دارابی

همایون دارابی گفت: بازار وارد مرحله هیجان فروش شده بود که با تصمیمات اخیر شورای عالی بورس مبنی بر تغییر دامنه نوسان، مهار شد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در خصوص تصمیمات اخیر شورای عالی بورس از جمله تغییر دامنه نوسان خرید و فروش سهام از منفی دو درصد تا مثبت شش درصد افزود: یکی از راه حل‌های فروکش کردن هیجانات بازار، افزایش بازده به ریسک است که با تغییر دامنه نوسان میسر شد.
وی ادامه داد: وقتی دامنه نوسان از منفی دو درصد تا مثبت شش درصد تغییر می‌کند، یعنی این بازار سه واحد احتمال صعود و یک واحد احتمال زیان دارد و به این شکل، بازار از مرحله هیجان فروش دور می‌شود.
دارابی گفت: در چند ماه اخیر عملا معامله‌گرها در حال فروش سهام خود بودند و اقبال آن‌ها به سمت صندوق‌ها با درآمد ثابت بیشتر شده بود.
وی افزود: به دلیل فروش سهام توسط معامله گرها، بازار به شدت هیجانی شده بود و تغییر دامنه نوسان یک ایستی به هیجان‌های بازار داد.
دارابی با اشاره به این که دولت اقدامات خوبی در خصوص مهار هیجانات بازار انجام داد گفت: با برگزاری جلسه شورای عالی بورس و اقداماتی که از طرف دولت انجام شد، مانند تغییر دامنه نوسان، انتشار اوراق اختیار فروش تبعی و دریافت منابع از صندوق توسعه ملی، سبب شد که دیروز شرایط بازار با رشد چشمگیری همراه باشد.
وی در خصوص اعتماد مردم به بازار سرمایه افزود: عرضه اولیه‌ای که اخیرا توسط بازار انجام شد با استقبال چهار میلیون نفری مردم همراه بود و این امر نشان می‌دهد که مردم هنوز به بازار سرمایه اعتماد دارند. از طرفی، اگر دولت می‌خواهد که مردم در اقتصاد حضور داشته باشند و به این بازار اعتماد داشته باشند باید برای این بازار کاری انجام دهد، زیرا رابطه مردم با دولت یک رابطه یک به یک است.
دارابی گفت: دولت در شش ماهه نخست امسال در خصوص بازار سرمایه به خوبی عمل کرد، زیرا نرخ بهره پایین بوده، عرضه‌های اولیه کنترل شده بوده و  از بازار حمایت می‌کرد.
وی افزود: در سه ماهه نخست امسال نرخ بهره حدود هشت درصد بوده، اما از مرداد به بالای ۲۰ درصد رسید و تاثیر نامناسبی در بورس داشت.
دارابی گفت: اگر دولت می‌خواهد از بازار سرمایه در سال آینده استفاده کند باید در یک تعامل سازنده با مردم ارتباط داشته باشد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: دولت باید سهام پالایشگاه‌ها را شفاف کرده، از قیمت گذاری دستوری مانند حوزه خودرو و فولاد خودداری کند و در یک تعامل مناسب با مردم باشد.
دارابی گفت: در صورتیکه یک ارتباط و تعامل مناسب بین مردم، دولت و بازار سرمایه برقرار باشد همه کارها به خوبی انجام شده و در سال آینده دولت با مشکل مواجه نخواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها