خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

سامانه مجامع الکترونیک و سامانه پرداخت سود سهام رونمایی شد

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات دولت و در جریان افتتاح سامانه‌های اقتصادی گفت: سامانه مجامع الکترونیک نیز رونمایی شد؛ با گسترش بازار سرمایه و میلیونی شدن دارندگان کد بورسی و همچنین با توجه به پراکندگی جغرافیایی گسترده سهامداران نیاز به برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت‌های بورسی به صورت الکترونیکی داشتیم، تا نیازی به طی مسافت‌های طولانی از سوی سهامداران برای شرکت در مجامع نباشد و همچنین حجم بالای سهامداران مان مانع از برگزار نشدن مجامع شرکت‌ها به صورت اصولی نشود و خوشبختانه هم زمینه الکترونیکی شدن و هم وضع قوانین و مقررات لازم فراهم شد.

مشاهده کل خبر

ایثارگری و روحیه بسیجی جوهره پیشرفت در همه عرصه‌ها / سازمان بورس آماده همکاری با بسیج

دکتر حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در مراسم تجلیل از ایثارگران، جانبازان و بسیجیان سازمان بورس و اوراق بهادار و ارکان بازار سرمایه ضمن گرامیداشت شهادت دانشمند فرهیخته هسته ای محسن فخری زاده، ایثارگری را روحیه و جوهره ای دانست که به توسعه و پیشرفت در همه عرصه ها از جمله بازار سرمایه منجر خواهد شد. رییس سازمان بورس با اشاره به لزوم آموزش، فرهنگ سازی و حضور غیرمستقیم مردم در سرمایه گذاری ها اظهار داشت: استفاده از پتانسیل شرکت های سبدگردان کمک می کند که مردم در بازار سرمایه حضور آگاهانه تری توأم با تعقل و احتیاط بیشتر داشته باشند.

مشاهده کل خبر

سجام، دروازه سهام عدالت

محمدرضا معتمد، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با استودیو سنا اعلام کرد که سهام داران سهام عدالت، برای اینکه بتوانند سود سهام عدالت شرکت های سرمایه پذیر را دریافت کرده یا در افزایش سرمایه ها شرکت کنند یا وام را متناسب با سهام خود دریافت کنند، حتما باید در سایت سجام ثبت نام کرده باشند تا بازار سرمایه بتواند از این مزایا برخوردار باشند.

مشاهده کل خبر

گامی مهم در هفته جهانی عدالت ترمیمی

معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار، از تصویب مصوبه در خصوص اجرای عدالت ترمیمی در بازار سرمایه خبر داد. جعفر جمالی اظهار داشت: در مصوبه یادشده، به کارگیری اصول و شیوه های عدالت ترمیمی توسط معاونت حقوقی سازمان در جهت صیانت از حقوق سرمایه گذاران، سرمایه های مدیریتی بازار سرمایه، فعالان و اشخاص تحت نظارت و همچنین تأمین امنیت سرمایه گذاری در بازار سرمایه، حمایت از نشاط بنگاه های اقتصادی و بنگاه های کسب و کار در معرض آسیب در اثر نقض قانون، اشاره شده است.

مشاهده کل خبر

علی صحرائی ابقا شد

با تشکیل جلسه هیات مدیره بورس تهران، علی صحرائی، مدیرعامل فعلی بورس تهران در سمت خود ابقا شد. اعضای هیات مدیره بورس تهران شامل، امیر تقی‌خان تجریشی مدیرعامل گروه توسعه ملی به عنوان رییس هیأت مدیره و جواد عشقی‌نژاد به نمایندگی از سرمایه‌گذاری اهداف، به عنوان نایب رییس هیأت مدیره بورس تهران ، سید مهدی سدیدی از صندوق بازنشستگی بانک ها، محمدرضا محسنی (مدیرعامل سابق سپرده گذاری مرکزی) از بانک آینده، علی شیرازی از سرمایه گذاری صبا تامین، بوستانی از کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، امیری از سرمایه گذاری تدبیر برای یک دوره دو ساله  در هیات مدیره بورس تهران فعالیت می کنند.

مشاهده کل خبر

اقبال داخلی به پتروخوراک‌های بورس انرژی

مدیرعامل بورس انرژی ایران از رشد ۹۹ درصدی ارزش معاملات رینگ داخلی بازار هیدروکربوری و فرآورده‌های پتروپالایشی این بازار در ۸ ماه امسال خبر داد و گفت: رینگ داخلی بورس انرژی ایران به بستری مطمئن برای تامین خوراک مصرفی تولیدکنندگان کشور تبدیل شده است. سیدعلی حسینی با اشاره به آخرین وضعیت معاملات خوراک مصرفی مجتمع‌های پتروپالایشی و صنایع پایین‌دستی کشور در رینگ داخلی بورس انرژی ایران اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون حجم عرضه خوراک مصرفی صنایع پایین‌دستی پتروپالایشی کشور از طریق رینگ داخلی بورس انرژی ایران به بیش از یک میلیون و ۷۱ هزار و ۱۸۴ تن رسیده که شامل ۴۰۱ هزار تن میعانات گازی، بیش از ۲۹ هزار و ۲۱۸ تن نفت سفید و بالغ بر ۶۴۰ هزار و ۷۰۰ تن نفتا است.

مشاهده کل خبر

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم مبنای کار سرمایه‌گذاران قرار بگیرد / هیجان در بازارسرمایه‌های توسعه یافته هم وجود دارد

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به نوسانی بودن ذات بازارسرمایه بیان کرد: حتی در بازارهای توسعه یافته هم رفتارهای هیجانی و نوسان وجود دارد، ولی باید با سیاست ها و نظارت درست از تکرار دایمی آن جلوگیری کنیم؛ بنابراین انتظارِ داشتنِ بازار بدون ریسک بی‌معنی است. سرمایه گذاران باید این نکته را هم در نظر داشته باشند که بخش بزرگی از نوسان بازارسرمایه ایران از فضای بیرون کشور وارد می شود. سعید اسلامی اظهار کرد: ‏در حال حاضر میزان سرمایه‌گذاری‌ مستقیم در بازار سرمایه بیشتر از سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است. ‏سازوکار سرمایه‌گذاری در ایران نیز بیشتر به نفع سرمایه‌گذاری مستقیم است که لازم است ریزساختارها به نفع ‏سرمایه‌گذاری غیرمستقیم حرکت کند. ‏

مشاهده کل خبر

کشف ۴۰ درصد جرایم بورسی از طریق گزارشگران حرفه ای/ سوت‌زن‌ها به نهادهای نظارتی گزارش کنند

محسن انصاری مهیاری، رییس اداره دیده بان سلامت بازار سرمایه گفت: وجود ناهنجاری‌ها در بازار سرمایه کشور علاوه بر ضررهای اقتصادی کلان، باعث نارضایتی و کاهش اعتماد مردم به بازار سرمایه می‌شود. مطابق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، یکی از مهمترین وظایف سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بر بازار سرمایه، اتخاذ تدابیر ضروری و انجام اقدامات لازم به منظور حمایت از حقوق و منافع سرمایه گذاران در بازار اوراق بهادار است.

مشاهده کل خبر

ثبت نام در سجام، گام اول معاملاتِ سهام عدالت

رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: افرادی که دارای سهام عدالت هستند باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنند، سپس سایر فعالیت های خود را جهت انجام معاملات انجام دهند. وحید روشن قلب به توضیحاتی درباره برگزاری مجامع شرکت های سهام عدالت پرداخت و گفت: سهامداران شرکت های سرمایه گذاری استانی برای حضور راحتتر در مجامع و کسب سود سهامشان ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنند تا اطلاعات هویتی و بانکی آنها ثبت شود، از آنجایی که شرکت‌های سرمایه گذاری استانی موظفند همزمان با مجامع حضوری شرکت ها، به صورت الکترونیکی و آنلاین همسو با آنها باشند، ثبت نام در سجام به آنها کمک می کند تا به طور غیر حضوری در جلسات  اعمال رای کنند و از این طریق در تصمیم‌گیری شرکت خود نقش داشته باشند.

مشاهده کل خبر

یک هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به حساب بورس واریز شد

رییس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه اظهار داشت: روز پنج شنبه (۶ آذر ماه) مبلغ یک هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شده است. محمدابراهیم آقابابایی گفت: این اتفاق می‌تواند برای بازار سرمایه مثبت باشد و در شرایط ضروری، برای افزایش نقدشوندگی و بازارگردانی سهام استفاده شود، همچنین صندوق تثبیت بازار سرمایه تعهد به بازپرداخت اصل منابع در پایان سررسید و سود حاصل از آن را دارد.

مشاهده کل خبر

میزبانی فرابورس از دهمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه

نجیبه خوشرو، مدیر گروه مشاور سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان الگوریتم، موضوع فعالیت وی‌سی پویا الگوریتم را سرمایه‌گذاری در فناوری‌های نوین و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، پزشکی و سلامت، رسانه و سرگرمی و بایو و نانو تکنولوژی عنوان کرد. مهدی مظاهری، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه پویا الگوریتم، هدف این صندوق را سرمایه‌گذاری روی کسب‌وکارهای دانش‌بنیان که یکی دو سال از عمرشان گذشته است، عنوان کرد و گفت: پویا الگوریتم برنامه دارد روی ۱۵ کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کند که کسب‌وکارهای اینترنتی و شرکت‌هایی که به بلوغ کامل نرسیده‌اند و نیاز به حدودا دو تا سه میلیارد تومان جذب سرمایه دارند را مد نظر دارد.

مشاهده کل خبر

سیاست های ارزی مهمتر از نوسان نرخ های جهانی

محمد مهدی ناسوتی فرد گفت: به طور طبیعی بخش عمده بازار سرمایه وابسته به قیمت های جهانی  و نرخ ارز است و از صنایع بزرگ و تاثیر گذار که پتروشیمی ها، سنگ آهنی ها و ... هستند تا برخی  صنایع کوچک ارتباط مستقیمی با این قیمت ها دارند در نتیجه اگر قیمت ها رشد کند، وضعیت بورس بهتر می شود و افت آن نتیجه عکس دارد. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: طی چند سالی که فروش نفت تقریبا ناممکن بود، تولید کنندگان با صادرات محصولاتشان راه نجات کشور بودند و به نوعی ضربه تحریم ها را کاهش دادند، از طرفی توسعه فعالیت شرکت های صادراتی منجر به سودآوری و وضعیت مطلوب آنها شده است که در بازار سرمایه هم با اقبال عمومی همراه هستند.

مشاهده کل خبر

تلاطم و تعادل / کامودیتی ها در مرکز توجه بازار سرمایه

عضو هیات مدیره بانک پاسارگاد، گفت: بازار سرمایه در هر کشوری  از جمله ایران، میزان الحراره اقتصاد به شمار می‌رود و رویدادها و اتفاقات داخلی و بین المللی بر روند بازار اثر می‌گذارد. علی اکبر امین تفرشی ادامه داد: در کشورمان به دلیل وجود تحریم‌های ظالمانه، علاوه بر موارد یاد شده، ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک نیز وجود دارد که بخشی از رفتارهایی که در بازار دیده می‌شود، ناشی از تاثیرات روحی و روانی بر تصمیم‌های سرمایه گذاران است.

مشاهده کل خبر

بازارسرمایه تنها بازار جذاب کنونی

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به تاثیر نرخ ارز بر ارزش ریال، اگر افزایش نرخ بهره بانکی هم اتفاق بیفتد باز هم جذابیتی برای مردم ندارد، بنابراین بورس تنها بازار جذاب با سوددهی مناسب است. مجتبی شهبازی بازار سرمایه را ارزنده‌ترین بازار برای سرمایه‌گذاری در شرایط کنونی دانست و گفت: با توجه به ریزش‌های اخیر و اصلاح شاخص، بر همه مسجل شده که P/E میانگین بازار و تحلیلی صنایع و نمادهای اصلی به رقم‌های جذابی رسیده است که در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه‌گذاری جذابیتی بیش از تصور دارد.

مشاهده کل خبر

مالیات بر عایدی، هدایتگر نقدینگی تازه به بورس است

میر سجاد مسجد موسوی درباره برابری نرخ دلار و ریال و تاثیر آن بر بازار سرمایه گفت: با توجه به رشد بی رویه قیمت دلار که به بالای ۳۰ هزار تومان هم رسید همچنین مقایسه نرخ تورم سال جاری با سال های گذشته، تحلیلگران بر این باورند که سودآوری مجددی در انتظار شرکت ها به ویژه شرکت های صادرات محور است. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از آنجایی که نتیجه انتخابات امریکا برخلاف تصور عموم بوده و برخی رویکردها حاکی از احتمال بازگشت آمریکا به برجام و گشایش های اقتصادی برای کشورمان است، افزایش معنادار نرخ دلار در مقطع کنونی متصور نیست.

مشاهده کل خبر

حفظ تعادل بازار سرمایه، با بهبود مولفه های بنیادی سهام

مدیر تحلیل گری گروه صنعتی و معدنی امیر در تحلیل وضعیت بازار سرمایه گفت: شرایط فعلی بازار سرمایه به نوعی سیگنال باز پس گیری ریزش و تداوم رشد شاخص است که البته امیدوارم این بار به جای تصمیم گیری های هیجانی شاهد تحلیل های ارزش محور در بازار باشیم. محمد ابراهیم سماوی در تحلیل روند بازار سرمایه گفت: افزایش ضریب نفوذ بورس در میان آحاد جامعه خوش بینی سراب گونه را حتی در برخی از فعالین بازار و عمدتا سرمایه گذاران تازه وارد بورس ایجاد کرد.

مشاهده کل خبر

شرایط شرکت های بورسی، نوید بخش سرمایه گذاری آسوده / روند روبه رشد شاخص بورس ادامه دارد

عضو هیات مدیره کارگزاری اقتصاد بیدار معتقد است گزارش های خوبی که شرکت ها ارائه می کنند یک آرامش خاطری برای سرمایه گذاری در بورس است. علیرضا تاجبر آینده بازار را صعودی دانست و گفت: طی چند ماه اخیر شاهد نزول سنگینی در بازار بودیم که کمی به اعتماد سهاداران حقیقی خدشه وارد کرد، برگشت این اعتماد کمی زمان بر است، به همین علت است که با کوچترین عرضه روند شاخص تغییر می کند اما از آنجایی که حجم معاملات بالا است این موضوع، عاملی برای صعود شاخص در آینده است.

مشاهده کل خبر

گروه های منتخب سرمایه گذاری کدامند؟

مدیرعامل کارگزاری صبا تامین، ورود ETF ها به بازار سهام را  موجب سودآوری معقول شرکت های زیر مجموعه صنعت مربوطه دانست. وحید حسن پور دبیر با اشاره به افزایش نرخ کامودیتی ها گفت: پایان یافتن انتخابات آمریکا و اخبار کشف واکسن کرونا باعث افزایش قیمت های جهانی خصوصا کامودیتی ها شد؛ به طوری که تقاضای این اقلام بالا رفته است.

مشاهده کل خبر

دو کارگزاری، برنده سه مدال در جدال فیاس شدند

فدراسیون بورس‌های اروپا_آسیایی (فیاس) برندگان جوایز لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ را از میان فعالان بورس های عضو انتخاب کرد. در بررسی بازار سهام کشور های عضو فیاس، شرکت  های کارگزاری مفید و کارگزاری آگاه معرفی شده از سوی بورس تهران به مقام های اول (مدال طلا) و سوم (مدال برنز) دست یافتند. دربخش معاملات اوراق با درآمد ثابت، شرکت های کارگزاری مفید معرفی شده از سوی فرابورس و کارگزاری آگاه معرفی شده از سوی بورس تهران به ترتیب رتبه های دوم  و سوم  را به دست آوردند.

 مشاهده کل خبر

صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم مجوز فعالیت گرفت/ مشکلی از سوی شرکت بورس برای بازگشایی وجود ندارد

صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم ، در اجرای ماده ۲۸ و بند ۶ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ۱۳۸۴ و ماده ۲ قانون توسعه ابزارها ونهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴  قانون اساسی مصوب آذر ۸۸  با مجوز این سازمان نزد مرجع ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تهران، به عنوان نهاد مالی ثبت شده است.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه