.

یک کارشناس بازار سرمایه، افزایش سرمایه از محل صرف سهام را که روز چهارشنبه ۲۲ مرداد با اکثریت آرا در مجلس به تصویب رسید، یکی از روش های موثر در اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت ها دانست .

نوید سالک در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: شرکت ها به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی خود یا دستیابی به منابع مالی جدید، اقدام به افزایش سرمایه می  کنند.

وی توضیح داد: به طور کلی راه های افزایش سرمایه شرکت های بورسی به سه دسته کلی افزایش سرمایه از طریق انتقال سود انباشته یا اندوخته طرح توسعه به سرمایه(سهام جایزه)، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه از محل آورده نقدی یا مطالبات حال شده سهام داران تقسیم بندی می شود.

سالک با بیان اینکه افزایش سرمایه از محل صرف سهام در واقع نوعی از افزایش سرمایه از محل آورده نقدی است، به بیان برخی تفاوت های این روش با دیگر روش ها پرداخت و افزود: در حالت متداول افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، شرکت به نسبت سهم هر یک از سهامداران حق تقدم خرید سهام منتشر شده را در اختیار آن ها قرار می  دهد.

وی ادامه داد: قیمت سهام منتشر شده جدید به قیمت اسمی که در ایران عموماً ۱۰۰ تومان است، منتشر می شود اما در روش افزایش سرمایه از طریق صرف سهام، شرکت می تواند سهام منتشر شده جدید خود را از قیمت اسمی (۱۰۰ تومان) تا قیمت بازار که می تواند هر قیمتی بالاتر از ۱۰۰ تومان باشد، به فروش رسانده و از این طریق به ازای هر سهم جدید مبلغ بالاتری از ۱۰۰ تومان را تامین مالی می  کند.

سالک با اشاره به اینکه در اصطلاح حسابداری به اختلاف قیمت سهام منتشر شده به روش صرف سهام تا قیمت اسمی سهم، صرف سهام یا پرمیوم گفته می  شود، اظهار داشت: به عنوان مثال اگر شرکتی سهم خود را به قیمت ۵۰۰ تومان منتشر کند، اختلاف ۵۰۰ تومان تا قیمت اسمی سهم (۱۰۰ تومان) را صرف سهم می  گویند که در این مثال ۴۰۰ تومان به ازای هر سهم منتشر شده خواهد بود. مبالغ صرف سهام در سمت چپ ترازنامه در قسمت حقوق صاحبان سهام تحت عنوان صرف سهام نمایش داده می  شود.

این کارشناس بازار سرمایه  با بیان اینکه افزایش سرمایه از طریق صرف سهام می تواند در قالب ارایه حق تقدم یا سلب حق تقدم سهام داران ارایه شود، افزود: مبالغ به دست آمده از این طریق نیز به سه روش مصرف می  شود:  یا مبالغ صرف سهام بین سهامداران قبلی شرکت توزیع نقدی می شود، یا به میزان مبلغ صرف سهام، سهام جایزه منتشر و به قیمت اسمی منتشر شده و به سهامدارن قبلی ارایه می  شود یا در حالت سوم به اندوخته شرکت اضافه خواهد شد که در همه موارد، منافع خوبی را برای شرکت و سهام داران به همراه دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه