رامین ربیعی

اتفاقاتی که در ابتدای سال ۹۹ در بازار سرمایه روی داد، جنبه های مثبت و منفی داشت. از جنبه های مثبت می توان به حجم زیاد نقدینگی کشور که وارد بازار سرمایه شد و همچنین افزایش سواد و آگاهی مردم نسبت به بازار سرمایه اشاره داشت.

رامین ربیعی، مدیرعامل گروه مالی فیروزه در گفت و گویی با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، با اشاره به مقایسه ای در خصوص بازار روزهای اخیر و ابتدای سال جاری اشاره داشت: از جنبه های مثبتی که بازار سرمایه در ابتدای سال داشت می توان به نقدشونده تر بودن شرکت ها، افزایش حجم معاملات و افزایش تعداد افراد ذینفع اشاره داشت که از طرف دیگر موجب عمق بخشی به بازار شده بود.

 

ربیعی اشاره داشت: اما در این میان رفتار بازار در این بازه زمانی، جنبه های منفی هم داشت که می توان به از دست رفتن رابطه قیمت ها با تحلیل های بنیادی شرکت ها اشاره کرد . به این معنی که اگر هر سهامداری حدفاصل فروردین تا مرداد ماه در هر صنعت و سهمی سرمایه گذاری می کرد سود خوبی را به دست می آورد . به این ترتیب این رفتار باعث شد که میزان نقدینگی  در بورس افزایش یابد.

وی با اشاره به عملکرد بازار در یک سال گذشته بیان داشت: البته نباید فراموش کنیم که شاخص در مرداد ماه سال ۹۸ در محدود ۲۵۰ هزار واحد بود و در مرداد ۹۹ به دومیلیون واحد رسید که یعنی رشد هشت برابری را به ثبت رسانده است . این در حالی است که، در بازارهای موازی مانند سکه، دلار، مسکن و خودرو افزایش هشت برابری نداشتیم .

ربیعی گفت: وقتی ارزش یک دارایی هشت برابر می شود و پس از آن با افت ۳۰ درصدی رو به رو می شود اتفاق عجیبی پدید نیامده و هنوز هم نسبت به سال گذشته با شاخص یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی، رشد پنج برابری داشته ایم.


*گفت و گو: فهیمه رجبی
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه