تالار

بورس تهران معاملات هفته منتهی به ۱۵مردادماه را با رشد ۶.۸ درصدی شاخص کل به پایان رساند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، در این هفته خودنمایی معامله‌گران خرد سهام در سمت خرید، سبب حفظ نقدینگی در زمین بازی آنها شد. به این ترتیب در جریان هفته مورد بررسی، در مجموع بیش از ۹ هزار و ۶۰۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.

در همین راستا بررسی روند تغییر مالکیت ها نشان می دهد که از ابتدای تابستان تا ۱۵ مرداد ۹۹، سهامداران خرد بیشتر در نقش خریدار ظاهر شده و طی این مدت تنها در دو روز کاری سهامداران عمده، خالص خرید مثبتی را ثبت کرده و در مابقی روزها فروشنده بودند. به این ترتیب خالص خرید سهامداران خرد در بازه زمانی مزبور به بیش از ۵۶ هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان رسیده است. در میان صنایع بورسی نیز بیشترین خالص خرید حقیقی ها در نماد زیرمجموعه گروه‌های فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی و خودرو بوده است. در مقابل حقوقی ها نیز بیشترین حمایت را از سهام گروه‌های سیمان، ماشین‌آلات و کانی‌های غیرفلزی داشتند.

نگاهی به جزئیات جابجایی ها

همانطور که عنوان شد در هفته گذشته بیش از ۹هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد و در تمامی روزها، سهامداران خرد خالص خرید مثبتی در کارنامه خود ثبت کردند.

هفته گذشته در جریان معاملات روز شنبه و همزمان با رشد بیش از ۵۷هزار واحدی شاخص کل بورس، خالص خرید حقیقی ها به بیش از یک هزار و ۷۰۰میلیارد تومان رسید. در حالی روز یکشنبه شاخص کل بورس با رشد حدود ۵۰هزار واحدی وارد ابرکانال ۲میلیون واحدی شد که در این روز بیشترین خرید سهامداران خرد در طی هفته را شاهد بودیم؛ به طوری که خالص خرید حقیقی ها در این روز به بیش از ۳هزار و ۶۷۰میلیارد تومان رسید. روند مزبور در جریان معاملات روز دوشنبه و به دنبال افت شاخص کل بورس و بازگشت به محدوده کمتر از ۲میلیون واحدی، هر چند با خالص خرید مثبت سهامداران خرد ادامه یافت، ولی رقم آن اندک و در حدود ۴۷۱میلیارد تومان بود.

در معاملات روز سه شنبه نیز مجدد فضای بازار رو به تعادل و مثبت شدن حرکت کرد و در همین راستا خریدهای معامله گران حقیقی نیز افزایش یافت. در این روز بیش از ۲.۳هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابجا شد.

آخرین روز کاری هفته نیز مجدد نماگر اصلی بازار با رشد حدود ۲درصدی ، موفق به بازپس گرفتن ابرکانال ۲میلیون واحدی شد. در این روز نیز یک هزار و ۴۲۵میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران خرد بورس منتقل شد. به این ترتیب هفته ای سراسر خرید برای حقیقی های بازار را شاهد بودیم.

چه صنایعی در کانون توجه بودند؟

بررسی صنایع مورد توجه سهامداران خرد در هفته گذشته نشان می دهد که سهام دو گروه بانکی و فرآورده های نفتی در کانون توجه قرار داشته است. خالص خرید حقیقی ها در گروه بانکی به بیش از یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید و بخش عمده ای از این خرید به جمع آوری سهام بانک صادرات تعلق داشت؛ به طوری که «وبصادر»، خالص خرید ۱.۶هزار میلیارد تومانی را از سوی سهامداران خرد تجربه کرد. البته در تمامی روزهای هفته صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی سپهرصادرات به عنوان حقوقی فعال در «وبصادر» به خرید سهم پرداخت و در مجموع ۳۲میلیون سهم را جمع آوری کرد.

معامله گران حقیقی در گروه فرآورده های نفتی نیز خالص خرید یک هزار و ۷۳۱میلیارد تومانی را ثبت کردند که در این میان نمادهای پالایش نفت اصفهان، بندرعباس و تهران در کانون توجه قرار داشتند. به طوری که خالص خرید ۶۹۰ میلیارد تومانی در نماد «شپنا»، ۴۶۶میلیارد تومانی در نماد «شبندر» و ۴۰۰میلیارد تومانی در نماد «شتران» ثبت شد.

در ادامه این روند ، سهامداران خرد به خرید سهام گروه شیمیایی تمایل نشان داده و در نهایت ۱.۱ هزار میلیارد تومان نقدیگی بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود منتقل کردند. در این گروه نیز عمده خریدها به جمع آوری سهام «وپترو» تعلق داشت که خالص خرید ۶۲۳ میلیارد تومانی را تجربه کرد. شرکت های چند رشته ای صنعتی نیز با محوریت «شستا» از دیگر گروه های مورد توجه حقیقی ها در هفته گذشته بود. به طوری که از یک هزار میلیارد تومانی خالص خرید حقیقی ها در این گروه، ۹۵۰میلیارد تومان به خالص خرید سهام «شستا» تعلق داشت.

در میان نمادهای فلزی نیز سهامداران خرد به جمع آوری سهام فولاد مبارکه اصفهان و ملی مس ایران تمایل زیادی داشتند. بر این اساس در مجموع هفته بیش از ۵۸۰ میلیارد تومان نقدینگی بابت خرید سهام «فولاد» به سبد سهام حقیقی ها منتقل شد. خالص خرید این گروه از بازیگران در سهام «فملی» نیز به ۴۵۰میلیارد تومان رسید. البته در این گروه بیشترین حمایت سهامداران عمده از نماد فولاد خوزستان بود. بر این اساس حدود ۲۲۴میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام حقیقی های «فخوز» به پرتفوی حقوقی های آن منتقل شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار