بین الملل

بازار جهانی، هفته معاملاتی گذشته را با افت قیمت یکدست نفت و فلزات به پایان رساند. در این میان نفت با افت ۶.۵ درصدی از محدوده ۴۰ دلاری نیز عقب نشست و هر بشکه نفت خام برنت در آخرین روز معاملاتی در سطح ۳۹.۹ درصد ایستاد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، هر بشکه نفت خام آمریکا نیز با افت ۶.۱ درصدی، ۳۷.۳ دلار در هر بشکه دادوستد شد. تخفیف‌های عربستان  و نگرانی از رشد تقاضا، عامل اصلی افت قیمت طلای سیاه بود. با توجه به گزارش‌های حول رشد تقاضای سوخت از جمله بنزین، امیدها نسبت به رشد تقاضای این بخش پایین دستی صنعت نفت کمرنگ شده است. ذخایر نفت آمریکا نیز در هفته گذشته برخلاف انتظارات با رشد ۲ میلیون بشکه‌ای همراه شد که فشار مضاعفی بر قیمت نفت وارد کرد. این در حالی است که انتظار می‌رفت ذخایر نفت آمریکا با افت ۳ میلیون بشکه‌ای همراه شود. پالایشگاه‌های آمریکا که به دلیل طوفان در خلیج مکزیک، فعالیت خود را متوقف کرده بودند، کندتر از انتظارات در حال شروع فعالیت خود هستند که تقاضای نفت را کاهش داده است. گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که معامله‌گران بازار نفت مجددا به سمت اجاره نفتکش برای انبار کردن نفت رفته‌اند که خود ریسک تضعیف تقاضا در این صنعت را آشکار می‌کند.

بازارهای جهانی سهام نیز دومین هفته منفی خود را پشت سر گذاشت. در این میان شاخص نزدک که در برگیرنده شرکت‌های فناوری است، بعد از رشد قابل توجه ۸۰ درصدی بعد از سقوط سنگین بازار سهام، در هفته گذشته نزدیک به ۵ درصد افت کرد. دلیل اصلی اصلاح قیمتی بازارهای سهام آمریکا، نااطمینانی حول تصویب بسته حمایتی به دلیل اختلاف بین سیاستمداران آمریکا است. ترامپ نیز مجددا بر خروج شرکت‌های فناوری چینی از آمریکا تاکید کرد. یکی از ماموریت‌های ترامپ، اصلاح روابط تجاری این کشور با چین و همچنین جلوگیری از اقدامات چین در خصوص نادیده گرفتن مالکیت معنوی بوده است. تحلیلگران انتظار دارند در صورت انتخاب دوباره ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری، جنگ تجاری دوباره شدت بگیرد. در این میان با وجود افت قیمت قراردادهای آتی نفت، متانول معاملات خود را طی هفته اخیر با افزایش نرخ به اتمام رساند. دلیل افزایش‌های اخیر قیمت این محصول، مشکل در تولیدات خاورمیانه است که سبب شده قراردادهای تحویل اکتبر تا ۳۰ دلار نسبت به قیمت‌های نقدی افزایش یابد.

در بازار فلزات با انتشار بیانیه سیاست‌های بانک مرکزی اروپا (ECB) که بیسیار بدبینانه بود، شاهد افت محسوس قیمت‌ها بودیم. براساس بیانیه این بانک، ریکاوری اقتصادی مطابق با انتظارات بوده و تقاضای داخلی، بهبود قابل توجهی را ثبت کرده است با این حال، محرک پولی بیشتری نیاز است. برخلاف ادعاهای قبلی، خانم لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا نسبت به قدرت یورو ابراز نگرانی نکرده است. علی رغم بیانیه مثبت بانک مرکزی، ارزش یورو به دلیل ریسک خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا و همچنین تقویت ارزش دلار آمریکا، رشد نکرد. در این راستا هر تن سرب شاهد نزول ۴.۳ درصدی قیمت بود. روی نیز با کاهش ۱.۳ درصدی مواجه شد. هر تن مس نیز با افت یک درصدی به ۶۷۱۲ دلار رسید. آلومینیوم نیز با کاهش ۰.۸ درصدی ۱۷۷۶ دلار در هر تن معامله شد.

طلای جهانی هر چند معاملات هفتگی خود را با رشد ۰.۵ درصدی در هر اونس به پایان رساند و به محدود ۱۹۴۱ دلار رسید که نشان از تقویت ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران داشت. در این میان اگرچه افزایش فشارهای تورمی از قیمت طلا حمایت می‌کند اما جدیدترین نظرسنجی هفتگی کیتکو نشان می‌دهد که اکثر تحلیلگران وال استریت نسبت به روند قیمت طلا در کوتاه‌مدت همچنان نظر خنثی دارند. البته خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به بالا رفتن قیمت این فلز ارزشمند افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته جاری ۱۵ کارشناس وال‌استریت شرکت کردند که از میان آنها پنج نفر معادل ۳۶ درصد به افزایش قیمت طلا، سه نفر معادل ۲۱ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و شش نفر معادل ۴۳ درصد نظری نداشتند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل

test