بین الملل

بازار سرمایه آمریکا درگیر خلسه عجیبی شده است و از ماه آغازین سال ۲۰۲۱ همچنان به رشد خود ادامه می دهد، به طوریکه بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه امریکا همچنان متحیر هستند که این رشد تا کجا ادامه خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)،  در امریکا سهام شرکت­ های اغلب زیانده با رشدهای عجیبی همراه می­ شوند. از جمله سهام شرکت خرده فروشی بازی‌های کامپیوتری GameStop طی یک سال بیش از ۳۰۰ درصد رشد کرده است. در کمتر از یک ماه، معاملات سهام GameStop آنقدر معروف شد که حتی کاخ سفید نیز در این زمینه ناچار به پاسخگویی شد و عنوان کرد که از طریق SEC به این امر ورود پیدا خواهد. این وضع به همین ­جا خاتمه نیافت و پس از اینکه بسیاری از صندوق ­های بزرگ امریکا که به­ دلیل عدم اعتقاد به­ار زندگی این سهم بر روی آن موقعیت فروش استقراضی اتخاذ کرده بودند با زیان ­های سنگین مواجه شدند و خودشان برای بستن موقعیت­ های خود ناچار به خرید سهام و بالاتر بردن قیمت سهام شدند که به آن در اصطلاح Short Squeeze  می گویند.

پس از مدتی خود کارگزاری‌­ها که در فرایند فروش استقراضی دخیل بودند نیز با مشکل مواجه شدند و برای مدت کوتاهی معاملات GameStop در کارگزاری آنلاین معروف Robinhood ممنوع شد که خود واکنش های زیادی را در شبکه های اجتماعی به همراه داشت، زیرا این کارگزاری یکی از محبوب­ترین کارگزاری ­ها بین سرمایه­‌گذاران جوان است و تا پیش از این، خود را به عنوان کارگزاری محبوب سهامداران خرد معرفی کرده بود اما با این کار در راستای منافع سرمایه گذاران بزرگ عمل کرد.

سهام شرکت Blackberry نیز به همین شکل با استقبال و افزایش قیمت مواجه شده است. این رویدادها به ­طور جدی تئوری­ های بازار کارا را زیر سوال برده است، زیرا پیش از این گمان می­رفت که این رویدادها اتفاقی و زودگذر باشند، اما در بیش از یک­سال اخیر، موارد زیادی از آن­ها در بازار سرمایه امریکا مشاهده شده است که معروف­ترین آن­ها هم سهام تسلا است که مدیرعامل خود -ایلان ماسک- را به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد. پیشرفت تکنولوژی‌­های فینتک و سهولت معامله در بازارهای امریکا توسط جوانان و نوجوانان کم ­تجربه یکی از علل بروز این رویدادها است.

با آغاز سال ۲۰۲۱ بررسی روند شاخص PMI اقتصادهای بزرگ جهان از جمله امریکا، اروپا یا چین نشان می‌دهد که وضعیت فعالیت‌های اقتصادی در آن‌ها وضعیت مناسبی داشته است، به گونه­ ای که مقدار آن در امریکا به عدد ۶۰ نزدیک شده که البته ممکن است به خوش‌­بینی­ های اولیه به ریاست جمهوری بایدن و کاهش احتمالی تنش­ های وی با چین مربوط باشد؛ اما در واقعیت ممکن است روابط امریکا و چین همچنان پرتنش بماند زیرا تنش ­های اخیر بین این دو کشور نه ­تنها نظر ترامپ، بلکه سیاست کلی ایالات متحده امریکا در قبال چین بود.

با این­ حال از دیدگاهی دیگر پایین بودن سرعت واکسیناسیون در کشورهای مختلف موجب شده بهبود اقتصاد جهانی با سرعتی که پیش از این دولتمردان عنوان می کردند روی ندهد. بانک جهانی در آخرین به ­روزرسانی پیش‌­بینی ­های خود، رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ را نزدیک به ۴% اعلام کرده است. بروز نوع جهش یافته کرونا در انگستان و سرایت آن به سایر کشورهای اروپایی موجب شده که چشم­ انداز رشد اقتصادی این منطقه بدبینانه ­تر از پیش­ بینی­ های قبلی شود. بررسی ­ها نشان می­ دهد که تنها چین موفق به رسیدن به بهبود اقتصادی V شکل شده است.

جلو افتادن چین در بهبود اقتصادی از سایر اقتصادهای بزرگ دنیا موجب شده که سهم این کشور از GDP دنیا افزایش یابد. برخی تحلیلگران معتقدند که چین تا سال ۲۰۲۸ جای امریکا را به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا خواهد گرفت. هم ­اینک نیز چین به­بزرگترین مقصد سرمایه ­گذاری خارجی تبدیل شده و تقریبا در بسیاری از شاخص ­های فعالیت اقتصادی، از امریکا پیش­ افتاده است.

رنگ سبز در جدول بالا نشانه بهبود قیمت‌ها و رنگ قرمز به معنی کاهش قیمت‌ها در دوره مورد بررسی است. روند قیمت‌ها می‌تواند از سبز به زرد، نارنجی و سپس قرمز کاهش یابد یا بالعکس. با کاهش شاخص دلار در بازارهای جهانی، تقریبا اغلب کامادیتی­ ها با افزایش قیمت مواجه بوده‌اند. در مورد اوره به ­وِیژه قیمت ­ها به سقف سال ۲۰۱۸ رسیده­ اند که اعداد بسیار خوبی است. البته اثر موارد فصلی را نیز در این زمینه نباید نادیده گرفت. قیمت نفت نیز بالای ۵۰ دلار تقریبا فعلا تثبیت شده است که خود موجب شده قیمت سایر محصولات پالایشی و پتروشیمی نیز بالا باقی بماند. در مورد متانول در سال ۲۰۲۱ با قیمت های بالای ۳۰۰ دلار مواجه هستیم که با توجه به وضعیت این صنعت اعداد خوبی است. سنگ آهن و فولاد نیز که همچنان قصد پایین آمدن نداشته اند.

قیمت فولاد ایران و فولاد CIS در ژانویه ۲۰۲۱ بالای ۵۰۰ دلار در تن باقی مانده است. قیمت سنگ آهن نیز بالای ۱۶۰ دلار رسیده است. با این حال می­توان کمی تغییر روند را در آن مشاهده کرد که البته می تواند اثر آغاز سال میلادی جدید باشد.

روند تغییرات شاخص جهانی MSCI World Materials که دربرگیرنده شرکت‌های فعال در حوزه مواد شیمیایی، کانه‌های فلزی و غیرفلزی، فلزات اساسی، محصولات کشاورزی، و بسته بندی است؛ بیانگر مقداری نوسان در ژانویه ۲۰۲۱ بوده است. البته هرچند مقدار آن هنوز بسیار بالاتر از میانگین چند ساله اخیر قرار دارد.

در مورد قیمت نفت نیز، علاوه بر اینکه با اخبار افزایش صادرات نفت ایران مواجه هستیم، اما مقدار آن در حدی نبوده که بر قیمت های جهانی تاثیر بگذارد و موجب کاهش قیمت ها شود. در مورد قیمت نفت، چشم ­انداز افزایش فعالیت­ های حمل و نقل همچنان قیمت ­ها را بالای ۵۰ دلار نگه داشته است.

بررسی تعداد دکل‌های نفتی امریکا در ماه ژانویه ۲۰۲۱  نشان می‌دهد که تعداد آن‌ها افزایش داشته است. تعداد دکل­ های نفتی امریکا هم ­اکنون نزدیک به ۳۰۰ عدد می‌باشد که تقریبا نزدیک به کف آن در سال ۲۰۱۶ رسیده و همچنان با میانگین شش ساله اخیر خود فاصله دارد. همانگونه که پیش از این گفته شد، قیمت‌های بالای ۵۰ دلار نفت موجب شده که دکل‌های نفت بیشتری فعال شوند و این خود نشان می‌دهد که در سمت عرضه مشکلی در تولید نفت وجود نخواهد داشت.

روند تغییرات شاخص جهانی شرکت‌های بخش انرژی MSCI World Energy که دربرگیرنده شرکت‌هایی نظیر اگزون موبیل، شورون، رویال داچ، بریتیش پترولیوم وتوتال است، نشان می‌دهد که در ژانویه ۲۰۲۱ همزمان با بهبود قیمت جهانی نفت این شاخص نیز روند رو به رشدی داشته است، البته همچنان با سطوح سال ۲۰۱۹ خود فاصله زیادی دارد.

در بازار طلا هنوز سطح ۱۸۰۰ دلار از دست نرفته است، اما کاهش نگرانی­ ها در بازارهای جهانی که می­توانست موجب کاهش بیشتر قیمت طلا شود، با کاهش شاخص دلار و پایین ماندن نرخ بهره جبران شد. در مجموع، تغییرات قیمت طلا نشان داد که رابطه آن با اقتصاد جهانی خطی و تنها تابع یک متغیر نیست و نمی­توان آن­را تنها یک لنگرگاه امن دانست، متغیرهای زیادی هم بر عرضه و تقاضای آن برای مصارف زینتی و هم عرضه و تقاضای آن به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری اثر دارند.

تهیه شده در: شرکت سرمایه‌گذاری سامان مجد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه