خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

بازارسرمایه مسیری برای خروج از رکود و رشد تولید

به گفته محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، بازار سرمایه فرصتی است برای فعالان اقتصادی، دولت و صاحبان سرمایه؛ امسال پیش بینی ما این بود از طریق عرضه سهام دولتی در بازار سرمایه حدود ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیون تومان کسب کنیم، اما در ۵ ماه نخست سال بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان از این طریق کسب کردیم و در سال آینده بازار سرمایه برای دولت از طریق عرضه سهام‌های دولتی منابع قابل توجه دیگری کسب خواهد کرد تا بتوانیم سیاست‌های خروج از رکود و افزایش اشتغال را دنبال کنیم

مشاهده کل خبر

افزایش ۱۷ درصدی تولید و فروش شرکت های بورسی / ظرفیت رشد ۷۰ درصدی بازار سرمایه

محمدحسن ابراهیمی سروعلیا، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به روند شاخص بورس گفت: متغیرهای کلان اقتصادی تغییر خاصی نکرده و حتی شاهد عوامل اثر گذار مثبت در بازار سرمایه هستیم. سعید اسلامی بیدگلی عضو شورایعالی بورس طی تماس تلفنی با اشاره به اینکه توجه صدا و سیما به بازار سرمایه بیشتر شده اما در مسیر فرهنگ سازی نقشی نداشته، افزود: ورود نهادهای غیر تخصصی به بازار سرمایه بر قانون گذار و نهاد ناظر تاثیر گذار است و حتی در برخی از پیشنهادات اصلاحی همچنان نگاه دستوری وجود دارد.

مشاهده کل خبر

امکان حذف سفارش فروش سهام عدالت فراهم می‌شود

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت اعلام کرد که قرار است به‌زودی حذف سفارش فروش سهام عدالت توسط سهامداران امکان‌پذیر شود. فهیمی اظهار داشت: این امکان زمانی برای سهامدار مهیا می‌شود که کارگزار، سفارش فروش را به سیستم ارسال نکرده باشد؛ در غیر این‌صورت حذف آن نیازمند طی شدن مراحلی است که اکنون در حال انجام اقدامات لازم بر روی زیرساخت‌های آن هستیم تا حتی اگر چنانچه سفارش فروش به سامانه ارسال شده باشد بتوان آن را حذف کرد.

مشاهده کل خبر

تصمیم جدید در خصوص نحوه فروش روزانه سهام خریداری شده و ممنوعیت معاملات الگوریتمی

مدیرعامل بورس تهران درباره تصمیم جدید بورس مبنی بر عدم امکان فروش سهام خریداری شده در یک روز که بلافاصله با موافقت ها و مخالفت هایی همراه شد گفت: این تصمیم که تا زمان اطلاع بعدی ادامه خواهد داشت، خواسته فعالان بازار بود و نهاد ناظر بازار سرمایه آن را مصوب کرد. علی صحرائی از ممنوع شدن معاملات الگوریتمی سهام شرکت های بورسی و فرابورسی هم دفاع کرد و گفت: این رویه توسط ماشین انجام می شد و با تبعات منفی برای بازار همراه بود. در این میان هرچند ممنوعیت معاملات الگوریتمی میزان نقدینگی را کاهش دهد اما به نفع همگان خواهد بود.

مشاهده کل خبر

نقش کلیدی بازارگردان‌ها در مدیریت هیجان بازار سرمایه

به گفته معاون حقوقی سازمان بورس، بازارگردان‌ها در بازار سرمایه محور تعادل‌اند و هر چه این بازار بزرگ‌تر می شود، ضرورت تقویت صندوق های بازارگردان محسوس‌تر خواهد بود؛ اخیرا سازمان بورس و اوراق بهادار هم بار دیگر بر این تاکید کرده و شرکت‌هایی را که در بازار سرمایه حضور دارند ملزم کرد که حداقل یک بازارگردان داشته باشند. جعفر جمالی نهاد بازارگردانی را یکی از کلیدی‌ترین و ضروری ترین نهادهای مالی موثر در بازارهای سرمایه معتبر و پیشرو خواند و گفت: این نهاد در نقدشوندگی و مدیریت هیجان و نوسانات بازار نقش اساسی داشته و به عنوان یکی از انواع نهادهای مالی موضوع قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال ۱۳۸۴ محسوب و عملیات و اقدامات آن تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است.

مشاهده کل خبر

استفاده از تمام ابزارهای قانونی برای توسعه بازار / با اظهار نظر های غیر کارشناسی به بازار آسیب نزنید

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد که این سازمان برای توسعه بازار سرمایه، تمام ابزارها و ظرفیت های قانونی را به کار خواهد گرفت. محسن خدابخش اظهار داشت: در راستای قانون از تمام ابزارهایی که در اختیار داریم استفاده می‌کنیم تا بازگشت تعادل به بورس را سرعت دهیم.

مشاهده کل خبر

در نیمه نخست سال ۱۶۶ شرکت مجوز افزایش سرمایه گرفتند

علی بیگ زاده، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص افزایش سرمایه های درخواست شده از ابتدای سال تا کنون گفت: مدیریت نظارت بر بازار اولیه در راستای اجرای مفاد قانون بازار اوراق بهادار و مقررات مربوطه، طی ۶ ماهه ابتدای سال ۹۹ نسبت به بررسی درخواست افزایش سرمایه شرکت های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام و مجوز انجام افزایش سرمایه ۱۶۶ شرکت را صادر کرده است و مبلغ کل مجوزهای ارائه شده در این بازه زمانی معادل ۵۵۰ میلیون و ۶۱۲ هزار و ۱۶۶ ریال بوده است.

مشاهده کل خبر

کاهش زمان صدور کدهای سبدگردانی/سامانه جدید صدور کدهای PRX راه اندازی شد

مشاور فناوری و نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، از راه اندازی سامانه جدید صدور کدهای PRX خبر داد که فعالیت سبدگردانی در بازار سرمایه را توسعه می دهد. ماهیار با اشاره به نقش مهم مجموعه شرکت های سبدگردان در مدیریت سبد دارایی سهامداران بازار سرمایه گفت: نکته خیلی مهم آن است که شرکت های سبدگردان باید سجامی باشند تا بعد از سجامی شدن خیلی راحت بتوانند بدون هیچ گونه حضور و مراجعه ای در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه وارد شوند و بعد از آن در قسمت مدیریت عملیات، عملیات مربوط به ارتباطات خود با مجموعه سپرده گذاری را انجام دهند.

مشاهده کل خبر

افت شاخص، فرصتی طلایی برای بورس بازان حرفه‌ای است

به گفته مهماندار حقیقی، شرایط افت بازار برای بورس بازان حرفه ای موقعیتی مناسب برای خرید محسوب می شود، نه فرصتی برای فروش. این کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: بازارسرمایه مانند تمام بازارها متاثر از عرضه و تقاضاست و براین اساس، امکان مداخله در سازوکار بورس وجود ندارد. این بازار شفاف است و تمام اطلاعات لازم برای انجام معاملات در اختیار مردم و سهامداران گذاشته می شود، اما در نظر داشته باشید که هر فردی اختیار دارایی خود را دارد و نمی توان چیزی را به سهامدارن تحمیل کرد. 

مشاهده کل خبر

پیش‌بینی افزایش نرخ اوراق در ماه‌های آینده

معاون اقتصادی بانک انصار ارزش بازار اوراق تامین مالی در پایان شهریورماه را ۲۱۰ هزار میلیارد تومان دانست و گفت: میزان رشد ارزش بازار اوراق تامین مالی نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵.۹ درصد و ۱۳۴ درصد بود. در مقام مقایسه، در حال حاضر ارزش بازار اوراق تامین مالی معادل ۶ درصد تولید ناخالص داخلی، ۷.۲ درصد نقدینگی، ۳.۲ درصد ارزش بورس تهران و ۶.۹ درصد ارزش سپرده‌های نظام بانکی است. ارزش دلاری بازار اوراق تامین مالی نیز کمتر از ۹ میلیارد دلار است. به گفته محمدمهدی مومن زاده، در کنار کمیّت بازار اوراق تامین مالی، ترکیب و ماهیت رشد این بازار نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. روند بازار اوراق تامین مالی به شکلی بوده که سهم اوراق دولتی در سال‌های اخیر به شکل پیوسته افزایش یافته و در شهریورماه به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.

مشاهده کل خبر

سرمایه‌گذاران، اخبار سهام عدالت را از منابع موثق پیگیری کنند

امین بدیع صنایع، رییس اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق  بهادار عنوان داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار با راه اندازی صفحه ای اختصاصی در وب‌سایت این سازمان سعی در برطرف ساختن ابهامات خانواده بزرگ سهام‌داران عدالت داشته است. کسانی که مایل به کسب اطلاعات در این خصوص هستند می‌توانند به سایت سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانی http://www.seo.ir مراجعه کنند و بر روی تصویری که در صفحه اصلی سایت قرار دارد، کلیک کرده و با مقررات، سؤالات پرتکرار و سایر مسائل این حوزه آشناتر شوند.

مشاهده کل خبر

حرکت شاخص در مدار سبز

مدیر سبد سبدگردان کاریزما در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه، چه فاکتورهایی می تواند شاخص سهام را در تداوم حرکت در مسیر رو به جلو حمایت کند، اظهار کرد: رشد نزدیک به ۷۰ درصدی نرخ  دلار از ابتدای سال در کنار بهبود قابل توجه قیمت‌های جهانی از جمله رسیدن قیمت سنگ آهن به سقف ۶ سال اخیر خود، بیانگر اوضاع مناسب شرکت‌های دلاری و صادرات محور است. علی آهو گفت: بازار سرمایه بازاری تخصصی، تحلیل محور و بلند مدت است، ضمن آنکه نباید فراموش کرد «نوسان» جزئی از ذات بازار است. توجه به این دو مهم به راحتی ضامن حضور افراد و کسب سود از تخصصی‌ترین بازار مالی است.

مشاهده کل خبر

تنها پنج درصد از معاملات توسط صندوق های سرمایه گذاری صورت می پذیرد/ترجیح سرمایه گذاران به حضور مستقیم در بازار سهام

مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران در خصوص حجم معاملات صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه بیان داشت: در حال حاضر تنها پنج درصد معاملات از طریق صندوق های سرمایه گذاری صورت می پذیرد این در حالی است که باید عکس آن اتفاق می افتاد تا بازار سرمایه، بازار باثبات تری باشد. رضا کیانی بیان داشت: اکنون حجم معاملاتی که سرمایه گذاران حقیقی در بازار دارند به مراتب بیشتر از حجم معاملاتی است که سرمایه گذاران حقوقی در بازار دارند و سرمایه گذاران تازه وارد بجای اینکه به صورت غیرمستقیم و از طریق نهادهای حرفه ای و واسط مثل صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار شوند ترجیح دادند خود به صورت مستقیم وارد بازار شوند.

مشاهده کل خبر

دلال ها، نگران از رشد بازار سرمایه/ چشم انداز مثبت بازار با انتشار گزارش های ۶ ماهه

به گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان، زمان افزایش سرمایه گذاری در بازار سرمایه فرا رسیده و چشم انداز روشنی پیش روی سرمایه گذاران است و انتظار می رود با توجه به حجم نقدینگی، افزایش قیمت های جهانی، سطح تورم، افزایش نرخ دلار، دستورالعمل های جدید بازار سرمایه شامل تقویت بازارگردانی، ممنوعیت معاملات الگوریتمی و محدود شدن سفته بازی و از همه مهمتر انتشار گزارش های مالی ۶ ماهه شرکت ها، شاهد چرخش شرایط بازار باشیم. سید مصطفی صفاری گفت: نظام های اقتصادی حول دو محور بازار پول و سرمایه شکل می گیرند و اقتصاد کشورهای پیشرفته مبتنی بر بازار سرمایه است.

مشاهده کل خبر

آموزش و فرهنگِ سرمایه‌گذاری، پیش‌نیازهای ورود به بازارهای سرمایه

مدیرعامل سبدگردان «اعتبار» معتقد است سهامداران باید اطلاعات و تحلیل‌هایی از سهام شرکت‌هایی که خریداری کرده‌اند را داشته باشند تا بتوانند عکس‌العمل‌های منطقی‌تری در بازارسرمایه داشته باشند؛ بنابراین توجه به آموزش و فرهنگِ ‌سرمایه‌گذاری، نخستین گام‌های ورود سهامداران به این بازار است. محمد کفاش پنجه شاهی، با اشاره به روند معاملات اخیر گفت: همیشه صعودهای پی در پی شاخص با یک استراحت مقطعی رو به رو می‌شود، که البته ادامه آن به ایجاد ترس و رفتارهای هیجانی در سهامداران منجر شد. در این میان دیدگاه های غیر کارشناسانه از سوی برخی مدیران و مجریان پ، سبب دامن زدن به این نگرانی ها شد.

مشاهده کل خبر

بازارگردانی؛ آغازی بر تعادل بازار سرمایه

معاون سرمایه گذاری و توسعه بازار شرکت تأمین سرمایه امید، حضور فعال بازارگردانان و نظارت دقیق سازمان بورس و اوراق بهادار بر عملکرد آنها را آغازی نوید بخش بر ایجاد تعادل در کل بازار دانست. احسان عسکری اظهار داشت: گزارش های عملکرد دوره ای جذاب شرکت ها در کنار حمایت بازارگردانان می تواند روند بازار را به زودی به حالت عادی و منطقی بازگرداند.

مشاهده کل خبر

دعوت به خروج از بورس، پدرکشتگی با بازار سرمایه است/ منفعت برخی در افت شاخص است

یک کارشناس بازار سرمایه، دعوت به خروج پول از بازار سرمایه را به ویژه از سوی کسانی که نقش مرجع برای خود قایلند، غیرقابل درک و بر اساس منافع فردی دانست و گفت: ایجاد نگرانی در سهامداران نشانه رسم پدرکشتگی با بازار سرمایه است و بر پایه تحلیل علمی واقتصادی نیست. برخی ذینفعان سایر بازارها که به نظر می رسد نفعشان در رشد بازار سرمایه نیست به دنبال تخطئه این بازار هستند. پیمان مولوی اظهار داشت: رشد بازار سرمایه تاثیری استراتژیک بر حوزه های مختلف بازارها و کل اقتصاد ایران داشته و دارد و در آینده نیز چنین خواهد بود. اما برخی ذینفعان سایر بازارها که به نظر می رسد نفعشان در رشد بازار سرمایه نیست به دنبال تخطئه این بازار هستند.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه