نفت

قیمت نفت در معاملات امروز در پی نگرانی ها نسبت به افزایش عرضه با روند کاهشی همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در پی تعویق نشست سران اوپک با موضوع سیاست های تولیدی سال ۲۰۲۱، قیمت نفت روند نزولی را طی کرد.

بر اساس این گزارش، قیمت معاملات نفت برنت پس از سقوط بیش از یک درصدی در روز دوشنبه، در معاملات امروز با کاهش ۰.۵ درصدی به هر بشکه ۴۷ دلار و ۶۲ سنت رسید.

 نفت وست تگزاس آمریکا نیز با ۰.۵ درصد کاهش،  ۴۵ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه معامله شد.

یکی از تحلیلگران شرکت آر بی سی کپیتال مارکتس در این خصوص اظهار داشت: اوپک احتمالا به نوعی سازش دست پیدا خواهد کرد و تمدید کوتاه محدودیت عرضه فعلی یا افزایش تدریجی تولید ، محتمل ترین نتیجه این مذاکرات خواهد بود. با این حال بروز اختلافات اخیر ، برای همبستگی گروهی این تولیدکنندگان در سال ۲۰۲۱ خوشایند نیست. خوش بینی به تولید واکسن های کووید ۱۹ افزایش پیدا کرده و تولیدکنندگان ، افزایش محسوس تقاضا برای نفت را انتظار دارند.

این در حالی است که، برخی دیگر از کارشناسان معتقدند امارات متحده عربی با اعلام اینکه حمایتش از تمدید محدودیت عرضه، به  پایبندی سایر اعضا مشروط است، دستیابی به توافق را پیچیده کرده است.

اوپک طبق توافق آوریل، قرار است تولیدات خود را در ژانویه حدود دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد اما موج جدید شیوع ویروس کرونا و ضعیف شدن روند احیای تقاضا باعث شده است اعضای این گروه ادامه محدودیت عرضه فعلی ۷.۷ میلیون بشکه در روز در ماه های نخست سال میلادی آینده را بررسی کنند. بدون توافق گروهی، محدودیت تولید اوپک پلاس در ژانویه به ۵.۸ میلیون بشکه در روز تسهیل می شود که به گفته تحلیلگران، با توجه به احیای تولید نفت لیبی بازار را دچار اشباع عرضه خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل

test