خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

بورس اولین گزینه برای تأمین مالی می شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی نوید داد روزی خواهد آمد که اولین گزینه برای تأمین مالی، بازار سرمایه خواهد بود. دژپسند خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم نقدینگی را به سمت تولید ببریم، بازار سرمایه بهترین مسیر است و اگر می خواهیم شفافیت و رقابتی کردن را دنبال کنیم، این بهترین محیط است. به عنوان نمونه، نیمه دوم سال گذشته درباره شستا اطلاعات نداشتیم اما امروز این اطلاعات وجود دارد.

مشاهده کل خبر

دولت از بازار سرمایه مراقبت می کند

رئیس دفتر رئیس جمهور، با اشاره به  اینکه دولت به بازار سرمایه اهتمام جدی دارد و از آن مراقبت می‌کند، تاکید کرد: سرمایه گذاری در بورس، مطمئن است، اما نباید به آن کوتاه مدت نگاه کرد. محمود واعظی خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی در داخل بورس هستند که سهام شناوری آن‌ها در حد خیلی کمی خرید و فروش می‌شود به همین علت شرکت سود ده است و مردم علاقه مندند سهامدار آن شوند، اما سهامی که در بازار عرضه می‌شود قابل توجه نیست که باید تعداد این سهام افزایش یابد و این کار هم انجام می‌شود.

مشاهده کل خبر

توسعه فعالیت صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت

به گفته عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت ، مجاز به سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری در سهام و مختلط تحت مدیریت مشترک یک شخص حقوقی واحد شدند .محمدرضا معتمد گفت: به جهت تسهیل در انجام سرمایه گذاری مقرر شد، صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت مجاز به سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری در سهام و مختلط تحت مدیریت مشترک یک شخص حقوقی واحد باشند.

مشاهده کل خبر

سهام عدالت، مهمترین بازیگر بازارسرمایه

حسین فهیمی با اشاره به تصمیمات شورای عالی بورس تصریح کرد: این شورا، در خصوص سهام عدالت به عنوان یک بازیگر مهم در بازارسرمایه، تصمیماتی گرفته است؛ همچنین تسهیلاتی هم برای بانک‌ها و کارگزاری‌ها در نظر گرفته شده تا از این طریق به ماندگاری سرمایه‌گذاران به طور بلند مدت در این بازار کمک شود. اقداماتی مانند افزایش اعتبار، اجازه به بانک‌ها برای ورود به خریدهای مقطعی و فروش بر اساس نماد، برخی از این موارد است. سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در خصوص این سهام شامل، مزیت انجام معاملات آن به طور بلوکی، شرایط اعطای وام به مشمولان و شرایط تسویه، معافیت مالیات بر ارث وراث سهام عدالت و ... توضیحاتی ارائه داد.

مشاهده کل خبر

افزایش ۷ برابری ظرفیت هسته معاملات/پذیره‌نویسی سهام نفتی‌ها و پالایشی‌های بورس با ۲۰ درصد تخفیف

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران ضمن اعلام افزایش ۷ برابری ظرفیت هسته معاملات بازار سرمایه، افزود: موضوع دو شیفته کردن معاملات در بازار سرمایه که به دلیل فشار بر روی سامانه معاملاتی اتخاذ شده بود، باهمت و تلاش شبانه‌روزی مهندسان ایرانی و شرکت مدیریت فناوری اطلاعات بورس و رفع گره‌های موجود در این سیستم، برطرف شده به‌طوری‌که از روز گذشته ظرفیت هسته معاملات به ۷ برابر افزایش یافته است. محمود رضا خواجه نصیری نیز در خصوص بازگشت معاملات بازار سرمایه به‌صورت یک نوبت نیز گفت: تصمیم دو نوبته شدن معاملات بازار سرمایه به دلیل مشکل فنی اتخاذ شد و بر روی بازار اثر گذاشت. این اتفاقی جدید بود و اگر مردم عکس‌العمل نشان دادند به این دلیل بود که با یک‌روند جدید روبرو شده بودند.

مشاهده کل خبر

حمایت بلندمدت از بازار، در دستورکار شورای عالی بورس

سعید اسلامی بیدگلی با اشاره به روند نزولی شاخص گفت: این روند طی چند روز اخیر نگرانی هایی را برای سهام داران ایجاد کرده است. اما باید توجه داشت که سیر صعودی شاخص و حجم بالای معاملات روزانه، تا حدودی منجر به هیجانی شدن معاملات شده بود. عضو شورای عالی بورس ادامه داد: تاکیدهایی مبنی بر کاهش هیجان و عدم کنترل دستوری بازار انجام و اعلام شده است، با این حال، مناسب است که سهامداران مناسب با ذات بازار، سرمایه گذاری های بلند مدتی داشته باشند تا از جوانب مثبت و همچنین توسعه یافتگی این بازار بهره لازم را ببرند.

مشاهده کل خبر

تغییر ضریب تعدیل اعتباری کارگزاران از اختیارات بورس است

به گفته دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، افزایش یا کاهش ضریب تعدیل اعتباری کارگزاران پیش از این جزء اختیارات سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و اتفاق جدیدی نیست. روح الله میرصانعی ضمن اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی بورس مبنی بر اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار مجاز شده تا در صورت لزوم نسبت به افزایش ضریب اعتباری کارگزاران تا ۵۰ درصد اقدام کند، افزود: این مصوبه در عمل ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری شرکت های کارگزاری را افزایش نمی دهد، بلکه اختیار افزایش آن را به سازمان بورس داده که در صورت لزوم نسبت به افزایش این ضریب اقدام کند.

مشاهده کل خبر

ارزندگی قیمت های فعلی سهام؛عامل حمایت سنگین حقوقی ها/فروش دیگر منطقی نیست!

عضو هیات مدیره شرکت بورس یکی از دلایل حمایت حقوقی ها از بازار را رسیدن سهم های بنیادی به قیمت های جذاب عنوان کرد و فروش در این شرایط را ناشی از هیجان ارزیابی کرد. سید مهدی سدیدی با اشاره به حمایت هوشمندانه حقوقی ها و صندوق ها از بازار سهام در این روزها گفت: این حمایت بر اساس کارشناسی و بررسی میزان ارزندگی این سهام اتفاق افتاد و دلیل این حمایت علاوه بر ارزندگی شرکت های انتخاب شده، رسیدن این سهم ها به قیمت های جذاب برای سرمایه گذاری است.

مشاهده کل خبر

ادامه رایزنی ها برای جداسازی نماد شرکت سرمایه گذاری استانی تهران از البرز

معاون واگذاری سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: باقی مانده مشمولین سهام عدالت در قالب شرکت های سرمایه گذاری استانی ساماندهی می شوند و اقدامات لازم در این خصوص به صورت مشترک توسط سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت سمات در دست اقدام است. حسن علایی افزود: بحث پرتفوی این شرکت های سرمایه گذاری استانی و افزایش سرمایه ها نیز قطعی شده و طبق برنامه به زودی، مشمولینی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند قابلیت خرید و فروش سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی را خواهند داشت.

مشاهده کل خبر

پول در بازار سرمایه قفل نمی شود

مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات اطمینان داد که به زودی بازار به روال طبیعی خود برمی گردد و معاملات ظرف روزهای آینده روان تر از قبل انجام خواهد شد. بهروز خدارحمی اظهار داشت: با برنامه ریزی هایی که انجام شده، تعداد قابل توجهی از فعالان حرفه ای بازار و به صورت خاص حقوقی ها قرار است طی یک برنامه منسجم از بازار حمایت کرده و این اطمینان را بدهند که قرار نیست در بازار سرمایه پول کسی قفل و بلوکه شود و نتواند از این سرمایه گذاری خارج شود.

مشاهده کل خبر

کشف نرخ صحیح مسکن در گرو راه اندازی بورس مسکن

مدیرعامل کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان، راه اندازی بورس مسکن را مزیتی دانست که کمبودهای فعلی در این بازار را پوشش می دهد. بهادر شمس اظهار داشت: هنوز مشخص نیست این بورس قرار است در زمینه املاک یا مسکن های عمومی باشد یا دولتی، اما زمزمه ها حاکی از راه اندازی بورس برای املاک و مستغلات دولتی و نهادهایی دیگری است که به حاکمیت ارتباط دارند و تاثیر بسزایی در قیمت گذاری صحیح نرخ ها دارد.

مشاهده کل خبر

موج هیجان کی و کجا فروکش می کند؟

مدیر مجامع و امور سهام هلدینگ هزاردستان، اصلاح فعلی بازار را بی سابقه ندانست و گفت: اصلاح همواره در ذات بازار سرمایه بوده و دلیل اصلاح فعلی، نه متغیرهای بنیادی بلکه هیجان است. محمد گرجی آرا با اشاره به اصلاح های یکی دو سال اخیر بازار سرمایه اظهار داشت: یکی از نزدیک ترین اصلاح ها مربوط به زمان شاخص یک میلیونی در دی ماه ۹۸ بود. مهرماه ۹۷ بازار حدود ۳۰ درصد اصلاح داشت و سهم های مختلف، تحت فشار فروش قرار گرفتند. در اردیبهشت ۹۸ نیز بازار حدود ۱۰ درصد و اسفند ۹۸ حدود ۱۵ درصد اصلاح را شاهد بودیم و همه این سوابق نشان می دهد که همواره بخشی از اصلاح در ذات بازار است .

مشاهده کل خبر

قیمت‌ها در بورس ارزنده است / فروشندگان متضرر هستند

حمد وطن‌پور، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر گفت: ریزش اخیر بازار در بسیاری از نمادها اتفاقی از جنس ترس و ناآگاهی بود، زیرا در متغیرهای اقتصادی برای سهم‌هایی که چندی پیش با صف خرید همراه بودند، اتفاق معناداری رخ نداده و تغییرات بنیادین نبوده است؛ حتی می‌توان گفت که تغییراتی مانند افزایش نرخ ارز به نفع شرکت‌های بورسی بوده و طبیعتا نباید اثر منفی در فروش آنها می‌گذاشت. عمدۀ نمادهای بورس تهران و فرابورس ایران مورد حمایت و پسند اشخاص حقوقی است ولیکن در برخی از سهم ها نیز شاهد کم لطفی سهامداران عمده هستیم که با توجه به آثار فوق العاده منفی رفتار آنان که موجب زیان سهامداران خرد و عدم رغبت سایر اشخاص حقوقی به سرمایه گذاری در این شرکت هاست، انتظار داریم تا در عملکرد خود تجدید نظر کنند.

مشاهده کل خبر

حمایت حقوقی ها، موجب ثبات روند صعودی خواهد شد

عبدالله دریابر، معاون خدمات مالی شرکت تأمین سرمایه امید در خصوص روند معاملات در دو جلسه معاملاتی اخیر بیان داشت: فشار فروشی که در دو هفته گذشته در بازار سرمایه حاکم بود، باعث جذاب شدن قیمت بسیاری از سهام شرکت­ها شده است. به نظر می­رسد چنانچه این حمایت­ها در معاملات امروز و فردا با حجم قابل قبول ۱۵ هزار میلیارد تومانی حاکم باشد، ترس و هیجانات سرمایه­ گذاران خرد کاسته شده و روند بازار به روند طبیعی و منطقی بازگردد و از هفته آتی روند صعودی بازار مجددا شکل گیرد.

مشاهده کل خبر

بسیج حوزه‌های سیاست‌گذاری و منابع مالی؛ راه رسیدن به شرایط متعادل بازار

علی صادقین، مدرس و تحلیلگر بازارسرمایه در خصوص اصلاح و دلایل بازگشت بازار در برهه‌های مختلف گفت: بعد از مهر ۱۳۹۷، رشد تورم، رشد نقدینگی، تشدید کسری بودجه و اثرات این عوامل، منجر به افزایش نرخ ارز در بازار آزاد، افزایش نرخ ارز انتظاری و نیز افزایش نرخ ارز در سامانه نیما شد. این موارد دلایل دوباره رشد شرکت‌ها از منظر فروش و سود اسمی و نیز ارزش جایگزینی بود. در نظر داشته باشید که این عوامل و در سطحی پایینتر در اردیبهشت ۱۳۹۹ هم وجود داشت که البته با توجه به ورود نقدینگی، ورود سهامداران حقیقی به بازار و افزایش کدهای بورسی و نیز افزایش تورم و کسری بودجه، همگی در کنار افزایش نرخ برابری دلار (ورود آن به کانال ۲۰ هزار تومان) به رشد بازارسرمایه منجر شد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه نقطه قوت اقتصاد است

احمد پویان فر معتقد است اگر سهامداران پرتفوی قوی تشکیل دهند، اضطرابی از افت شاخص نخواهند داشت. مدیر عامل مشاور سرمایه گذاری ارزش‌پرداز آریان گفت: همیشه به سهامداران پیشنهاد کردیم که بهتر است با سرمایه گذاری در حداقل ۱۰ نوع سهم، معاملات را دنبال کنند؛ این موضوع از نظر ریاضی هم اثبات شده است به طوری که اگر بازدهی پیش بینی شده این چند سهم ۵۰ درصد و انحراف معیار ۲۰ درصد باشند، قطعا بازدهی قابل کسب برای سهامدار همان ۵۰ درصد با ریسک کمتر از ۱۰ درصد خواهد بود.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه