بررسی ساز و کارهای اجرایی نحوۀ آزادسازی سهام عدالت طی جلسات متعدد، در نهایت در جلسه روز، مورخ ۴ مرداد ۹۹  آیین نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت را نهایی و ابلاغ کرد. راضیه باغیان توضیح داد: به استناد این آیین نامه، فرایندهای قانونی مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تعیین شده است که لازم است شرکت های یادشده با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و اداره ثبت شرکت‌ها اقدامات لازم در خصوص افزایش سرمایه و پذیرش شرکت‌های استانی در بورس را در اسرع وقت انجام دهند.

مشاهده کل خبر

تاسیس شرکت سهامی عام توسعه پروژه

نائب رئیس شرکت بورس از امکان تاسیس شرکت سهامی عام توسعه پروژه با هدف تامین مالی پروژه های ملی از طریق بازار سرمایه خبر داد. محمود رضا خواجه نصیری با اشاره به استقبال گسترده مردم از بورس در شرایط کنونی گفت: در حال حاضر پروژه‌هایی در کشور وجود دارد که از ارزش افزوده بسیار بالایی برخوردارند و ما باید به مردم این فرصت را بدهیم تا از ارزش افزوده ایجاد شده استفاده کنند.

مشاهده کل خبر

جزئیات معاملات در تابلو توافقی بازار سوم فرابورس اعلام شد

مدیر بازار سوم فرابورس ایران از تصویب مقررات نحوه انجام معاملات در تابلو توافقی بازار سوم از سوی هیات‌مدیره فرابورس خبر داد و گفت: اردیبهشت‌ماه امسال مقررات جدید درباره ایجاد تابلو توافقی در بازار سوم که به تصویب هیات‌مدیره سازمان بورس رسیده بود ابلاغ شد و هم‌اکنون نحوه انجام معاملات در این تابلو، روز معاملاتی و سایر شرایط با اهمیت برای اطلاع ناشران، سهامداران و متقاضیان حضور در مبادلات این تابلو اعلام شده است. شریفیان درباره حداقل و حداکثر ارزش مبنا برای نمادهای معاملاتی تابلو توافقی بازار سوم توضیح داد: حداقل ارزش مبنا رقم ۲۰ میلیارد ریال است و حدکثر ارزش مبنا برای شرکت‌هایی با سرمایه ۲۰ هزار میلیارد ریال و بالاتر رقم ۱۲۰ میلیارد ریال و برای شرکت‌هایی با سرمایه کمتر از ۲۰ هزار میلیارد ریال رقم ۱۰۰ میلیارد ریال خواهد بود.

مشاهده کل خبر

افزایش آگاهی در بازار سرمایه/ پیشنهاداتی برای عمق بخشی به بازار

نائب رئیس هیأت مدیره انجمن توسعه سرمایه گذاری حرفه ای با اشاره به روند حرکتی شاخص کل و شاخص هم وزن، گفت: بازار به سمت سهام بزرگ و بنیادی در حال حرکت است و حجم نقدینگی که سهام داران حقیقی روزانه وارد بازار می کنند، موجب شده تا کماکان تعیین کنننده روند بازار باشند. سیاوش وکیلی با اشاره به جامعه ۵۰ میلیونی سهامداران، ابراز داشت: ارکان بازار سرمایه وظیفه سنگینی را در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری بر عهده دارند. گروه هایی که متولی بخش دولتی یا بخش خصوصی بازار سرمایه هستند، باید در راستای گسترش فرهنگ سهامداری کار کنند. باید همگی دست به دست هم دهیم تا میزان اطلاعات، دانش و سواد مالی سهامداران افزایش پیدا کند.

مشاهده کل خبر

تداوم رونق بازار سهام با چاشنی تلاطم نرخ ارز/ لزوم توسعه بازاربدهی

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، ارزش بازار سهام (بورس و فرابورس) به رقم ۸۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده که رشد ۶۳۰۰ میلیارد تومانی ( حدود ۲.۸ برابری ) نسبت به ارزش بازار ابتدای سال جاری دارد. ولی نادی قمی با بیان اینکه در شرایط رکود تورمی، حاصل دسترنج بخش ضعیف و متوسط جامعه تضعیف شده است، اظهار داشت:  بنابراین بسیاری از مردم به بازار سهام به عنوان پناهگاهی برای حفظ ارزش اندک پول خود نگاه می کنند، سیاست گذاران پولی و مالی معتقدند که اقبال به این بازار، می تواند بازارهای غیرمولد مانند ارز را به حالت تعادل درآورد.

مشاهده کل خبر

رونق بازار محصولات پتروشیمی در جهان

یک کارشناس صنعت پتروشیمی در خصوص تغییرات هفته گذشته متانول در بازارهای جهانی اظهار داشت: در شرایط کنونی ، دو عامل افزایش عرضه و موجودی بالای انبارها (موجودی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی بنادر چین)، موجب شده تا قیمت متانول در بازارهای آسیا در محدوده ۱۶۰ دلار در نوسان باشد. به گفته محمد خیرآبادی، به طور کلی تقاضای پلی اتیلن در بازار شرق آسیا سالانه معادل ۵۴ میلیون تن است که حدود ۱۵ میلیون تن کسری عرضه در این منطقه وجود دارد. در حالی که، به واسطه افزایش سنتی تقاضا با به استقبال رفتن سال نوی چینی در ماه نوامبر شاهد بهبود وضعیت قیمتی در بازار خواهیم بود اما با به مدار آمدن واحدهای جدید آمریکایی بازار تحت فشار عرضه قرار خواهد گرفت.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه، مسیر شفافیت معاملات مسکن

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی گفت: جدای از معاملات مستقیم مسکن می توان با تعریف و پیاده سازی ابزارهای مختلف در حوزه املاک و مستغلات از پتانسیل های موجود بازار سرمایه و ابزارهای مالی، نهایت بهره را کسب کرد. امیر تقی خان تجریشی با بیان اینکه دامنه شمول این بورس می تواند تمامی انواع املاک را چه مسکونی و چه تجاری در برگرفته و حتی معاملات خرده فروشی و یا انبوه سازان و حتی پیش فروش را شامل شود، افزود: این بورس علاوه بر کمک به حوزه عمومی جامعه می تواند به بانک ها و یا شرکت های دولتی در حوزه واگذاری دارئی های مازاد و یا اموال تملیکی خود کمک شایانی کند و این گروه از عرضه کنندگان بدون ایجاد شبهه و یا شائبه ای املاک خود را در فضایی شفاف عرضه کنند.

مشاهده کل خبر

بازار در راه تعادل/ مصوبه هیات وزیران، پاسخ به عطش بازار است

قائم مقام مدیرعامل کارگزاری آگاه به وضعیت کنونی بازار سرمایه و نوسانات اخیر اشاره کرد و گفت: رشد اخیر  قیمت ها در بازار سهام سبب شده تا تعدادی از سهام معامله شده از ارزش ذاتی خود فاصله گرفته و با نرخ های بالاتری معامله شوند. در سوی دیگر شاهد رشد قیمت دلار نیز بودیم که این امر سبب شد تا شاخص کل بورس با جهشی مضاعف همراه شود. در این مدت یک سری از نمادها با شیب تند قیمتی رشد کرده و قطعا نیازمند اصلاح هستند ولی برخی دیگر هنوز به قیمت واقعی خود نرسیده و از ارزندگی برخوردار هستند. بهراد ابراهیمی به تاثیر مصوبه اخیر هیات وزیران مبنی بر افزایش میزان سهام شناور آزاد شرکت ها به ۲۵ درصد نیز اشاره کرد و گفت: محاسبات نشان می دهد که این مصوبه مثبت می تواند حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی آزاد در اختیار بازار سهام قرار دهد و تا حدودی عطش تقاضای کنونی موجود در میان سرمایه گذاران را پاسخ دهد.

مشاهده کل خبر

نظارت بر عرضه و پایش خریداران، دو راهکار برقراری تعادل در بازارها

مدیرعامل کارگزاری سی ولکس نظارت بر حجم عرضه مواد اولیه به همراه پایش مستمر متقاضیان خرید در سامانه بهین یاب را دو اقدام مهم در راستای تنظیم بازار می داند. محمودرضا الهی فرد در خصوص شرایط بازار فلزات در اظهار کرد: در حوزه محصولات فلزی از جمله فولاد و مس در کشور با مازاد تولید رو به رو هستیم که این حجم کالای مازاد بر نیاز بازار داخلی باید صادر شود. قیمت ها در این بخش نیز تحت تاثیر قیمت های جهانی و نوسانات ارزی است و قیمت محصولات مذکور مطابق با روند قیمت های جهانی و بهای دلار خود را تنظیم می کند.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه