تالار

بورس تهران معاملات هفته منتهی به ۲۳ مهرماه را با رشد ۱.۳ درصدی شاخص کل به پایان رساند تا برای دومین هفته متوالی سبزپوش شود. در این هفته شاخص کل هم وزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، وضعیت مشابهی را تجربه کرد و رشد ۱.۲ درصدی را ثبت کرد تا عموم نمادهای معاملاتی اعم از کوچک و بزرگ هفته ای یکسان را پشت سر بگذارند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، نگاهی به عملکرد صنایع ۳۸ گانه بورسی در هفته گذشته نیز نشان از رشد میانگین قیمت سهام در ۲۱ گروه در مقابل افت شاخص ۱۷ صنعت دارد. در این میان، گروه استخراج نفت و گاز با تک نماد «حفاری» بیشترین رشد قیمت معادل ۲۳.۴ درصد را تجربه کرد. شرکت حفاری شمال روز شنبه در اطلاعیه شفاف‌سازی اعلام کرد از محل تسعیر ارز ۷۳۰ میلیارد تومان سود شناسایی کرده است (به ازای هر سهم حدود ۱۴۰ تومان سود).  این رقم ۱۶۲ درصد از سود سال قبل این شرکت بیشتر بود و به دنبال آن این شرکت با توقف نماد معاملاتی مواجه شد. روز یکشنبه اما این شرکت در بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان با رشد بیش از ۲۲ درصدی معاملات این روز را به پایان رساند تا این تک سهم استخراج نفت و گاز، در معاملاتی هفتگی بورس تهران صدرنشین شود.

پالایشگاه‌ها دومین صنعتی بودند که معاملات هفته گذشته را با رشد قابل توجه زیرمجموعه‌های خود به پایان رساند و رشد ۱۹.۵ درصدی را تجربه کردند. قرار گرفتن چهار نماد اصلی این گروه در دومین صندوق ETF دولتی و تجربه شیرین دارایکم سبب شده تا بار دیگر شاهد افزایش توجه سرمایه گذاران به سهام دولتی باشیم. این گروه در هفته گذشته با ورود قابل توجه پول‌های تازه از سوی سرمایه‌گذاران خرد نیز مواجه شدند. شرایطی که سبب شد تا سود صندوق پالایش یکم که تقریبا کاملا سوخت شده بود حال به ۲۸ درصد افزایش پیدا کند. در این میان مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اشاره به مهلت یک ماهه برای آغاز معاملات صندوق‌های ETF پس از پایان پذیره‌نویسی عنوان کرد به نظر می‌رسد از ابتدای آبان‌ماه شاهد بازگشایی نماد صندوق پالایشی یکم و انجام معاملات آن در بورس باشیم.

سیمانی‌ها هفته گذشته به رشد ۰.۴ درصدی بسنده کردند. در این هفته خبر رسید موضوع عرضه سیمان در بورس کالا از سر گرفته شده است و احتمالا تا پایان سال جاری نهایی و اجرایی خواهد شد. عبدالرضا شیخان همچنین تاکید کرد تولید سیمان در نیمه اول امسال ۱۳ درصد افزایش داشته و شاهد افزایش ۱۸ درصدی تحویل سیمان در این مدت بوده‌ایم.

اما یکی از مهمترین اخباری که در این هفته مورد توجه فعالان بازار سهام قرار گرفت، مجمع «شستا» و احتمال بازگشایی این نماد در هفته جاری است. «شستا» که از ۱۶ شهریورماه با توقف نماد معاملاتی خود مواجه شده، روز چهارشنبه ۲۳ مهرماه، به مجمع عمومی سالیانه رفت خبر از برنامه افزایش سرمایه شستا از محل اندوخته ۶۲۰۰ میلیارد تومانی و تخصیص سهام جایزه به سهامداران مخابره شد. این شرکت همچنین در مجمع خود ۱۲۰ تومان به ازای هر سه تقسیم کرد.

در آنسوی بازار گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» بود که قعرنشین شد و با افت هفتگی ۱۳.۷ درصدی مواجه شد. صنعت سایر معادن نیز معاملات هفته منتهی به ۲۳ مهرماه را با کاهش ۹.۸ درصدی شاخص پشت سر گذاشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه