تالار

بازدهی شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته در حالی به کاهش ۳.۵درصدی محدود شد که در این میان بازیگران عمده با خریدهای پرحجم خود به حمایت از بازار پرداختند. به طوریکه در نهایت بیش از ۲هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی منتقل شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شاخص کل بورس تهران در حالی با کاهش ۳.۵ در هفته منتهی به ۱۰ دی ماه مواجه شد که در این مدت بازیگران حقوقی در تمامی روزهای هفته به خرید و حمایت از بازار پرداخته و خالص خرید مثبتی در کارنامه خود ثبت کردند. این خریدهای پرحجم رکوردی قابل توجه در کارنامه سهامداران عمده برجای گذاشت. به طوریکه در نهایت بیش از ۲هزار میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران حقوقی منتقل شد.

بررسی روند جابجایی­ ها در هفته­ ای که گذشت نشان می­دهد که نخستین روز کاری هفته مانند روزهای هفته ماقبل با نوسان شاخص و در نهایت کاهش ۱.۷درصدی را تجربه کرد. هر چند در این بین اغلب کالاهای اساسی تحت تاثیر اخباری پیرامون اثرگذاری واکسن‌های کشف شده در مقابل پیشرفت کرونا به مدار صعود قیمتی بازگشتند، اما بهبود صنایع داخلی پس از افت دسته‌جمعی حاصل نشد و در نهایت عمده سهام شاخص‌ساز در طول معاملات روز شنبه با کاهش مواجه شدند. به این ترتیب در این روز حقوقی ها به حمایت از بازار پرداخته و خالص خریدی در حدود ۲۰۰میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کردند.

بورس تهران در جریان معاملات روز یکشنبه، شرایط متفاوتی را تجربه کرد. در این روز برخلاف چند وقت اخیر شاهد بازگشت اقبال به سهم‌های شاخص‌ساز بودیم، اما برآیند معاملاتی اغلب شاخص‌های بازار در پایان معاملات همچنان در مدار منفی باقی ماند. البته در نهایت نماگر اصلی بازار با کاهش ۰.۳۲درصدی به کار خود پایان داد. در این روز همچنان سهامداران عمده در جبهه خرید باقی ماندند و شاهد جابجایی سهام به ارزش ۴۳۶ میلیارد تومان در مسیر پرتفوی معامله گران حقیقی به حقوقی بودیم.

بورس تهران معاملات روز دوشنبه را متفاوت تر از قبل سپری کرد. به‌طوری که برخلاف معاملات چند هفته اخیر بازار سهام، این بار گروه‌های بزرگ صادرات محور بودند که در مرکز توجهات بازار قرار گرفتند. این امر سبب شد تا در نهایت خالص خرید ۹۰۰میلیون تومانی در کارنامه معاملات روز دوشنبه سهامداران عمده ثبت شد.

اوج‌گیری فشار فروش در معاملات روز سه شنبه در حالی روی داد که حقیقی‌های بازار سهام تصمیم جدی به خروج از گردونه معاملات گرفتند و نماگر اصلی بازار در واکنش به رفتار سرمایه‌گذاران با کاهش ۱.۷۵درصدی مواجه شد. بررسی خالص تغییر مالکیت در این روز  از انتقال ۵۱۵ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی دارد. در این روز خرید سهام گروه کانه فلزی، مواد دارویی، بیمه و صندوق بازنشستگی مورد توجه سهامداران خرد و در مقابل جمع آوری سهام فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی، چند رشته‌ای صنعتی و محصولات شیمیایی در کانون توجه خرید حقوقی ها قرار داشت.

افت حدود یک درصدی نماگر اصلی بازار سهام در روز چهارشنبه سبب شد تا معاملات هفتگی این بازار با کاهش ۳.۵ درصدی شاخص کل سپری شود. در این روز بیشترین میزان خرید از سوی حقوقی ها در طول هفته ثبت شد. به طوریکه خالص خرید حقوقی ها در این روز به بیش از ۹۰۰میلیارد تومان رسید. با این کارنامه ، بازیگران عمده بورس توانستند در مجموع هفته منتهی به ۱۰دی ماه بیش از ۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهام خود منتقل کنند.

بررسی خریدهای صورت گرفته از سوی معامله­ گران در هفته گذشته نشان می­دهد که همانطور که عنوان شد بخش عمده­ای از خریدهای حقیقی ­ها در سهام گروه کوچک­تر و عمده خرید حقوقی ها به جمع آوری سهام شاخص ساز تعلق داشت.

 در این میان حقوقی­ ها حدود ۴۹۰میلیارد تومان نقدینگی به خرید سهام گروه چند رشته‌ای صنعتی اختصاص دادند. در این میان حدود ۳۷۰میلیارد تومان از این رقم به خالص خرید «شستا» اختصاص یافت. دو گروه فلزات اساسی و سرمایه‌گذاری‌ها از دیگر صنایع مورد حقوقی ها در این هفته بود. به طوریکه خالص خریدی در حدود ۴۴۰میلیارد تومان در هر کدام از این دو صنعت ثبت شد. در این میان ۱۷۰میلیارد تومان از خرید مزبور به جمع آوری سهام فولاد مبارکه تعلق داشت. در گروه سرمایه گذاری نیز دو نماد «وبوعلی» و «وبیمه» بیشترین خرید را از سوی حقوقی ها تجربه کردند. خالص خرید ثبت شده در هر کدام از این دو نماد حدود ۱۶۰میلیارد تومان بود.

در هفته ای که گذشت سهامداران عمده به حمایت از سهام گروه پالایشی نیز پرداختند. در راس این خریدها، جمع آوری سهام پالایش نفت بندرعباس قرار داشت که با انتقال ۲۴۵میلیارد تومان به پرتفوی حقوقی های «شبندر» همراه شد.

                                                                                                               

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه