نفت ونزوئلا

قیمت نفت در معاملات هفته گذشته با افزایش امید به تزریق واکسن کرونا و توافق اوپک پلاس برای تمدید کاهش تولید نفت در سال ۲۰۲۱‌ با رشد همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، افزایش قیمت نفت که از هفته های گذشته آغاز شد، ‌هفته پیش نیز ادامه داشت تا آنجا که طلای سیاه به ۵۰ دلار نزدیک تر شد.

افزایش قیمت نفت بیش از هر چیز تحت تاثیر نشست اوپک پلاس و اجماع اعضای آن بر سر ادامه کاهش تولید نفت در سال ۲۰۲۱ ایجاد شد.

بر اساس توافق کاهش تولید، ‌اعضای اوپک پلاس به جای آنکه تعهد کاهش تولید را به ۵.۵ میلیون بشکه در روز برسانند، ‌در ماه ژانویه، ۷.۲ میلیون بشکه نفت از تولید خود می کاهند.

این به معنای آن است که اوپک پلاس ۱.۵ میلیون بشکه نفت کمتری نسبت به تعهد اولیه خود تولید می کند که می تواند با توجه به بازار شکننده نفت، ‌به توازن در عرضه و تقاضا کمک کند.

در کنار آن آغاز تزریق سراسری واکسن کرونا در برخی از کشورها نیز امیدها را برای بازگشت شرایط اقتصادی به پیش از شیوع کووید ۱۹ افزایش داده که تقاضا برای نفت را تقویت خواهد کرد.

این عوامل باعث شد تا نفت برنت بیش از ۲ درصد افزایش پیدا کند و از ۴۸ دلار و ۱۸ سنت به ۴۹ دلار و ۲۵ سنت برسد.

نفت شاخص آمریکا نیز از ۴۵ دلار و ۵۲ سنت در روز دوشنبه به ۴۶ دلار و ۹ سنت در پایان معاملات روز جمعه رسید که نشان دهنده رشد ۱.۲ درصدی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =
test