خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

تقویت بازار سرمایه راه جهش تولید / از ناهماهنگی در اظهارنظرها و اقدامات بورسی اجتناب شود

به گفته رییس جمهوری، عرضه های متنوع، سودآور و مطمئن از دارایی‌های دولتی و عمومی در بورس طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته با نظم و استمرار تداوم خواهد یافت و نباید در این موضوع هیچ کندی و تعللی صورت بگیرد. حجت‌الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، اصلی‌ترین سیاست دولت را ایجاد آرامش در اقتصاد و همچنین ثبات در تصمیمات و سیاست‌ها و نبود ابهام و نگرانی نسبت به آینده اقتصاد کشور دانست و تاکید کرد: ایجاد فضایی مطمئن، آرام و باثبات و دادن اطمینان خاطر به مردم نسبت به آینده اقتصاد کشور همواره مورد تاکید و توجه دولت بوده است.

مشاهده کل خبر

عرضه ۵۰ شرکت بخش خصوصی در بورس در نیمه دوم امسال

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به برنامه مدون دولت تا پایان امسال برای بازار سرمایه، گفت: هفت شرکت وابسته به وزارت صنعت تا پایان آذرماه و ۵۰ شرکت بخش خصوصی در نیمه دوم امسال در بورس عرضه خواهد شد. «فرهاد دژپسند» در حاشیه جلسه هیات دولت،  افزود: برنامه دولت برای بازار سرمایه در زمینه عرضه‌های اولیه، عرضه‌های شناوری، صندوق پروژه و پذیره‌نویسی، شامل شرکت‌های دولتی و وابسته به نهادهای عمومی و همچنین شرکت های‌خصوصی می‌شود؛ البته در کنار آن‌ها تامین مالی از طریق فروش اوراق بدهی نیز در این برنامه مطرح است.

مشاهده کل خبر

گام‌های بلند بورس در جذب نقدینگی

وزیر کشور با بیان اینکه رسانه‌های خارجی در این چند روز به دنبال تحریک و تهییج در بازار سرمایه هستند، گفت:‌ این رسانه‌ها مردم را به فروش سهام خود در بازار سرمایه تحریک می‌کنند. رحمانی فضلی ادامه داد: طرح دیگر فروش اوراق سلف نفت بود که وزارت نفت مجوز قانونی آن را در بودجه دارد اما چون کمی به تاخیر افتاد و قبل از تایید نهایی شدن این موضوع اعلام شده بود، توقعی در بازار و مردم ایجاد کرد بنابراین از مسئولان خواسته شده در طرح‌های بزرگ این چنینی باید پیوست اطلاع‌رسانی برای اقناع‌سازی مردم داشته باشند تا مردم دچار بی‌ثباتی و ضعف تصمیم‌گیری در روابط اقتصادی خود نشوند.

مشاهده کل خبر

تقویت استقلال و حمایت از بالاترین مقام اجرایی مالی اشخاص تحت نظارت با تصویب هنجارها و اصول رفتاری

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار  با اشاره به اینکه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای اجرای بندهای ۸ و ۱۱ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار، در جهت حفظ و حمایت از سرمایه مدیریتی سالم بازار سرمایه، پیش از این، اصول و هنجارهای رفتاری مدیران ناشران غیرنهاد مالی و مدیران نهادهای مالی را تدوین و تصویب کرده، ابراز داشت: در راستای حمایت هر چه بیشتر از بالاترین مقام اجرایی مالی اشخاص تحت نظارت و الزام اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل اشخاص تحت نظارت سازمان به تضمین تقویت استقلال و حمایت از آنها، اصول مذکور مورد بازنگری قرار گرفت و موادی به آن الحاق شد. دکتر حسن قالیباف اصل، ادامه داد: از جمله اهداف اصلی تدوین سند اصول و هنجارهای رفتاری، تحکیم استقلال و هویت بخشی به نقش بالاترین مقام مالی است، تا مقام مذکور بتواند به دور از نظرات تحمیلی مدیران شرکت با رعایت استانداردهای حرفه­ای و مقررات مربوط به فعالیت بپردازد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه، بازار خبرمحور/ نهاد ناظر بازار سرمایه، در کنار اصحاب رسانه

عصر روز یک شنبه ۲۶ امرداد ماه، دکتر حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین پایانی چهارمین جشنواره بورس و رسانه به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به نقش اول رسانه ها در صحنه بازار سرمایه کشور، گفت: چهارمین جشنواره بورس و رسانه درحالی برگزار شد که ما شاهد افزایش اقبال عمومی به بازار سرمایه بودیم. از ابتدای سال ۵ میلیون کد معاملاتی به خانواده بازار سرمایه اضافه شد و تعداد کدها از ۱۰ میلیون ابتدای سال به ۱۵ میلیون رسید. یاسر فلاح، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار نیز گفت: امسال ۲۵۰ خبرنگار ۹۰۰ اثر خود را به دبیرخانه جشنواره بورس و رسانه ارسال کردند و استقبال از این رویداد ما را برای تداوم این راه مصمم تر کرد.

مشاهده کل خبر

شناسایی الکترونیکی مشتریان در بازار سرمایه بلامانع اعلام شد

نایب رییس هیات مدیره و معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اخیرا نامه مدیریت فناوری اطلاعات سازمان و نامه کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در خصوص موضوع شناسایی الکترونیکی مشتریان و انعقاد قرارداد الکترونیکی، مورد بررسی قرار گرفت و هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد که دریافت خدمات پایه از قبیل دریافت کد معاملاتی با رعایت قوانین و مقررات مربوط به مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، نیازمند مراجعه حضوری است و در خصوص سایر خدمات (غیر پایه) نیاز به مراجعه حضوری مشتری نیست.

مشاهده کل خبر

فروش بلوکی سهام عدالت برای حمایت از سهامداران

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: برای حمایت از بازار سرمایه و حقوق سهامداران، فروش سهام عدالت به صورت بلوکی با نماد ۲ در بورس انجام می‌شود. حسین فهیمی درباره روش‌های فروش سهام عدالت ادامه داد: فروش سهام عدالت تابع قوانین و مقررات بازار بورس است و در فروش سهام عدالت، سفارشات تجمیع، و در اختیار گارگزاری قرار می‌گیرد؛ ضمن اینکه اگر سهم کارگزار برای فروش کم بود بصورت کل عرضه می‌کند و اگر بصورت بلوک بود تابع قانون بلوکی خواهد شد به طوری که اگر حجم فروش کارگزاری در یک نماد بزرگ و بلوک باشد مشمول مقررات بلوکی بازار می‌شود و باید سهام را به این روش بفروشد.

مشاهده کل خبر

کارگزاران باید نسبت به فروش سهام عدالت مشمولان شفافیت داشته باشند/تخلفات را اطلاع دهید

مدیرعامل سمات و سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در خصوص نحوه آزادسازی سهام عدالت بیان داشت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در شورای عالی بورس، ۳۰ درصد سهام عدالت در خردادماه و ۳۰ درصد عید غدیر آزادسازی شد، مابقی سهام نیز دهه فجر آزادسازی خواهد شد، اما بر اساس تصمیم شورای عالی بورس، همچنان سفارش فروش ها به صورت تجمیعی و در کارگزاری ها صورت خواهد گرفت. حسین فهیمی با اشاره به اینکه همه کارگزاران سهام عدالت و شعب بانک های منتخب موظف هستند به مشتریان سهام عدالت با شفافیت کامل پاسخگو باشند، در خصوص تخلف کارگزاری ها در خصوص فروش سهام عدالت بیان داشت: ما روزانه مواردی که در مرکز پیام، تحت عنوان تخلف کارگزاری ها به ثبت می رسد را گزارش گیری کرده و به کارگزاران ابلاغ می کنیم و در خصوص عدم پاسخگویی به مشتریان سهام عدالت به آنها اخطار می دهیم .

مشاهده کل خبر

احراز هویت سجام در بانک کارآفرین رونمایی شد

حسین فهیمی در مراسم بهره برداری از سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) با بیان اینکه یکی از سیاست های کلی نظام حمایت از بازار سرمایه است، گفت: نمی توان برای ۸۵ میلیون ایرانی خدمات سنتی ارائه کرد، بلکه باید به سمت مکانیزه کردن خدمات در نظام مالی کشور حرکت کنیم. مدیرعامل بانک کارآفرین نیز در این مراسم با بیان اینکه احراز هویت سجام در شعب این بانک به صورت حضوری و دفاتر کارگزاری این بانک به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد، گفت: احراز هویت سجام سرآغاز همکاری های مشترک بانک کارآفرین با شرکت سپرده گذاری مرکزی خواهد بود چرا که قصد داریم همکاری های خود را در زمینه پذیرش ETF دولت، خدمات تسویه ای شرکت های کارگزاری و پرداخت سود سهام سهامداران گسترش دهیم.

مشاهده کل خبر

حمایت دولت و مجلس از بازار سرمایه ادامه دارد/ رفتار هیجانی، ضرر سهامداران را به دنبال دارد

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه متشکل از روندهای صعودی و نزولی است و این مساله به طور پیوسته در بورس اتفاق می‌افتد. محمدحسن ابراهیمی سروعلیا افزود: با این حال، برخی از سهامداران تازه وارد که در روزهای صعودی بازار به آن پیوسته‌اند، تجربه روندهای نزولی را نداشته و با مشاهده کاهش قیمت سهم اقدام به فروش می‌کنند که این شیوه هیجانی به نفع آنان نیست.

مشاهده کل خبر

صندوق های بادرآمدثابت تا پایان سال برای رعایت حد نصاب ۵ درصد فرصت دارند

محمدرضا معتمد، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص جدیدترین مصوبه هیات مدیره سازمان بورس در خصوص حد نصاب صندوق های با درآمد ثابت، اعلام داشت: امروز در تازه ترین مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار صندوق های بادرآمد ثابت تا پایان سال ۹۹ فرصت خواهند داشت تا نسبت به رعایت حدنصاب ۵ درصد سهام خود اقدام کنند.

مشاهده کل خبر

عوامل بنیادی بازار تغییر نکرده است

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، با اشاره به اینکه عوامل بنیادی بازار تغییری نکرده اند، تاکید کرد: وضعیت امروز بازار فرصتی برای سرمایه گذاری یا تجدید نظر در پرتفوی ایشان است و عوامل غیر بنیادی نمی تواند و نباید اثر شدید بر قیمت سهام و تصمیمات سرمایه گذاران داشته باشد. محسن خدابخش اظهار داشت: از آنجا که بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی بازدهی بیشتری عاید سرمایه گذاران کرده است، طبیعتا ممکن است ریسک های بیشتری را هم متوجه سرمایه گذاران کند. پس سهامداران، مخصوصا آنها که ریسک بیشتری می پذیرند و به طور مستقیم سرمایه گذاری می کنند، به ریسک های ویژه بازار و صنعت و  نقدشوندگی سهم ها توجه کافی داشته باشند.

مشاهده کل خبر

شرکت‌های دولتی پذیرفته شده در بورس موظف به عرضه سهام خود شدند

نمایندگان در نشست علنی روز یکشنبه، ۲۶ امردادماه مجلس شورای اسلامی، با ماده یک لایحه افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم با ۱۵۳ رأی موافق، ۳۱ رأی مخالف، ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۶ رأی ماخوذه موافقت کردند. همچنین به موجب تبصره این ماده؛ شرکت های تحت کنترل شرکت هایی هستند که به تشخیص سازمان بورس و اوراق بهادار، براساس آخرین اطلاعات مالی حسابرسی شده خود را به طور مستقیم و یا غیرمستقیم راهبری سیاست های مالی و عملیاتی این شرکت ها را دارند و یا از توانایی نصب و عزل اکثریت اعضای هیات مدیره یا سایر ارکان اداره کننده و یا بیش از نصف حق رأی واحد تجاری مستقلا یا از طریق توافق با سایر سهامداران برخوردار هستند.

مشاهده کل خبر

سهامداران نگران منفی‌های کنونی بازار بورس نباشند

مدیر آموزش و فرهنگ سازی شرکت اطلاع رسانی و خدمات رسانی بورس با اشاره به این موضوع که بازار سرمایه جذابیت‌های زیادی دارد، گفت: در بازار سرمایه مزیت‌هایی از قبیل ورود با سرمایه کم، یادگیری آسان در کسب و کار، حضور شرکت‌های بزرگ و حمایت دولت باعث شده مردم در این بازار حضور چشمگیری داشته باشند. بهزادفر با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه از سه راه می‌تواند به رشد تولید کمک کند، گفت: این اقدامات عبارت است از ۱_ عرضه اولیه سهام شرکت‌ها ۲_ افزایش سرمایه از محل آورده نقدی ۳_ انتشار اوراق مشارکت شرکت‌ها.

مشاهده کل خبر

بازارسرمایه، سکه‌ای دورویه

تاکید بر تحلیل‌های بنیادی و نگاه بلند مدت و پرهیز از رفتارهای هیجانی از شاخصه های مهمی است که همواره مدیران، فعالان و تحلیلگران بازارسرمایه توجه سهامداران را به آن جلب کردند. در ادامه نظر برخی از فعالان این حوزه آمده است که اکثریت قریب به اتفاق آنها اذعان دارند، نباید از افت قیمت ها در روزهای اخیر نگران بود، زیرا نوسان جزو ذات بازار سرمایه است و تصمیم گیری در این شرایط از اهمیت بسزایی برخوردار است.

مشاهده کل خبر

هیجان، متهم ردیف اول بازارسرمایه

کارشناسان معتقدند صعود و سقوط و در یک کلام «نوسان» جزء ذات بازارسرمایه است؛ براین اساس سهامداران برای جلوگیری از ضرر، باید همواره هشیار باشند تا درگیر هیجانات ناشی از این مسیر پر افت و خیز نشوند. هرچند عده ای در میان به دلیل نداشتن دانش کافی از تحلیل‌های بنیادی و آگاهی لازم درگیر رفتارهای پرشتاب شده و زیان میبینند، اما می‌توانند امید داشته باشند تا درآینده نزدیک با کسب درایت لازم و صبوری، جبران مافات کنند.

مشاهده کل خبر

افزایش سرمایه از محل صرف سهام، فرصتی ناب برای شرکت های دولتی

مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات معتقد است افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم، فرصتی ناب و  الزامی خوشایند برای شرکت های دولتی است. بهروز خدا گفت: اگر به دنبال تقویت بازار اول و تقسیم منابع در بازار باشیم و به عبارتی با توجه به تزریق بیش از حد پول به بورس در صدد افزایش پتانسیل این بازار هستیم، شیوه های متفاوتی مانند استفاده از ابزارهای مختلف، پذیرش شرکت های جدید از جمله راهکارهای عمق بخشی به بازار است؛ اما نوین ترین ابزار کاربردی را می توان چهارمین شیوه افزایش سرمایه مبنی بر صرف سهام از طریق سلب حق تقدم دانست.

مشاهده کل خبر

اسیر تلاطم‌ها نشوید / لزوم برنامه مشخص برای سرمایه‌گذاری

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، امیر تقی‌خان تجریشی، توضیح داد: نزول بازار واقعیتی مانند صعود آن است، اما در این میان نکته مهمی که باید درنظر داشت، رفتار سرمایه‌گذار در مواجهه با چنین واقعیتی است. نکته اول اینکه با درنظر داشتن دیدِ بلند مدت ( یا حتی میان‌مدت) سرمایه‌گذاری و در سایه انتخاب درست عناصرِ سبد سرمایه‌گذاری و همچنین اطمینان به ارزش ذاتی سهم و متنوع‌سازی داریی‌ها، نباید اسیر و مرعوب نوسانات کوتاه مدت شد. در این حالت بهتر است هیچ کاری انجام ندهید، صبر کنید تا تلاطم‌ها سپری شوند.

مشاهده کل خبر

کارمزد پذیرش املاک در بورس کالا حذف شد/کاهش ۵۰ درصدی هزینه مبادلات مسکن در بورس

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از حذف کارمزد پذیرش املاک در بورس کالا با موافقت هیات مدیره این بورس خبر داد. جواد فلاح گفت: کارمزد پذیرش در بورس کالا در بخش اموال غیرمنقول معادل یک در هزار ارزش ملک کارشناسی شده توسط کارشناس رسمی دادگستری و تا سقف ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که با موافقت هیات مدیره بورس کالای ایران این هزینه تا اطلاع ثانوی از معاملات املاک حذف شد.

مشاهده کل خبر

رفتار حرفه ای صندوق ها، فروش را تشدید نکرد

مدیر سرمایه گذاری صندوق های شرکت تامین سرمایه بانک ملت، رسول رحیم نیا، اصلاح بازار سرمایه را ذات اصلی هر بازار مالی دانست و با عنوان این مطلب که نمی توان انتظار داشت که قیمت سهام مداوم در حال رشد باشد، گفت: هر چند برخی گمانه زنی ها از تاثیر مصوبه اخیر سازمان بورس مبنی بر کاهش سقف سرمایه گذاری در سهام در صندوق های بادرآمد ثابت و ایجاد فشار فروش از این ناحیه حکایت دارد، ولی به دلیل رفتار حرفه ای مدیران سرمایه گذاری صندوق های فعال در بازار سرمایه ، هیجانی در سمت فروش از سوی این صندوق ها ایجاد نشده است.

مشاهده کل خبر

عده ای به دنبال خرید ارزان سهام عدالت هستند/ در فروش سهام عدالت عجله نکنید

حسن قاسمی توصیه کرد: سهامداران در فروش سهام عدالت صبوری کنند و در شرایط منفی بازار که پدیده‌ای طبیعی است، هیجانی نشده و فورا به فروش اقدام نکنند. مدیرعامل کارگزاری آینده‌نگر خوارزمی با بیان اینکه این مسیر و الگو در فروش سهام عدالت چند ماه پیش نیز تکرار شده بود، افزود: نگاه به چند ماه گذشته نشان می دهد، حفظ سهام عدالت و واگذاری آن در مقطعی که بازار با ثبات و رشد همراه است سود بیشتری نصیب سهامداران میکند. عده زیادی از سهامدارانِ سهام عدالت از دانش کافی در خصوص بازارسرمایه برخوردار نیستند و همانطور که اشاره شد درگیر هیجانات می شوند. در حالیکه، وجود رفتار توده ای به دامن زدن شرایط منفی کنونی منجر می شود؛ بنابراین منطقی‌تر این است که سهامداران در چنین شرایطی سهام عدالت خود را حفظ کنند.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه