تالار

صندوق های سرمایه گذاری به عنوان کانال دوم سرمایه گذاری و ابزار غیرمستقیم برای ورود به بورس، توانستند عملکردی مناسب و متعادل را در مردادماه ثبت کنند. این عملکرد مطلوب که به واسطه مدیریت حرفه ای صندوق ها در ماه گذشته صورت گرفت، سبب شد این نهادهای مالی حتی به سهامداران خود سود اعطا کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، بحث در مورد صندوق‌های سرمایه گذاری یا عرضه برخی سهام شرکت‌های دولتی در قالب دارایکم و دارا دوم در مردادماه زیاد به گوش رسید. در نیمه دوم مرداد، شایعاتی مبنی بر عدم عرضه دارا دوم به بازار مخابره شد که تمامی این شایعات به سرعت تکذیب شد و پذیره نویسی این صندوق از امروز آغاز شد. این در حالی است که سیاست گذاران و کارشناسان بازار سرمایه به دفعات در خصوص ورود غیرمستقیم به بورس به خصوص برای تازه واردان تاکید کرده اند. در این میان مهمترین گزینه ورود سرمایه گذاران جدید از کانال صندوق های سرمایه گذاری است.

به عبارت دقیق تر صندوق سرمایه‌گذاری بهترین گزینه برای کسانی هستند که به تازگی وارد بورس شده و هنوز امکان تحلیل سهام شرکت‌ها و انتخاب بهترین گزینه برای خرید سهام را ندارند. این افراد می‌توانند به جای سرمایه‌گذاری پرریسکی مثل خرید سهام شرکت‌ها، سراغ صندوق‌ها بروند. هر چند اغلب صندوق‌ها قابل معامله در بورس نیستند و برای خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری باید به شعبه صندوق مراجعه کنید ، اما صندوق های قابل معامله یا همان ETF ها مسیری بسیار راحت تر پیش روی سهامداران قرار داده و هر فردی می‌تواند از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری، واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها را خرید و فروش کند.

در همین راستا بررسی عملکرد صندوق های قابل معامله (ETF) های فعال در بورس نیز تاکیدی بر مناسب تر بودن سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس دارد. بر این اساس در حالی بورس تهران مردادماه را با کاهش ۸.۳ درصدی شاخص سپری کرد که صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله، سودده نیز بودند. در این میان سودی در حدود ۳درصد نیز از ETFها به نمایش گذاشته شد. در این میان عملکرد منفی و زیان ثبت شده از سوی صندوق های مزبور نیز به مراتب کمتر از بازدهی شاخص کل بورس در مردادماه بود. در این راستا مهمترین دلیلی که می توان برای ثبت چنین عملکردی بیان داشت، برخورداری صندوق های مزبور از  مدیریت حرفه ای و چیدمان صحیح پرتفوی سرمایه گذاری است.

جزئیات دقیق از عملکرد ETFها

بررسی دقیق تر عملکرد صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله(ETF) فعال در بورس نشان می دهد که صندوق قابل معامله آرمان آتیه درخشان مس با ثبت بازدهی در حدود ۲.۸درصدی، بهترین عملکرد را در میان دیگر ETFها در مردادماه داشته است. این عملکرد درخشان سبب شد تا بازدهی صندوق مزبور در دوره ۵ماهه نخست سال جاری به بیش از ۲۶۰ درصد برسد.

صندوق سرو سودمند مدبران نیز از دیگر صندوق های مثبت در مردادماه بود که توانست بازدهی ۱.۱۸درصدی را به نمایش گذارد. عملکرد ETF مزبور از ابتدای سال ۹۹ تاکنون نیز بسیار قابل توجه است. به طوری که سوددهی این صندوق به حدود ۳۳۰درصد رسیده است. صندوق آسمان آرمانی سهام نیز از دیگر صندوق های مثبت در مردادماه بود که سهامداران را با ثبت سودی بالغ بر ۱.۲درصد، راضی کرد. سوددهی «آساس» نیز در دوره ۵ماهه نخست سال به بیش از ۲۲۲درصد رسید. صندوق هستی بخش آگاه نیز توانست بازدهی مثبت در حدود یک درصدی را در این ماه کسب کند.

این در حالی است که هر چند ۷صندوق دیگر با نوسان منفی مواجه شدند، اما بازهم به مراتب عملکرد مناسبت تری نسبت به شاخص کل بورس داشتند و زیان کمتری را به نمایش گذاشتند. در این راستا هر چند صندوق قابل معامله افق ملت، نوسان منفی ۲.۵درصدی را در ماه گذشته کسب کرد، ولی همچنان بازدهی این صندوق از ابتدای سال جاری تا کنون در حدود ۲۵۴درصد است و در فهرست برترین صندوق های دوره ۵ماهه نخست سال قرار دارد.

بررسی ها نشان می دهد که دو صندوق قابل معامله بذر امید آفرین و توسعه اندوخته آینده هر کدام با کاهش بازدهی در حدود ۵درصد طی مردادماه مواجه شدند، ولی به رغم این زیان ، همچنان عملکردی مثبت از ابتدای سال جاری تا کنون دارند. به طوری که سود ۲۲۰ درصدی در کارنامه «بذر» و ۱۷۷درصدی در کارنامه «اطلس» مشاهده می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه