گرجی آرا

مدیر مجامع و امور سهام هلدینگ هزاردستان، تغییرات نرخ ارز را به صورت تاریخی موثر بر بورس دانست و گفت: از آنجا که ۷۰ تا ۷۵ درصد شرکت های بورسی کامودیتی محور، صادراتی یا سرمایه گذاری هستند، طبیعتا رشد نرخ برابری ارز و ریال، قیمت ها را در بازار سرمایه صعودی می کند.

محمد گرجی آرا در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، اظهار داشت: جذابیت شرکت های صادرات محور و کامودیتی محور به لحاظ تعدیل درآمدشان با نرخ ارز، برای سرمایه گذاران بالاتر  می رود و این خود می تواند یک پتانسیل برای آینده بازار در صورت صعود مجدد نرخ ارز باشد.  

وی با اشاره به اینکه این روزها شاهد اضافه شدن سرمایه گذاران و عرضه های اولیه بیشتری در بازار سرمایه هستیم، ادامه داد: افزایش سهام شناور آزاد دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی تا ۲۵ درصد هم که اخیرا هیات وزیران مصوب کرد موضوعی است که می تواند بر روند بازار اثرگذار باشد؛ از طرف دیگر، ارزش معاملات سهام داران حقیقی هم در حال افزایش است که به دلیل انتظارات تورمی می تواند روندی ادامه دار باشد. بخش دیگر بازار، حقوقی ها هستند که نگاه بلند مدت تری دارند و روی سهم های خاص فعالیت می کنند .

گرجی آرا درخصوص فرصت های پیش روی صنایع در سال جاری هم گفت: از جمله پتانسیل های بازار سرمایه، گروه های فلزات اساسی ، پالایشگاهی ها، بانکی ها و  شرکت های سرمایه گذاری مبتنی بر این صنایع هستند.  

این کارشناس بازار سرمایه در پایان به افرادی که تازه به بورس پیوسته اند یا قصد ورود به بازار سرمایه دارند، توصیه کرد: حتما سبدی از چند سهم مختلف داشته باشند و ضمنا افق سرمایه گذاری خود را هم بلندمدت تر در نظر بگیرند.

 گرجی آرا افزود: برای تازه واردها، سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری بهترین روش ورود به بازار سرمایه است. اما اگر قصد سرمایه گذاری مستقیم هم داشته باشند، خرید سهم های بنیادی در روزهای منفی بازار با استراتژی نگهداری، جذاب خواهد بود.   

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه