چین

چین برای اولین بار به برترین شریک تجاری اتحادیه اروپا تبدیل شد و جایگاه آمریکا را تصاحب کرد. رشد روزافزون قدرت اقتصادی چین باعث نگرانی و انتقاد آمریکایی‌ها و سایر قدرت‌های جهان شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از نیوزویک، چین برای اولین بار به برترین شریک تجاری اتحادیه اروپا تبدیل شد و جایگاه آمریکا را تصاحب کرد. رشد روزافزون قدرت اقتصادی چین باعث نگرانی و انتقاد آمریکایی‌ها و سایر قدرت‌های جهان شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین، هوا چونیینگ، در کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت داده‌های تجاری اتحادیه اروپا که برای ماه قبل منتشر شده است خبر خوبی برای چین و اتحادیه اروپا است.

طبق داده‌های رسمی اداره آمار اروپا که در اختیار نیوزویک قرار گرفته است، حجم تبادلات تجاری اتحادیه اروپا با چین در بازه ژانویه تا سپتامبر امسال به ۴۲۵.۵میلیارد یورو (معادل ۵۱۶.۸میلیارد دلار) رسیده است و از حجم تبادلات بین اتحادیه اروپا و آمریکا که ۴۱۲.۵میلیارد یورو (معادل ۵۰۱ میلیارد دلار) بوده، فراتر رفته است.

در گزارش اداره آمار اروپا آمده است: در ۹ ماه ابتدایی ۲۰۲۰ چین برترین شریک تجاری اتحادیه اروپا بوده است. در این بازه واردات اروپا از چین ۴.۵درصد نسبت به بازه مشابه سال گذشته جهش داشته است، در حالی که صادرات همان مقدار سال گذشته باقی مانده است.

در همین بازه تجارت اروپا با آمریکا به شدت افت کرده است؛ واردات ۱۱.۴ درصد سقوط کرده و صادرات ۱۰ درصد پایین آمده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین می‌گوید: این تغییر نشانه روابط محکمی بین چین و اتحادیه اروپا است. او اشاره کرد اتحادیه اروپا سال‌هاست که برترین شریک تجاری چین بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل

test