گودرزی - کراپ‌شده

بورس اوراق بهادار تهران مطابق رسالت دیرین خود همواره در صدد افزایش کارایی بازار و رفع نیاز فعالان و صیانت از حقوق عامه سرمایه گذاران بوده است. با توجه به شرایط کنونی و نظر به وجود انواع ابزارها و روش های متعدد حمایتی، بورس تهران در نظر دارد با همکاری ناشران و سهامداران عمده شرکت های پذیرفته شده در بورس و با استفاده از مکانیزم اوراق اختیار فروش تبعی، حداقل بازده تضمین شده ای را برای سرمایه گذاران فراهم کند. در این خصوص معاون بازار شرکت بورس تهران به تشریح این ابزار معاملاتی پرداخت و گفت: اوراق اختیار فروش تبعی، ابزاری است که در آن عرضه کننده، اختیار فروش تعداد مشخصی از سهام پایه را به "قیمت اعمال" تعیین شده در "اطلاعیه عرضه" در تاریخ سررسید به خریدار آن می دهد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، محمود گودرزی، معاون بازار شرکت بورس با بیان مطلب فوق افزود: مهمترین ویژگی این اوراق، تضمین حداقل سود از پیش تعیین ­شده و فراهم ساختن فرصت کافی برای سهامدار جهت تصمیم ­گیری در خصوص نگهداری یا فروش سهام است. به عبارت دیگر چنانچه در سررسید قیمت سهام خریداری شده توسط سرمایه­ گذار بیشتر از قیمت اعمال تضمین شده­ در اطلاعیه عرضه باشد، فرد می ‌تواند سهام خود را در بازار به قیمت بالاتر به فروش رساند و الزامی به اعمال و استفاده از اختیار فروش تبعی وجود ندارد. در این حالت سرمایه گذار صرفا مبلغی را بابت دریافت این حق بیمه پرداخت کرده ­است. بالعکس اگر در سررسید قیمت سهام پایه در بازار پایین ­تر از قیمت اعمال باشد، دارنده اختیار می­ تواند از حق خود استفاده کرده و سهام را به قیمت بالاتر از قیمت بازار به عرضه­ کننده واگذار کند. در واقع سهامداران اطمینان خواهند داشت با خرید این اوراق، ریسک نوسانات منفی سهام خود را پوشش خواهند داد.

گودرزی در ادامه افزود: از مهمترین نکات در خصوص معاملات این اوراق می­توان به الزام داشتن سهام پایه در پایان هر روز معاملاتی و رعایت محدودیت ­های اعلامی برای هر کد معاملاتی اشاره کرد.

همچنین وی یادآور شد: سرمایه ­گذاران باید توجه داشته باشند که در پایان هر روز به صورت سیستمی، تعداد اوراق تبعی تحت مالکیت سرمایه­ گذار با مانده سهام شخص مقایسه و کنترل می ­شود. مجموع تعداد اوراق اختیار فروش تبعی تحت مالکیت هر خریدار در پایان هر روز معاملاتی، حداکثر باید به تعداد کل سهام پایه متعلق به وی با رعایت محدودیت ­های معاملاتی اعلام شده در اطلاعیه عرضه باشد. در غیر این صورت، اوراق اختیار فروش‌ تبعی مازاد، فاقد اعتبار بوده و مبلغ پرداختی توسط خریدار (مبلغ پرداختی بابت خرید اوراق اختیار فروش تبعی) پس از کسر هزینه­ های مربوطه، به ­عنوان خسارت به عرضه­ کننده تعلق می­گیرد. به عنوان مثال اگر شخصی ۱۰۰۰ سهم بانک صادرات را دارد، صرفا مجاز است ۱۰۰۰ برگه اوراق اختیار فروش تبعی بانک صادرات را خریداری کند. در صورت خرید بیشتر از این تعداد، مازاد خریداری شده هیچ اعتباری در زمان اعمال نخواهد داشت. همچنین اگر سقف خرید برای هر کد معاملاتی درنظر گرفته شد باشد، فرض کنید در مثال فوق، سقف خرید ۵۰۰ برگه باشد، در این صورت علیرغم داشتن ۱۰۰۰ سهم از سهام بانک صادرات، سرمایه­ گذار باید تنها اقدام به خرید ۵۰۰ برگه اوراق اختیار فروش تبعی کند.

معاون بازار شرکت بورس تهران در ادامه خاطر نشان کرد : سرمایه­ گذاران فقط در تاریخی که در اطلاعیه عرضه اعلام می­ شود(سررسید) می ­توانند اقدام به اعمال اوراق کرده و منوط به ارائه درخواست اعمال از سوی دارنده اوراق اختیار فروش تبعی از طریق کارگزار مربوطه به بورس مطابق با زمان­بندی، فرمت و رویه اعلامی در اطلاعیه عرضه می ­باشد و در صورت عدم ارائه درخواست از سوی سرمایه­ گذاران (دارندگان اوراق) در مهلت مقرر، اوراق اختیار فروش تبعی، اِعمال‌نشده تلقی می ­شود و عرضه­کننده مسئولیتی در خصوص عدم اعمال دارنده اوراق ندارد.

وی در پایان اعلام کرد: به منظور آشنایی هرچه بیشتر سرمایه گذاران، بورس تهران دوره های مجازی آشنایی با اوراق اختیار فروش تبعی را از هفته آینده برگزار خواهد کرد و زمان برگزاری این دوره ها  از طریق تارنمای رسمی بورس، اعلام می شود. همچنین جزوه آموزشی در این خصوص در دست تهیه است که به زودی در اختیار فعالان بازار قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار