خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

عقل محاسبه‌گر شرط بقا در بورس است

فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که وزارت اقتصاد برای صیانت از سرمایه‌گذاری در بورس چه اقداماتی انجام می‌دهد، اظهار کرد: حمایت دولت از بازار سرمایه، بنیادین است. مثلاً افزایش عمر بورس. در طول این سال‌ها حلقه مفقوده بازار سرمایه این بوده که بازگردانی توسط بنگاه‌ها به طور جدی مورد توجه نبوده است. وزیر اقتصاد گفت: به دنبال تامین و تعمیق بازار از طریق ارز اولیه‌ها و شناورها هستیم. یعنی بنگاه‌هایی را که دارای شاخص مناسب هستند بیاوریم و در آینده نزدیک ورود مجموعه‌ای مثل ستاره خلیج فارس هم مطرح شده است.

مشاهده کل خبر

مصرف‌کنندگان بزرگ برق می‌توانند نیاز خود را از بورس انرژی تأمین کنند

وزیر نیرو از موافقت هیئت وزیران با تامین برق مورد نیاز مصرف‌کنندگان بزرگ برق از طریق بورس انرژی خبر داد. رضا اردکانیان بیان اینکه «شرکت توانیر خریدار انحصاری برق در کشور است»، افزود: بیش از ۶۰ درصد تولید برق کشور توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و شرکت نیز برای پرداخت پول تولید کنندگان تابع قیمت‌های تکلیفی است؛ به همین دلیل تولید کنندگان از اینکه دریافت وجه شان با فاصله زمانی قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته است گله مندند. در این راستا در جلسه امروز هیئت وزیران پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی به دستگاه‌های مرتبط مبنی بر اینکه مصرف کنندگان بزرگ که شامل مصرف کنندگان پنج مگاوات و بالاتر هستند، برق شان را از بازار بورس انرژی دریافت کنند، موافقت کردند.

مشاهده کل خبر

برخورد انضباطی با مدیرانی که ظرف مهلت ابلاغی بازارگردان معرفی نکنند/آراء انضباطی متخلفین مطابق مقررات منتشر می شود/ بورس و فرا بورس مکلفند تخلفات را به سازمان گزارش کنند

معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مطابق مصوبه اخیر هیأت مدیره سازمان، کلیه ناشران اوراق بهادار ثبت شده نزد سازمان، مکلف به انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی حداقل یک بازارگردان حسب مورد به بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران ظرف مهلت ابلاغی از سوی بورس تهران و فرابورس ایران شده اند. به گفته جعفر جمالی، مدیران و ناشرانی که برای انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی حداقل یک بازارگردان در موعد مقرر اقدام نکنند، متخلف محسوب شده و با آنها طبق مقررات برخورد خواهد شد.

مشاهده کل خبر

سرمایه گذاری غیرمستقیم، بهترین مسیر ورود به بورس

عضو هیئت مدیره شرکت فرابورس گفت: بازار سرمایه در مقایسه با سایر فرصت‌های سرمایه گذاری و بازارهای موازی واقعا ارزان است به خصوص در مقایسه با بازار مسکن فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری است. جواد عشقی نژاد کارشناس بازار سرمایه نیز گفت: بازار سرمایه بازده بالاتری نسبت به بازارهای دیگر دارد. بهروز خدارحمی با بیان این که مردم به صورت تجربی مفهوم ریسک و ریسک بالا و ریسک بالاتر را متوجه شده اند گفت: مخاطب برنامه ما، سازمان برنامه و بودجه یا بانک مرکزی و سازمان بورس نیست بلکه میلیون‌ها مردمی هستند که وارد بورس شده اند و می‌خواهند بدانند فردا چه کار باید بکنند تا یک پله در بازار سرمایه جلوتر بروند.

مشاهده کل خبر

اوراق تبعی ابزار برد-برد بازار

به گفته روح‌الله حسینی‌مقدم، اوراق تبعی و اوراق خزانه، ابزارهایی در اختیار سرمایه گذاران حقوقی هستند تا آنها بتوانند ریسک هیجان بازار را بر روی سهام خود پوشش دهند. مدیرعامل شرکت تامین سرمایه ملت گفت: بسیاری از سهامداران عمده معتقدند برخی سهام با توجه به عایدی، وضعیت کسب و کار و میزان درآمد، ارزش بالاتری نسبت به سهم‌های دیگر دارند که باید در حفظ ارزش آنها  به خصوص در شرایط هیجانی تلاش بیشتری داشت. یکی از ابزارهای موجود برای کنترل هیجان و ریسک در بازار سهام، ابزار انتشار اوراق تبعی است. با استفاده از این اوراق می توان به سهامداران اطمینان داد که نگران کاهش قیمت ها در بازار سهام نباشند، تحلیل کنند و نسبت به سودآوری درک دقیق‌تری داشته باشند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه مستعد جذب نقدینگی ها

احمد اشتیاقی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در پاسخ به این پرسش که با توجه به ثبات تقریبی در قیمت سکه و دلار، کدام بازارها مستعد جذب نقدینگی موجود هستند، گفت: در شرایط کنونی، بازار مسکن به سقف قیمتی خود رسیده است و همچنین بازارهای سکه، خودرو و دلار هم به نظر من در شرایط مشابهی هستند؛ بنابراین جذابیتی برای جذب نقدینگی در این بازارها وجود ندارد، در حالیکه این جذابیت در بازار سرمایه کماکان باقی است و می توان گفت در شرایط حاضر، بازارسرمایه بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری است.

مشاهده کل خبر

اسیر نوسانات کوتاه مدت و درگیر شایعات نشوید/ بورس در مسیر ترقی است/ بهترین حمایت از بازار در هر زمان و شرایطی، تقویت بازار گردانی است

مدیرعامل سرمایه گذاری سپه، ضمن بیان مطلب فوق و با تاکید بر اینکه بورس و نماگر آن در همان وضعیتی است که باید باشد، گفت: بازار سرمایه طی دو سال گذشته رشد ۷ برابری را تجربه کرد و مشهود است که روند هیچ شاخصی در هیچ جای دنیا نمی تواند افزایشی باشد و بهر حال در یک نقطه باید اصلاح صورت بگیرد. سید ابراهیم عنایت با بیان اینکه نوسان و افت شاخص موضوع تعجب آوری نیست، افزود: بر اساس آمار مراکز بین المللی بورس تهران و فرابورس در میان بورس های دنیا از بالاترین نرخ بازده برخوردار بوده اند و با توجه به مشکلات اقتصادی و نرخ رشد منفی، بازار سرمایه کشور در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد.

مشاهده کل خبر

بازارسرمایه یاری‌رسان بخش تولید است

جعفر قادری با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید برخی از کارها مانند به وجود آوردن زمینه تسهیل صادرات و برگشت ارز که در دست انجام است را سریع‌تر عملیاتی سازد، گفت: بدون شک برای تامین مواد اولیه خطوط تولیدی نیاز است تا ارز اختصاص داده شود، زیرا چنانچه مواد اولیه وارد نشود، صادرات هم وجود نخواهد داشت. این عضو خانه ملت درباره کمک مجلس به دولت در این زمینه تصریح کرد: نمایندگان لوایحی که توسط دولت به مجلس تقدیم می‌شود را مورد حمایت قرارمی‌دهند و هر جا نیاز بود، هماهنگی‌های لازم را صورت خواهند داد. علاوه براین طرح‌هایی هم مجلس در دست اقدام و پیگیری دارد تا با کمک آنها فضای کسب و کار بهبود پیدا کند.

مشاهده کل خبر

بسیاری از سهام ارزنده هستند/ بازارگردانی بر مبنای ارزندگی سهام

مدیرعامل شرکت پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین با اشاره به روند فعلی معاملات گفت: متاسفانه سهامداران جدید بر پایه تحلیل ها معامله نمی کنند، به طوری که فقط با انتخاب یک سهم یا صنعت آن را به لیدر بازار تبدیل می کنند و نوسانات بازار را وابسته به آن می دانند. علی نوروزی به ارزنده بودن قیمت سهام اشاره کرد و گفت: با توجه به سرعت صعود بازار، انتظار روند ریزشی و اصلاح قیمت ها دور از ذهن نبود، با نگاهی به قیمت سهم برخی شرکت ها باید گفت با توجه به گزارشات آنها، بسیاری از سهام ارزنده هستند. بنابراین اگر در شرایط فعلی، تحلیل چاشنی خرید و فروش شود، سهم خوب و بد از یکدیگر جدا می شوند و مشکل بازار حل خواهد شد.

مشاهده کل خبر

با مشاوره های صحیح در بازار سرمایه، زیان نمی بینید

یک کارشناس بازار سرمایه تصمیمات اخیر مسوولان سازمان بورس را در صیانت از بازار اثرگذار ارزیابی کرد و گفت: اکنون هیجان در بورس فروکش کرده و اصلاح بازار به نقطه پایانی خود رسیده است. محمد غفارپور اظهار داشت: عزم عمومی و جمعی برای بهبود وضعیت بازار ایجاد شده و تصمیمات متعددی که سازمان بورس و دیگر متولیان در خصوص الزام ناشران و شرکت ها به بازارگردانی، تقویت هسته معاملات، بهبود طرف تقاضا، تصویب ورود بانک ها به خرید سهام و افزایش سقف خرید سهام توسط صندوق ها به اجرا گذاشتند، در حال به ثمر نشستن است.

مشاهده کل خبر

روش‌ها و ابزارهای افزایش نقدشوندگی بازار

مدیرعامل سبدگردان مانی، به تشریح روش‌ها و ابزارهایی پرداخت که نقدشوندگی در بازارسرمایه و ثبات و رونق در آن را  بهبود می بخشد. سید شهرام صفوی اظهار داشت: افزایش شناوری سهام‌، ایجاد قوانین رفع گره معاملاتی‌، ایجاد بازارگردانی مستمر برای همه شرکت‌ها و انتشار اوراق اختیار خرید و فروش از جمله روش‌ها و ابزارهایی هستند که نقدشوندگی بازار را بهبود داده و اعتماد سرمایه‌گذاران را به بازار سرمایه کشورمان تقویت خواهد کرد

مشاهده کل خبر

بورس، بازاری برای افراد عجول نیست

مدیر عامل صرافی کارما با اشاره به روند فعلی بازار گفت: مهمترین پارامتر تاثیرگذار فعلی در بورس را می توان التهاب نرخ ارز دانست، معمولا زمانی که نوسان نرخ ارز زیاد می شود رکود کوتاه مدتی را به بازار القا می کند که در بلند مدت نتیجه مطلوبی خواهد داشت. به گفته فریدون زارعی، گزارش شرکت ها به زودی روانه بازار می شود و قیمت سهامشان با توجه به عملکرد شرکت تطبیق داده می شود و پس از تاثیر نرخ ارز در صورت های مالی شرکت ها، سهام آنها بار دیگر ارزنده و سود ده خواهد شد. به عقیده بنده اصلاح قیمتی ایجاد شده در وضعیت فعلی، طبیعی است.

مشاهده کل خبر

شش ماهه دوم زمانی برای کسب سود

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، شرایط این روزهای بازار تجربه مفیدی برای سهام داران و تازه واردان به بازار سرمایه است تا به این نتیجه برسند که قیمت ها در بازار سرمایه هر روز مثبت نیست و نیاز به تحلیل دارد و کاری کاملا حرفه ای است. پیمان حدادی با اشاره به اینکه سهامداری، کاری کاملا حرفه ای و بلند مدت است، تصریح کرد: این روزها میگذرد، مثل همان روزهای مثبتی که گذشت. روزهای منفی هم به مثبت تبدیل می شود، اما صبوری کردن در سهامداری، تنها نکته سودگیری از این بازار است.

مشاهده کل خبر

عرضه صکوک منفعت ۲ هزار میلیارد ریالی

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک منفعت شرکت احداث، نگهداری و بهره برداری آزادراه حرم تا حرم (سهامی خاص) به مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال با نماد حرم۰۳ از طریق شرکت فرابورس ایران از دوشنبه ۱۴مهر تا چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹ عرضه عمومی شد. غلامرضا در این باره گفت: در این اوراق، درآمدهای حاصل از ارائه خدمات عوارضی آزاد راه قم-گرمسار به عنوان منافع مبنای انتشار اوراق مورد استفاده قرار می گیرند که به مدت ۴ سال به شرکت واسط مالی دی دوم(با مسئولیت محدود) به وکالت از خریداران اوراق واگذار می شود.

مشاهده کل خبر

سبقت صندوق ها از شاخص کل بورس

بورس تهران در حالی نیمه نخست سال ۹۹ را با ثبت بازدهی ۲۲۲ درصدی سپری کرد که در این میان برخی از صندوق های سرمایه گذاری، با عملکرد درخشان خود توانستند از نماگر اصلی بازار سبقت گیرند و بازدهی به مراتب بهتری را به نمایش گذارند. به طوری که در این راستا سوددهی این صندوق ها تا محدوده بیش از ۲۷۰ درصد پیش رفت. 

مشاهده کل خبر

کارنامه قبول کارگزاری‌ها در شهریور ماه

بررسی فعالیت ۱۰۹ شرکت کارگزاری فعال در بازار سرمایه طی دوره یک ماهه شهریور ماه ۹۹، نشان از ارزش خرید و فروش بیش از ۴۶۳ هزار میلیارد تومانی این نهادهای مالی در معاملات سهام، اوراق مشتقه و اوراق بدهی دارد؛ البته در این آمار میزان خرید و فروش در بازار صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس نیز توسط این صندوق‌ها درنظر گرفته شده است.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه