بازار

بازارهای آسیایی در معاملات روز جمعه با روند کاهشی همراه شدند درحالی که میزان فروش در بازارهای آمریکا و اروپا بیشتر شده است و ترس سرمایه گذاران از اثر منفی بازگشت قرنطینه کرونا بر اقتصاد، صف های فروش را طولانی تر کرده است.

به گزاش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، انتشار آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایالت های شیکاگو، دیترویت، کالیفرنیا و بازگشت برخی محدودیت ها به دلیل افزایش بیماران، موجب ترس سرمایه گذاران نسبت به اوضاع اقتصادی آمریکا شد.

این در حالی است که، در کشورهای اروپایی نیز مقررات منع رفت و آمد وضع شده است و برخی فعالیت های اقتصادی نیز با محدودیت همراه شده است و دولت ها امیدوارند با این محدودیت ها کمکی به کاهش میزان مبتلایان داشته باشند.

در این میان، جرومی پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در روز پنجشنبه در گفت و گو با روسای بانک های مرکزی ایالت های آمریکا افزایش پیشرفت در تولید واکس کرونا را یک خبر بسیار مثبت برای اقتصاد آمریکا قلمداد کرد.

به این ترتیب، در بازار آسیا، شاخص آسیا پاسفیک با افت ۰.۲ درصدی همراه شد و شاخص بلوچیپ چین در کاهش ۱.۲  درصدی داشت در حالی که دولت ترامپ در آخرین ماه های فعالیت، دستورالعمل جدیدی را در خصوص سرمایه گذاری بر شرکت های چینی صادر کرده است.

دولت ترامپ در روز پنجشنبه هر گونه سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی را در شرکت های چینی که به نوعی به ارتش این کشور مربوط می شوند یا حتی توسط ارتش کنترل می شوند را منع کرد.

کارشناسان معتقدند تلاش ترامپ برای فشار بیشتر بر چین پس از انتخابات آمریکا نشان از اهداف خاص ترامپ در این خصوص است که به زودی افشا می شود.

در سوی دیگر، در بازار استرالیا نیز شاخص اصلی بورس این کشور با افت ۰.۴ درصدی رو به رو شد و شاخص کاسپی کره جنوبی نیز ۰.۱ درصد افت کرد در حالی که شاخص بورس هنگ کنگ نیز ۰.۵ درصد منفی شد.

درادامه، شاخص نیکی ژاپن ۰.۹ درصد افت داشت.

مایکل فرازیس، مدیر پرتفو در سرمایه گذاری فرازیس در سیدنی در این خصوص گفت: پیش بینی های تمام کارشناسان این است که بعد از این سیاهی ها به سفیدی خواهیم رسید و بازار بعد از فشاری که تحمل می کند به گشایش اقتصادی خواهد رسید .

بر این اساس، در بازرا آمریکا نیز شاخص ها در مدار منفی معامله شدند. شاخص داوجونز به افت ۱.۰۸ درصدی معامله شد و شاخص اس اند پی نیز افت ۱ درصدی داشت در حالی که نزدک ۰.۶ درصد منفی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل

test