خودرو

مدیر کل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بهره گیری از روش‌های نوین برای تامین مالی واحدهای تولیدی در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در این راستا، معرفی و عملیاتی کردن اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) ، را برای صنایع مختلف پیگیری می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از شاتا، نعمت اله شهبازی در نشست هماهنگی برای عملیاتی کردن اوراق گام جهت کمک به تامین مالی زنجیره قطعات خودرو با حضور مدیران انجمن ها و صنایع قطعه ساز و خودروساز بیان کرد: مشارکت فعال و مؤثر واحدهای تولیدی خودرو و قطعه سازی برای استفاده از اوراق گام در کنار سایر روش‌های مرسوم جهت تقویت تامین مالی زنجیره تولید ضروری است.

سهیل معمارباشی «مدیر کل دفتر حمل و نقل وزارت صمت» نیز در این نشست ضمن اشاره به نیاز شدید صنعت خودرو به نقدینگی، افزود: استفاده از ابزارهای نوین از جمله اوراق گام را برای استمرار تامین مالی و تداوم رشد تولید قطعات مورد نیاز صنایع خودرو سازی دنبال می شود.

همچنین در این نشست، رئیس دایره تامین مالی زنجیره های تولید بانک مرکزی ضمن تشریح مزایا و مشوق‌های بانک مرکزی برای انتشار اوراق گام، انتقال حرکت اوراق در زنجیره و انتقال مکرر آن و ضمانت بانک های عامل برای نقد شوندگی اوراق در سررسید را از مزیت‌های مهم این اوراق برشمرد.

دریایی گفت : بانک مرکزی در دستور العمل ابلاغی مزایای زیادی برای واحدهای تولیدی جهت استفاده از اوراق گام در نظر گرفته است و در قدم اول سهمیه ۵۹ هزار میلیارد تومانی برای شبکه بانکی ابلاغ شده است.

وی توضیح داد: مزیت اصلی اوراق گام احیای خرید اعتباری در زنجیره‌های تولید بوده که با توجه به اینکه کارمزد انتشار یک بار قابل پرداخت است در صورت مدیریت صحیح و شناسایی زنجیره‌ها امکان نقل و انتقال بدون کارمزد و در نتیجه کاهش هزینه‌های مالی بنگاه‌های تولیدی فراهم شده است.

در ادامه نجفی منش «رئیس انجمن قطعه‌سازان» نیز گفت: اوراق گام در تامین مالی قطعه سازان با توجه به تضمین نقد شوندگی اوراق در سررسید توسط بانک عامل دارای کاربرد مناسبی می باشد و برای تحقق آن، حمایت خودروسازان به عنوان متعهدین اوراق را می طلبد.

همچنین نعمت بخش «دبیر انجمن خودروسازان» نیز ضمن اشاره به امکان جایگزینی اوراق گام با روشهای فعلی خرید مدت دار قطعات خودرو، این روش را برای قطعه سازان کارآمد توصیف کرد.

در این نشست، فرآیند اجرایی و نحوه بهره‌مندی بنگاه های تولیدی از اوراق گام، چگونگی و فرآیند انتشار اوراق گام و روشهای نقد شوندگی و نقل و انتقال این اوراق در شبکه بانکی و بازار سرمایه تریح شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها