بازار

بازارهای اروپایی در معاملات روز سه شنبه با روند کاهشی همراه شدند در حالی که تنش های میان چین و آمریکا روز به روز در حال بیشتر شدن است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)،در حالی که نگرانی ها نسبت به بسته محرک مالی این کشور و عکس العمل دلار در این خصوص بیشتر شده است، اختلافات چین و آمریکا نیز به دیگر نگرانی ها اضافه شده است و به این ترتیب موجب افت شاخص ها در بازارهای اروپایی شده است.

افت شاخص های بلوچیپ در بازار اروپا موجبب کاهش شاهص های آسیایی در معاملات امروز شد در حالی که شاخص آسیا پاسفیک را با کاهش چشمگیری همراه کرد.به این ترتیب، بازارهای آمریکا نیز با افت شاخص های آتی معاملات را آغاز کردند .

افزایش قیمت سهام شرکت های تکنولوژی موجب افزایش نسبی شاخص نزدک در بازار وال استریت شد در حالی که مابقی صنایع در مدار نوسانی و نزولی در رفت و آمد بودند .

اما در سوی دیگر، اقتصاد ژاپن در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ سقوط ۲۷.۸ درصدی تولید ناخالص داخلی را تجربه کرد که بدترین عملکرد از سال ۱۹۵۵ میلادی تا کنون است. این موضوع باعث شده  است تا ترازنامه بانک مرکزی ژاپن حالا به ۱۳۰ درصد تولیدناخالص داخلی  این کشور برسد که بالاتر از سوییس( ۱۲۵ درصد) است.

از سوی دیگر تحریم های جدید ترامپ بر علیه هوآوی اختلافات چین و آمریکا را تیره تر کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سابق بر این در سخنرانی های خود اظهار داشت که محدودیت‌ها بر این شرکت را افزایش خواهد داد. ژائو لیجان، سخنگوی وزارت خارجه چین، در نشستی خبری از آمریکا خواست تا از بدنام کردن شرکت‌های چینی دست بردارد.

وی گفت که دولت چین همچنان اقدام‌های ضروری را برای دریافت خسارت از حقوق شرکت‌های چینی را پی می‌گیرد.

کانر کمپ بل، تحلیل گر ارشد موسسه مالی اسپریدبتر، در این خصوص اعلام داشت: دقیقا در زمانی که فکر می کنی همه چیز بین چین و آمریکا به روال عادی نزدیک شده است یک سخنرانی یا اظهار نظر همه چیز را بهم می زند. این سخنرانی ها می تواند روند معاملات را در بازارها تغییر دهد اما سیاستمداران به تنها چیزی که خیلی اهمیت نمی دهند روند معاملات است .

به این ترتیب، در بازار آسیا شاخص اصلی بورس کره جنوبی با افت ۲ درصدی همراه شد و شاخص نیکی ژاپن نیز ۰.۲ درصد افت کرد.

در بازارهای کالایی نیز قیمت نفت برنت با افت ۳ سنتی به هر بشکه ۴۵ دلار و ۳۴ سنت رسید و قیمت نفت آمریکا با کاهش ۰.۳ درصدی به هر بشکه۴۲ دلار و ۷۸ سنت معامله شد.

در این بین قیمت طلا نیز پس از اظهارات وارن بافت در مدار صعودی قرار گرفت.

سهام شرکتهای تولید کننده طلا در دنیا در حال انفجار است و دلیل آن اقدام وارن بافت در خرید سهام یکی از تولیدکنندگان طلای آمریکای شمالی بنام Barrick است . تحلیلگران معتقدند این اقدام بافت به معنی چشم انداز مثبت قیمت طلا در آینده و تداوم بحران های اقتصادی مرتبط با کرونا و البته چین است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل