تالار

حمایت همه جانبه سهامداران عمده و خریدهای پرحجم آنها در طول هفته گذشته سبب شد تا بیش از ۴۶۰۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقیقی به حقوقی جابجا شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شاخص کل بورس تهران در حالی با زیان ۶.۲ درصدی در هفته منتهی به ۲۶آذرماه مواجه شد که در این مدت بازیگران عمده بورس با حمایت های خود ، مانع از افت بیشتر این نماگر شدند و در نهایت توانستند عمده صف های فروش را جمع آوری کنند. این عملکرد سبب شد تا ۴هزار و ۶۱۷میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهامداران خرد خارج و به پرتفوی حقوقی ها افزوده شود.

بررسی روند جابجایی ها در هفته ای که گذشت نشان می دهد که سهامداران عمده در بیشتر روزهای هفته در نقش خریدار ظاهر شده و تنها یک روز (معاملات روز دو شنبه) را به حقیقی ها واگذار کردند. این عملکرد سبب شد تا پس از چهار هفته متوالی حفظ نقدینگی در زمین حقیقی ها، شاهد تغییر مسیر پول به زمین حقوقی ها باشیم. جزئیات خرید و فروش های بازیگران بورسی در هفته گذشته نشان می دهد که نخستین روز کاری هفته به دنبال رشد ۲۹هزار واحدی شاخص کل بورس، سهامداران حقیقی نیز فعالیت بالایی در سمت خرید داشتند، به طوریکه خالص خرید در حدود ۳۰۰میلیارد تومانی در کارنامه این گروه از معامله گران ثبت شد. در این میان بخش عمده ای از خریدهای حقیقی ها به جمع آوری سهام گروه فلزات اساسی تعلق داشت که با خالص خرید بیش از ۳۲۰میلیارد تومانی آنها همراه شد.

اما این روند پایان خریدهای پرحجم های سهامداران خرد در هفته گذشته بود و از روز یکشنبه شاهد فعالیت بالای حقوقی ها در جبهه خرید بودیم. به طوریکه در روز یکشنبه ۱۱۱میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابجا شد. در این روز هر چند روند منفی بر بازار و شاخص کل از همان دقایق ابتدایی حاکم شد اما در ساعات میانی معاملات و به دنبال اخبار پیرامون مصوبه جدید مجلس بر سهام پالایشی و پتروشیمی، سهام این شرکت ها با افزایش تقاضا همراه شد. به طوریکه سهامداران خرد خالص خرید بیش از ۲۰۰میلیارد تومانی را به جمع آوری سهام گروه پالایشی اختصاص دادند.

روند مزبور در جریان معاملات روز دوشنبه نه تنها متوقف نشد، بلکه با حجم خرید به مراتب بالاتری از سوی حقوقی ها دنبال شد. در این روز سهامداران عمده حدود یک هزار و ۶۵۰میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود منتقل کردند. معاملات روز سه شنبه نیز با رکوردشکنی بازیگران حقوقی در جبهه خرید هراه شد. در این روز حقوقی ها با خریدهای سنگین خود و حمایت های قابل توجه، حدود ۲هزار و ۳۰۰میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود افزودند. در این روز خرید سهام فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و خودرویی در اولویت خرید معاملع گران عمده قرار داشت.

 در حالی شاخص کل بورس تهران معاملات روز چهارشنبه را با کاهش حدود ۱۵ هزار واحدی به پایان رساند که در این روز حقوقی ها همچنان در نقش حامی ظاهر شدند و با ثبت خالص خرید ۸۷۰میلیارد تومانی، نقدینگی را در زمین خود حفظ کردند. با این کارنامه ، سهامداران حقوقی توانستند در مجموع هفته منتهی به ۲۶ آذر ماه بیش از ۴۶۰۰ میلیارد تومان نقدینگی را به پرتفوی سهام خود منتقل کنند.

کدام صنایع بیشترین خرید را تجربه کرد؟

بررسی خریدهای صورت گرفته از سوی معامله گران در هفته گذشته نشان می دهد که گروه خودرویی بیشترین حمایت را از سوی حقوقی ها دریافت کرده است. به طوریکه سهامداران عمده خالص خرید بیش از ۸۶۰میلیارد تومانی را در این صنعت ثبت کردند. در این گروه نیز بیشتر خریدها بر محور جمع آوری سهام ایران خودرو قرار داشت. به طوریکه حقوقی ها بالغ بر ۵۵۰میلیارد تومان نقدینگی را به خالص خرید «خودرو» اختصاص دادند. در همین راستا نماد سایپا نیز خالص خرید بیش از ۳۰۰میلیارد تومانی را از سوی حقوقی ها تجربه کرد.

محصولات شیمیایی نیز از دیگر صنایع مورد توجه حقوقی ها در این هفته بود. به طوریکه خالص خرید بیش از ۷۵۰میلیارد تومانی در این صنعت ثبت شد که ۱۴۰میلیارد تومان از این رقم به جمع آوری سهام «شیران» تعلق داشت.

در این هفته دو نماد داروپخش و شستا نیز با خریدهای پرحجمی از سوی حقوقی ها روبرو شدند. به طوریکه خالص خرید حقوقی ها در نماد «وپخش» به بیش از ۴۶۰میلیارد تومان رسید. روندی مشابه در نماد شستا با انتقال حدود ۳۷۵میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران عمده مشاهده شد.

در میان نمادهای فلزی نیز دو لیدر گروه یعنی فولاد مبارکه و ملی مس ایران، خریدهای قابل توجهی از سوی سهامداران عمده تجربه کردند. به طوریکه خالص خرید حقوقی ها در نماد «فولاد» به ۲۴۶میلیارد تومان رسید. این روند در نماد «فملی» نیز با خالص خرید ۲۰۰میلیارد تومانی حقوقی ها دنبال شد.

این در حالی است که بیشترین خرید از سوی سهامداران خرد در گروه بیمه ای بود که با انتقال کمتر از ۱۰۰میلیارد تومانی به سبد سهام حقیقی ها دنبال شد. در این میان بیمه دانا بیشترین خرید را از سوی حقیقی تجربه کرد که خالص خریدی در حدود ۷۴میلیارد تومان بود. در این راستا بانک اقتصاد نوین بیشترین میزان خرید را از سوی سهامداران خرد به خود اختصاص داد. به طوریکه حدود ۱۳۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی در نماد «ونوین» جابجا شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه