خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

تشریح چهار تصمیم شورای عالی بورس/تغییر دامنه نوسان از شنبه

دکتر محمدعلی دهقان دهنوی با اشاره به اینکه دامنه نوسان از روز شنبه ۲۵ بهمن ماه، تغییر می کند، ابراز داشت: بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت ۶ درصد خواهد بود. البته تصمیمات شورای عالی بورس پس از ۷۲ ساعت قابلیت اجرا دارد و بر همین اساس، از روز شنبه ۲۵ بهمن ماه، این تغییر اعمال خواهد شد. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها اشاره کرد و گفت: کالاهایی که در بورس کالا عرضه می شوند، از شمول قیمت گذاری خارج می شوند و امید می رود که با هماهنگی و تعامل دستگاه های مختلف، شاهد توسعه و تعمیق بازار سرمایه باشیم.

مشاهده کل خبر

تغییر دامنه نوسان، کلید بازگشت تحلیل به بازار/ نهاد ناظر گوش شنوای بازار سرمایه است

رییس سازمان بورس در پاسخ به چرایی اتخاذ تصمیم تغییر دامنه نوسان گفت، تغییر دامنه نوسان در شرایط خاص، با ایجاد بستر زمانی مناسب مسیر تحلیل را هموار می کند و پیرو آن سهامداران در فضای آرامتری تصمیم گیری می کنند. هرگاه شرایط اقتصادی از ثبات بیشتری برخوردار باشد، امکان افزایش دامنه نوسان و حتی حذف آن وجود خواهد داشت. دکتر محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا از روز شنبه، ۲۵ بهمن ماه گفت: در خصوص تغییر دامنه نوسان نظرات متفاوتی مطرح بود و شورای عالی بورس با در نظر گرفتن طیف وسیع نظرات و پیشنهادات محدوده دامنه نوسان منفی ۲ تا مثبت ۶ درصد را مصوب کرد.

مشاهده کل خبر

تغییرات دامنه نوسان بازارپایه و صندوق ها / رصد لحظه ای بازار

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، تصمیماتی را که در شورای عالی بورس اتخاذ می شود، متناسب با شرایط روز دانست و گفت: هر زمان که بازار نیاز به تغییر یا اصلاح داشته باشد این تغییر قطعا اعمال خواهد شد. محمدعلی دهقان دهنوی ضمن تشریح آخرین  تصمیمات شورای عالی بورس، اظهار داشت: یکی از تصمیمات در خصوص دامنه نوسان بود؛ بدین صورت که دامنه بالای سهام  به مثبت ۶ افزایش یافت و دامنه پایین، منفی ۲ تعیین شد.

مشاهده کل خبر

اراده مدیران فولادی کشور برای دفاع از حقوق میلیون‌ها سهامدار/ کنار رفتن قیمت‌گذاری دستوری با تعامل وزارت صمت

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس در نشست با مدیران فولادی کشور گفت: شما مدیران صنعت فولاد کشور، وکیل میلیون‌ها سهامدار عدالت هستید و باید از حقوق آنها دفاع کنید که خوشبختانه این اراده و رویکرد برقرار شده است. وی افزود: چشم انداز بازار فولاد در کشور بسیار درخشان است، بنابراین به همت تلاش های زیادی که در دست اجراست، تمام اقدامات انجام خواهد شد تا تمام زنجیره فولاد کشور در بورس کالای ایران عرضه شود.

مشاهده کل خبر

برگزاری انتخابات شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی

انتخابات شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی مقارن با مبعث حضرت رسول (ص) در ۲۰ اسفند ۹۹ برگزار خواهد شد. علی عسکری، معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر اقتصاد، در نشست خبری با موضوع برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی که صبح امروز در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، گفت: شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی در رتبه بندی شرکت های کشور، شرکت های بزرگ و مهمی محسوب می شوند و ارزش سهام هر یک از این شرکت ها در بعضی استان های کوچک تا ۹ هزار میلیارد تومان می رسد.

مشاهده کل خبر

فرایند اعطای کارت اعتباری ۲ بانک نهایی شد

مدیرعامل سمات گفت: فرایند اعطای کارت اعتباری ۲ بانک برای مشمولان سهام عدالت نهایی شده است که به زودی عملیاتی می شود. حسین فهیمی در آیین امضا و تبادل تفاهم نامه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و بانک ملت که با حضور مدیرعامل این بانک برگزار شد، اظهار داشت : امروزه دیگر بازار سرمایه و فراگیری آن از جمله بدیهیاتی است که در اقتصاد کشور وجود دارد و تردیدی نیست که بازار سرمایه کشورمان ورای فراز و فرودهای آن، عمومیت پیدا کرده به طوری که در این بازار صحبت از میلیون نفر است و قریب به ۶۰ میلیون نفر با احتساب سهام عدالت فعال مستقیم در این بازار هستند

مشاهده کل خبر

آیا عملیات بازارگردانی در بازار سهام موفق بوده است؟

محمد صادق غزنوی در بررسی این موضوع که اجرای دستور العمل بازارگردانی چقدر موفق بوده و به اهداف مورد نظر نزدیک شده است، گفت: بازارگردانی مقوله‌ای است که در راستای ایجاد نقدشوندگی و تحدید دامنه نوسان اجرایی شد تا از نوسانات شدید در قیمت سهام جلوگیری کند. مدیر عملیات بازار فرابورس اظهار کرد: در اجرای بازارگردانی دو رویکرد وجود دارد؛ یک نگاه موضوع اجبار و الزام قانونی به وجود بازارگردان است و روی ‏دیگر فعالیت اختیاری بازارگردانی به عنوان حرفه‌ای سودده است. رویکردی که در شرایط فعلی بازار اجرایی شده، الزام و اجبار ‏است که ناشر و سهامدار عمده بر اساس قانون ملزم شدند تا برای سهم بازارگردان معرفی کنند که این اتفاق باعث شده تا هدف ‏بازارگردان صرفا انجام تکلیفی مشخص باشد، اما اگر رویکرد و نگاه به اختیار بود، قطعا شرایط متفاوت‌تر شده و دستاوردهای بهتری ‏داشت.

مشاهده کل خبر

عرضه صکوک اجاره ۳۰ هزار میلیارد ریالی شستا بدون ضامن و با رتبه اعتباری + A

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اظهار داشت: با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (سهامی عام) به مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال بدون ضامن و با تکیه بر رتبه اعتباری از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران، عرضه عمومی می شود. غلامرضا ابوترابی ادامه داد : این موضوع در عمل منجر به وابسته شدن فرآیند تأمین مالی از طریق بازار سرمایه به تأیید مراجع ذیصلاح در بازار پول شده و علاوه بر آن به دلیل پرداخت کارمزد، برای بانی هزینه بر می شد و تنها امکان قانونی در نظر گرفته شده برای اغلب بانیان اوراق در صورت عدم معرفی رکن ضامن بانکی، توثیق اوراق بهادار با رعایت ضوابط مربوطه بود. از این رو با هدف تسهیل تأمین مالی در قالب انتشار اوراق بهادار بدهی، هیئت مدیره محترم سازمان بورس و اوراق بهادار در سوم اردیبهشت ۹۹ شرایط انتشار اوراق بدهی بدون استفاده از رکن ضامن را تصویب کرد.

مشاهده کل خبر

عوامل ریزش قیمت سهام و راهکارهای تقویت تقاضا در بورس

به گفته عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری خدمات گستر، عملکرد شرکت‌ها نشان می‌دهد در فصل پاییز سود بنگاه ها ۳۰ درصد رشد کرده و شاخص هم ۱۰۰ درصد رشد داشته که اتفاق خوبی است، اما باید همه ارکان کمک کنند این سودها مستمر باشد تا بازار سرمایه به روزهای اوج بازگردد. مهدی دلبری سال جاری را از لحاظ اعداد، ارقام، ارزش معاملات و هجوم مردم به بازار سرمایه سالی ویژه دانست و گفت: بر همین اساس امسال شدیدترین و سریع ترین صعود را در تاریخ بازار سرمایه تجربه کردیم و پس از آن هم شاهد بودیم که ریزشی سریع در سرعتی بالا رخ داد که تعداد زیادی از افراد را درگیر کرد.

مشاهده کل خبر

وضعیت مطلوب شرکت های بنیادی/ اثر مثبت برجام بر شرکت های بورسی

مدیر عامل شرکت رتبه بندی پارس کیان، شرایط سودآوری بسیاری از شرکت ها را تا پایان سال ادامه دار دانست و گفت: اگر چه این مساله شامل کل بازار نمی شود، ولی شرکت هایی که بنیه قوی دارند، عموما گزارش های خوبی ارائه داده اند. محمدرضا عربی مزرعه شاهی اظهار داشت: با توجه به افت هایی که در شرایط اوج بازار تا الان اتفاق افتاده، در برخی شرکت ها قیمت ها به شرایط نسبتا مطلوبی رسیده است؛ ضمن اینکه گزارش های ۶ ماهه و ۹ ماهه ، وضعیت شرکت ها را مناسب نشان می دهد.

مشاهده کل خبر

نقش دامنه نوسان نامتقارن در صف های خرید و فروش

معاون سرمایه گذاری و توسعه بازار شرکت تأمین سرمایه امید، تصمیم جدید شورای عالی بورس را در خصوص تغییر دامنه نوسان در کنترل هیجانات کاذب بازار موثر خواند. مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات، اجرای دامنه نوسان نامتقارن را گام مثبتی در کنترل صف های خرید و فروش  و تقویت تحلیل محوری در بازار دانست. احمد اشتیاقی معتقد است که دامنه نوسان نامتقارن، ترمزی برای نوسان گیری است و منجر به بازگشت سهامداری در بازار می شود. محمد صفری تصریح کرد: دامنه نوسان در بازار هیجانی به  تشدید رفتار هیجانی سرمایه گذاران دامن می زند و  بهتر است در بلندمدت به سمت حذف دامنه نوسان حرکت کنیم.

مشاهده کل خبر

حرکت مثبت بازار با تصمیمات شورای عالی بورس

رییس هیات مدیره شرکت «آرت میکو» با مثبت دانستن برآیند تصمیم اخیر شورای عالی بورس مبنی بر تغییر دامنه نوسان به (۶+ و ۲-)، اظهار کرد: به طور قطع این تصمیم بازار را به سمت مثبت هدایت خواهد کرد. به طور مثال، اگر سهم شما سه روز متوالی ۶ درصد افزایش قیمت داشته باشد، حدود ۱۸ درصد رشد سرمایه خواهد داشت. حال اگر این  سهم بخواهد همین میزان کاهش را تجربه کند، نزدیک به ۹ روز زمان خواهد داشت. به گفته بهروز زندی‌فر، ایجاد تغییرات در دامنه نوسان همراه با افزایش اعتبار و نیز جذابیت در قیمت‌ها سبب حرکت بازار به سمت مثبت می‌شوند، این حرکت از امروز شروع شده و تداوم خواهد داشت.

مشاهده کل خبر

دامنه نوسان، زمینه‌ساز رشد بعدی بورس

امیر سیدی تغییر دامنه نوسان را اقدامی مثبت در جهت رشد بازار دانست و گفت: حداقل اثری که پیرو تصمیمات اخیر در خصوص تغییر دامنه نوسان رخ خواهد داد، این است که نزول بیشتر بازار را متوقف خواهد کرد و می‌تواند زمینه‌سازی برای دوره رشد بعدی در بازار سرمایه باشد. مدیر عامل کارگزاری امین سهم با مثبت دانستن تصمیم اخیر شورای عالی بورس در خصوص تغییر دامنه نوسان توضیح داد: در دامنه نوسان متقارن، معامله‌گران فعال با مشاهده صفوف خرید و فروش به آنها ملحق می شوند. این موضوع به رشد بیش از حد بازار در شرایط صعودی می انجامد و از طرفی دیگر در شرایط منفیِ بازار، به ریزش بیش از حد بازار منجر می شود. دو طرف طیف این اتفاق در نیمه اول و دوم سال قابل مشاهده است.

مشاهده کل خبر

حمایت از بازار با دامنه نوسان نامتقارن

مدیرعامل کارگزاری سینا گفت: ابزارهای کمکی در برخی مقاطع نیاز بازار هستند اما بهتر است بازارگردان ها هم به کمک این ابزار بیایند تا شرایط بهتر کنترل شود. رامین ملماسی با اشاره به اقدام اخیر در شورای عالی بورس در تصویب  دامنه نوسان نامتقارن بیان کرد: با توجه به شرایط حاکم بر بازا ر ،دامنه نوسان نامتقارن یک تصمیم حمایتی است، البته این موضوعی است که ماه ها مورد بررسی قرار گرفته  و در نهایت مورد تصویب قرار گرفته است.

مشاهده کل خبر

پنج ستاره های بازار سرمایه

مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران درجه بندی عملکرد حدود ۲۰۰ صندوق های سرمایه گذاری کشور را در سه بازه زمانی یک ساله، ۳ ساله و ۵ ساله مورد بررسی و محاسبه قرار داد و نتایج آن را منتشر کرد. سه صندوق از جمع برترین ها در گروه صندوق های سهامی قرار می گیرند و دو صندوق دیگر بادرآمد ثابت هستند. صندوق های آسمان آرمانی سهام شرکت سبدگردان آسمان با نماد آساس، هستی بخش آگاه سبدگردان آگاه با نماد آگاس و باران کارگزاری بانک کشاورزی، صندوق های در سهام لیست رتبه بندی برهان بوده اند.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه