نفت

در حالی که اوپک و متحدانش با به تعویق انداختن نشست رسمی تصمیم گیری در خصوص سیاست تولید خود بازار را بلاتکلیف نگه داشته اند، قیمت نفت در معاملات امروز روند کاهشی خود را ادامه داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، بی نتیجه ماندن پیش بینی ها در خصوص نشست سران اوپک از یک سو و افزایش غیرمنتظره حجم ذخایر نفت خام آمریکا از سوی دیگر موجب کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد.

آمارهای انستیتوی نفت آمریکا نشان می دهد میزان ذخایر نفت خام این کشور طی هفته گذشته با ۴.۱ میلیون بشکه کاهش مواجه شده در حالی که تحلیلگران انتظار کاهش ۲.۴ میلیون بشکه ای را می کشیدند.

این در حالی است که سازمان کشورهای صادرکننده نفت ( اوپک) و متحدانش از جمله روسیه که به گروه اوپک پلاس معروفند نشست خود را از روز سه شنبه به روز پنجشنبه موکول کرده اند.

اوایل امسال گروه اوپک پلاس تصمیم به کاهش ۷.۷ میلیون بشکه ای تولید نفت خود گرفت تا اثرات مخرب ویروس کرونا بر بازار انرژی را خنثی کند. انتظار می رود این گروه توافق فعلی خود را تا مارچ ۲۰۲۱ تمدید کند. تحلیلگران موسسه ای ان زد امروز در یادداشتی نوشتند: ریسک عدم اجماع ائتلاف اوپک پلاس بر سر تمدید توافق کاهش تولید بالاست.

در ادامه این یادداشت آمده است: گسترش مجدد شیوع ویروس سبب تشدید محدودیت های سفر در اروپا و آمریکا شده است و اگر اوپک پلاس کاهش تولید را تمدید نکند، مازاد عرضه در بازار ممکن است در نیمه نخست سال آینده به ۱.۵ تا ۳ میلیون بشکه در روز برسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =
test