کانون نهادهای سرمایه گذاری

اتفاقی نیک در بهبود جایگاه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و بازارسرمایه ایران در انجمن‌های بین‌المللی رخ داد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، در مجمع عمومی فدراسیون بورس‌های آسیا و اروپا (FEAS)، کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به عنوان عضو وابسته جدید پذیرفته شد.

روز گذشته سی امین نشست سالانه فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی (فیاس) به دلیل محدودیت های بوجود آمده براثر شیوع ویروس کرونا به طور مجازی برگزار شد که بورس تهران نیز در این نشست حضور داشت.   در این مجمع عضویت کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و بورس سهام سیدنی به عنوان دو عضو جدید این فدراسیون اعلام شد.

شایان ذکر است، فدراسیون بورس‌های اوراق بهادار اروپایی ـ آسیایی (FEAS) با تنها ۱۲ عضو در ۱۶ می ۱۹۹۵ تاسیس شد. بورس تهران یکی از مؤسسان و اعضای اولیه فدراسیون بوده است. این فدراسیون طی ۲۴ سال کار و تلاش، بعد از فدراسیون جهانی بورس ها (WFE) به عنوان بزرگترین فدراسیون در زمینه اوراق بهادار به شمار میآید.

در این فدراسیون، شرکت‌های سپرده‌گذاری و مؤسسات تسویه و پایاپای می‌توانند به عنوان اعضای وابسته به عضویت این فدراسیون درآیند. عضویت این اعضا همانند اعضای اصلی بوده ولی از حق رأی در انتخابات برخوردار نیستند. در حال حاضر، ۱۹ عضو اصلی، ۷ عضو وابسته (Affiliate)، ۷ عضو ناظر (Observer) و ۴ عضو همکار (Partner) در فیاس عضو هستند. ایران در مجموع سه بار میزبانی مجمع عمومی سالانه را بر عهده داشته است. ۱ـ دومین دوره در سال ۱۳۷۵ در اصفهان ۲ـ یازدهمین دوره در سال ۱۳۸۴ در شیراز ۳ـ  بیستمین دوره در سال ۱۳۹۴ در اصفهان.

در سال ۲۰۱۷، در مجمع عمومی فوق العاده در تهران، مقر فیاس از استانبول به ایروان منتقل شده و ساختار آن به شکل NGO درآمد. هم اکنون، بورس تهران عضو هیات مدیره فدراسیون است. بورس مسقط، رئیس و بورس آتن، نایب رئیس هیات مدیره هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های کارگزاران و نهادهای مالی