غریب پور

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: بازارگردانی در بورس با حرکت شرکت های معدنی آغاز شد؛ این گروه با هدف متعادل شدن بازار سرمایه، در اختصاص اعتبار به صندوق بازارگردانی مشارکت داشتند.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور در بیست و دومین سمپوزیوم فولاد کشور که در سالن همایش های جزیره کیش برگزار شد، گفت: با توجه به توسعه اکتشافات توسط ایمیدرو، نگرانی برای تامین سنگ آهن، چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نداریم و به زودی ظرفیت فولاد کشور به ۴۳ میلیون تن خواهد رسید.

وی اضافه کرد: افزود: نگرانی برای تامین سند چشم انداز فولاد نداریم و در این زمینه حفاری در عمق یکی از اهداف ما است. برخی ذخایر سنگ آهن اگرچه روبه اتمام است، اما معادن جدیدی کشف شده است.

رییس هیات عامل ایمیدرو سهم معدن و صنایع معدنی در GDP کشور را ۲۶ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: با توجه به ظرفیت های این حوزه، این سهم در اقتصاد کشور باید افزایش یابد. با اکتشافات جدید، در پهنه ایران مرکزی ذخیره ۵۰۰ میلیون تنی سنگ آهن و همچنین ذخایری در پهنه های آباده - جازموریان و بهرام گور دست پیدا کردیم.

غریب پور با بیان اینکه انجام یک میلیون متر عملیات حفاری در این حوزه مورد توجه است، افزود: گزارش ها حاکی است ذخایر فعلی تا سال ۱۴۰۵ به اتمام می رسد. با توجه به شناسایی ظرفیت های جدید که حاصل افزایش عملیات اکتشافات ایمیدرو است (اکتشاف در ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع طی سال های ۹۷ و ۹۸)، ذخایر درخشانی شناسایی شده است. به منظور توسعه اکتشافات، تعداد پیمانکاران حفاری در کشور کم است و برای حل این مشکل، شرکت ها تامین ماشین الات مورد نیاز را مورد توجه قرار دهند.

صندوق بازارگردانی معدنی‌ها در بورس

رییس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات معدنی‌ها در تثبیت بازار بورس، گفت: بازارگردانی در بورس با حرکت شرکت های معدنی آغاز شد و از صنایع معدنی برای حمایت از دارایی ۶۰ میلیون نفر فعال در این بازار قدردانی می کنم.

غریب پور عنوان کرد: معدنی ها با هدف متعادل شدن بازار سرمایه، در اختصاص اعتبار به صندوق بازارگردانی مشارکت دارند.

بومی‌سازی

رییس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: امسال تا۵۰۰ میلیون یورو هدفگداری در بومی سازی تجهیزات این حوزه است. رویکرد ایمیدرو برای همکاری با دانشگاه ها، رویکردی "مسئله محور" است.

غریب پور اظهار داشت: ۱۷۰ نیاز تحقیقاتی در این حوزه شناسایی شده و به دانشگاه ها اعلام کرده ایم. دانشگاه ها و مراکز علمی اذعان دارند که رویکردی که معدن و صنایع معدنی با دانشگاه ها داشته، بی نظیر بوده است.

وی افزود: ایمیدرو در بخش پژوهش طی شش ماهه امسال، رشد ۵۰ درصدی داشته است و رویکرد تقاضا محور کردن پژوهش ها بر اساس نیاز اقتصاد معدن را مورد توجه قرار داده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کمیته ای بین انجمن آهن و فولاد و ایمیدرو تشکیل شود تا نیازهای صنعتی که این سازمان احصا کرده، در اختیار انجمن قرار بگیرد و تجارب بین دو مجموعه به اشتراک گذاشته شود.


 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها