توانائی

هدی توانائی: «شکایت، ابزار اعلام نارضایتی فردی است که نیاز به رسیدگی و حل مشکل دارد. برای داشتن یک رویکرد موثر به شکایت باید ابتدا علت اصلی شکایت مشخص شود، چراکه برآورده نشدن انتظارات یا تأخیر در کیفیت ارائه خدمات، سبب عدم احساس رضایت توسط مشتریان می‌شود.»

مدیر امور اعضا و اشخاص وابسته به اعضای کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، گفت: طبق بند ۲ ششصد و چهل و هشتمین صورتجلسه هیئت مدیره سازمان بورس مورخ ۱۲خرداد ۹۹، مقرر شد بورس‌ها و تشکل‌های خود انتظام نسبت به تقویت و تجهیز واحد پاسخ‌گویی و رسیدگی به شکایات یا ایجاد واحد ذیربط (مطابق ماده ۲۵ قانون ارتقاء سلامت اداری و مقابله با فساد) اقدام کنند.

هدی توانائی اضافه کرد: پس از ابلاغ این مصوبه، مسئولیت پاسخ‌گویی و رسیدگی به شکایات فعالان و اشخاص مرتبط با بازار سرمایه حسب مورد بر عهده بورس‌ها (و فرابورس) و تشکل‌های خود انتظام خواهد بود.

سازمان بورس، مرجع ثبت شکایات

وی افزود: مرجع ثبت شکایات اداره رسیدگی به شکایات و حمایت‌های حقوقی سازمان بورس است؛ همچنین معاونت اجرایی سازمان به منظور حُسن اجرایی این مصوبه با هماهنگی معاونت حقوقی زیرساخت‌های لازم را ایجاد کرده است.

مدیر امور اعضا و اشخاص وابسته به اعضای کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با توجه به توضیحات بالا از تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۹شکایات مربوط به اعضای کانون کارگزاران به کانون ارسال شده و این نهاد موظف به ارائه پاسخ به شاکی است. برای همین منظور کانون کارگزاران در واحد امور اعضا و اشخاص وابسته به اعضا اقدام به تجهیز این واحد و جذب نیروی انسانی برای این مهم کرده است و رسیدگی به شکایات فعالان بازار سرمایه توسط این واحد انجام می‌شود.

پاسخگویی ظرف مدت ۱۰ روز

وی توضیح داد: در فرآیند رسیدگی، متن شکایت توسط کارشناس بررسی می‌شود، چنانچه امکان پاسخگویی توسط کارشناس مربوطه وجود داشته باشد، وی اقدام به ارسال پاسخ می‌ کند، اما چنانچه موضوع مطرح شده توسط شاکی نیاز به بررسی سوابق و ارائه مستنداتی داشته باشد، درخواست به شرکت مربوطه ارجاع و استعلام می‌شود؛ نهادهای مربوطه نیز موظند ظرف مدت ۱۰ روز پاسخ خود را از طریق سامانه مربوطه ارسال کنند.

توانائی تصریح کرد: به منظور تسریع فرآیند رسیدگی و جلب رضایت مشتریان شاکی و بهبود روند فعالیت کارگزاری، ضروری است اعضای کانون توجه ویژه به ارسال به موقع و دقیق پاسخ به شکایات داشته باشند.  

تجمیع و بررسی اطلاعات در شکایات مطروحه می‌تواند منجر به بهبود خدمات و فرآیندها شود و در حالیکه به خوبی مدیریت شود می‌تواند به کشف نواقص کمک کرده و مشکلاتی که در مسیر ارائه خدمات وجود دارند شناسایی شود.

وی تاکید کرد: این فرآیند باید در برگیرنده مجموعه فعالیت‌های مرتبط با یکدیگر باشد، به نحوی که علاوه بر هماهنگی در عملیات، ‌ از منابع مختلف از جمله کارکنان، اطلاعات، مالی و زیرساخت‌های نرم‌افزاری در جهت انطباق با خط مشی رسیدگی به شکایات و دستیابی به اهداف مورد نظر استفاده شود.

*مراحل رسیدگی به شکایات در سامانه مدیریت‌های پیگیری امور تخلفات وامور حقوقی و انتظامی (سمتا)

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ایرج عجمیان---زهرا ببری IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
  1 0
  باسلام آیا ارسال فرم های خریدحق تقدم ازوظایف شرکت نیست وچنانچه نیاز به آدرس سهامدار باشد وظیفه کارگزار نیست تا آدرس خریدار سهام را دراختیار شرکت بگزارد ویا شرگت سهامدار آدرس را ازکارگزار ویا ازطریق سجام که مقرر است همه امور از این روش استفاده شود نیست .خواهشمندم راهنمایی فرمایید اینجانب ازچه طریقی بعدازخرید سهم باید ازوضعیت سهم وحق تقدم وهر فعل وانفعال دیگر مطلع شوم
  • محمود IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
   1 0
   باسلام شما ازطریق اطلاعیه های شرکت درمورد حق تقدم که درسامانه کدال منتشرمیشود میتوانید پیگیر امور سهام خود باشید موفق باشید
 • محمودنصرالهی IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  0 0
  سلام میزان دارایی من درپرتفوی اگرباانچه که ازاخرین قیمت روز گذشته باروزبعدسهامم مورداختلاف زیادی باشد سوال ایا کارگزارمیتواند دخل وتصرفی دران داشه باشد یاخیر اگرمیزان اختلاف محاسبه من باکارگزارزیاد باشدبایدچکارکرد واگرمجدددرروزهای بعد تکرارشودایا مرجع رسیدگی وجوددارد واگرباکارگزارموضوع رامطرح کرده وازجواب طفره برود تکلیف چیست

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های کارگزاران و نهادهای مالی