زابلی زاده

هیات داوران چهارمین جشنواره بورس و رسانه در پایان این مراسم بیانیه ای را صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، متن بیانیه به شرح زیر است:

به گزارش هیات داوران این دوره از جشنواره ضمن تقدیر از اقدام شایسته سازمان بورس و اوراق بهادار در بسترسازی و تداوم این رویداد ملی و تقدیر از همکاران رسانه ای در تولید گسترده آثار مرتبط، پرونده چهارمین دوره از این رویداد را در شرایطی می بندد که با توجه به شرایط خاص بازار سرمایه و فراگیری میلیونی این حوزه نزد آحاد جامعه، به تبع آثار و تولیدات رسانه ای مربوط به این بخش نیز بیش از هر زمان دیگری در کانون توجه افکار عمومی قرار گرفته و حساسیت های این ژانر را صد چندان کرده است.

شرایط کنونی جامعه و اقبال گسترده مردم به بازار سرمایه، بار مسئولیت اجتماعی خبرنگاران این بخش از اقتصاد را در قبال مخاطبین و سرمایه های آنها سنگین‌تر از آنچه هست می‌کند و بی‌گمان راه پرفراز و نشیبی که رسانه‌ها در یکسال گذشته طی کرده‌اند تا با شفاف سازی و آموزش مفاهیم این بازار بیش از پیش سرمایه های سرگردان و غیر مولد را به این سمت سوق دهند مؤید این ادعاست.

این بیانیه می افزاید: مروری بر آثار رسیده به چهارمین دوره جشنواره، ما را به این نکته رهنمون می‌کند که هنوز رسانه‌های کشور تشنه مطالب حرفه ای با ساختار علمی بوده و در یک کلام جای خالی اخبار حرفه‌ای، تیترهای تخصصی، مصاحبه‌ها و مقالات کارآمد وگفتگوها و گزارش های موشکافانه شدیداً احساس می‌شود.

هیات داوران چهارمین جشنواره ملی بورس و رسانه بر این باورند که علیرغم کم و کاستی های این دوره، اقدام مثبت دبیرخانه جشنواره در اعلام برترین ها وایجاد اشتیاق و انگیزه مضاعف در جامعه رسانه ای، گام مهمی است که در سالهای بعد، نتایج پُرباری را به همراه خواهد داشت.

پیشنهادهای موردی هیات داوران برای هر چه بهتر شدن آثار تولیدی در رسانه های بازار سرمایه به شرح ذیل است

بخش خبر:

هیات داوران در این بخش، قاطبه آثار دریافت شده را فاقد عناصر و مختصات فنی لازم ارزیابی کرد و متاسفانه بخش خبر ضعیف ترین قالب در این دوره از جشنواره معرفی شد. این هیات در مجموع بررسی های انجام شده برای هر چه مقبول تر شدن اخبار تولیدی بازار سرمایه که در حال حاضر دربرگیری بسیار بالایی در میان افکار عمومی دارد، در تنظیم اخبار بر ضرورت استفاده بیشتر از جزییات ، استفاده بجا و مناسب از پیشینه، حفظ وحدت موضوع در خبر و بهره مندی از لیدهای کوتاه و جذاب که بیانگر عصاره و چکیده خبر باشد، تاکید می کند.

بخش تیتر:

هیات داوران در این بخش بر ضرورت استفاده بجا از اجزای تیتر بویژه روتیتر و همچنین بهره گیری از واژه های مناسب همراه با استعاره،کنایه و ایهام تاکید می کند.

هیات داوران در این بخش بر ذکر یک نکته مهم تاکید دارد. تیترها فاقد کیفیت لازم بوده و این دست انتخاب ها قطعاً نمی تواند الگوی مناسبی برای تیتر نویسی رسانه ای باشد بلکه در میان حداقل های ممکن، با اغماض، این موارد انتخاب شدند. لذا هیات داوران بر این مهم تاکید دارد که به هیچ وجه انتخاب های این بخش دلیل بر سلامت فنی و تکنیکی نیست و نمی تواند الگوی مناسبی برای تنظیم تیترهای رسانه ای باشد.

 بخش مصاحبه:

هیات داوران در این بخش بر ضرورت توجه به طرح پرسش های ثانویه،استفاده بیشتر از پرسش های جزیی، حذف مطالب تکراری و فاقد اطلاعات لازم مصاحبه و ارایه و اشاره مناسب و جذاب در تنظیم این قالب تاکید می کند.

 بخش گفتگو:

هیات داوران در این بخش توصیه می کند خبرنگاران با پرهیز از طرح فراوان پرسش های کلی و اولیه، از پرسش های ثانویه و جزیی بیشتر استفاده شود.

در مجموع هیات داوران توصیه می کند در مطالب نوشتاری، سعی شود با رعایت ایجاز، با کمترین واژه، بیشترین مفهوم به مخاطب ارایه شود. همچنین بر توجه بیشتر به آیین نگارش فارسی در تنظیم تمام قالب ها تاکید ویژه می شود.

 بخش رسانه های دیداری و شنیداری:

با توجه به این نکته که در این دوره از جشنواره استقبال از آثار رادیویی و تلویزیونی بسیار چشمگیر بود، دبیرخانه جشنواره بر آن شد تا در دوره بعدی پذیرش آثار  را بر مبنا و پارامتر ها و ضوابط از پیش تعیین شده قرار دهد  تا هر کدام از آثار در ژانر تخصصی خود ارزیابی شود.

تنوع از حیث کمی و ساختاری در آثار دریافت شده توسط دبیرخانه جشنواره ؛ نکته حایز اهمیت این دوره  بود . هر چند برخی از آثار ارتباط کمتری با مسئله بورس و بازار سرمایه داشت ولی آنچه که قابل توجه بود، تولید آثار ارزشمند صوتی و تصویری توسط برخی از خبرگزاری‌ها و سایت های خبری بود.

انتظار می رفت شبکه های تلویزیونی و رادیویی در تهران در استفاده از سبک های مدرن و جدید خبر و گزارش نویسی بیشتر خود نمایی کنند که علیرغم تنوع آثار، کمتر شاهد این مهم بودیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه