اشتیاقی

احمد اشتیاقی: «وجود صندوق‌های بازارگردانی و صندوق تثبیت برای دوری از هیجان و ایجاد تعادل (در سمت‌های خرید و نیز فروش) در بازارسرمایه امری ضروری است»

احمد اشتیاقی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در گفت و گو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) در پاسخ به این پرسش که با توجه به ثبات تقریبی در قیمت سکه و دلار، کدام بازارها مستعد جذب نقدینگی موجود هستند، گفت: در شرایط کنونی، بازار مسکن به سقف قیمتی خود رسیده است و همچنین بازارهای سکه، خودرو و دلار هم به نظر من در شرایط مشابهی هستند؛ بنابراین جذابیتی برای جذب نقدینگی در این بازارها وجود ندارد، در حالیکه این جذابیت در بازار سرمایه کماکان باقی است و می توان گفت در شرایط حاضر، بازارسرمایه بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری است.

وی در خصوص آینده بازار سهام بیان کرد: به نظر من بازارسرمایه اکنون و از لحاظ قیمت‌های ذاتی در شرایط خوبی به سر می‌برد، البته در نظر داشته باشید انتظارات تورمی نقش زیادی در اقبال بازارها دارند، بنابراین سهامداران در شرایط تورمی حاضر به دنبال محلی امن برای سرمایه‌گذاری و کنترل ریسک های خود برای حفاظت از تورم هستند. این خاصیت در بازارسرمایه وجود دارد به طوریکه با جذب تورم توسط قیمت سهم، ریسک احتمالی از این بابت را پوشش می دهد؛ بنابراین برای پیش‌ بینی بازارسرمایه در شش ماهه دوم سال، ابتدا باید ریسک های سیستماتیک و انتظار تورمی که به آن اشاره شد را در نظر داشته باشیم.  

اشتیاقی ادامه داد: اتفاقات سیاسی وزن بیشتری نسبت به عوامل اقتصادی دارند. در خصوص عوامل نقدینگی موجود نیز می‌توان گفت که با توجه به حجم نقدینگی که در ۶ ماه اخیر و بنابر اعلام بانک مرکزی به ۱۵ درصد رسیده است و اگر تا پایان سال به همین سیاق پیش برویم و ۱۵ درصد دیگر هم در این مدت زمان با رشد نقدینگی رو به رو باشیم (اگر در مجموع ۳۰ درصد برای رشد نقدینگی سال جاری محاسبه شود)، در مقایسه با متوسط حجم نقدینگی در ۳۰ سال گذشته (۲۶ درصد) با روند خوبی مواجه هستیم؛ به این معنی که انتظار جهش اقتصادی خاصی نداشته و در شرایط کلی خوبی از نظر عوامل اقتصادی به سر میبریم.

وی ضمن نزدیک شدن به انتخابات آمریکا اظهار کرد: با توجه به نتیجه این انتخابات و در صورت اتخاذ سیاست جدید، ممکن است روند قیمت دلار کاهشی شود و همچنین به دنبال آن بازارهای موازی با بازارسرمایه نیز با روندی نزولی همراه شوند.

اشتیاقی در خصوص اثرات احتمالی انتقال یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تصریح کرد: به واسطه انتقال وجوهی که صندوق توسعه و صندوق تثبیت می دهد، تقاضای خوبی به طور بالقوه به بازار داده می‌شود؛  بنابراین عملی شدن این دستورالعمل سبب می شود تا بازارسرمایه ارزش ذاتی خود را حفظ کند که البته اگر میزان آن هم افزایش پیدا کند بهتر است.

این کارشناس بازارسرمایه، افزود: ممکن است سرمایه گذاران در شرایط هیجانی و به دلیل ترس از دست دادن دارایی خود، اقدام به فروش سهام خود کنند، در چنین شرایطی وجود پول در بازار سرمایه سبب می شود تا نگرانی سرمایه‌گذاران برطرف شود؛  بنابراین اقدام حاضر به طور بالقوه در شرایط کنونی اطمینان خاطری به عموم سرمایه‌گذاران می دهد تا احیانا اگر بازار بخواهد از روند ارزش ذاتی خود خارج شود به نقدشوندگی سهم ها کمک شده و بازار را به تعادل برساند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه