SEC

شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد که نهاد ناظر آمریکا (SEC) به دنبال هدایت رسانه‌های اجتماعی «مروج معاملات سهام (Social Media Stock Promoters)» است.

امروزه خبرهای بسیاری در خصوص معاملات سهام شرکت «اسپکترا ساینس(SpectraScience) » در توییتر و سایر رسانه‌های اجتماعی از طریق «برگه‌های صورتی(Pink sheets)» منتشر شده است. (لازم به توضیح است که «برگه‌های صورتی(Pink sheets)» به بازاری گفته می‌شود که از شرکت‌های کوچک، استارتاپ‌ها و یا حتی شرکت‌های بزرگ بین‌المللی تشکیل شده است که انجام معاملات در آن مطابق با قوانین نهاد ناظر آمریکا نیست و در واقع معاملات خارج بورسی محسوب می‌شود که نهایتا می‌توان گفت از ریسک بالا و عدم شفافیت لازم برخوردار است). از این رو نهاد ناظر آمریکا این نوع معاملات سهام را مورد انتقاد قرار داده است.

بنا به اعلام  SEC آمریکا، برخی از رسانه‌های اجتماعی «مروج معاملات سهام» از ژانویه ۲۰۲۱، در تلاش هستند تا به صورت کاذب قیمت سهام شرکت «اسپکترا ساینس» که شرکتی غیرفعال مستقر در ایالت مینه‌سوتای آمریکاست را بالا ببرند. افزایش غیرمنطقی قیمت و حجم معاملات سهام شرکت مزبور حتی بدون اعلام رسمی از سوی شرکت بوده است.

به گفته SEC، این شرکت در ارائه گزارشات خود تخلف کرده و از سال ۲۰۱۷ نیز هیچ گزارش دوره‌ای را ثبت نکرده و وب سایت و تلفن‌های شرکت نیز غیرفعال است.

یادآور می‌شود وب سایت‌های مختلفی شرکت «اسپکترا ساینس(SpectraScience) » را به عنوان شرکتی مبتنی بر بستر فناوری تعریف کرده‌اند که قرار است محصولی پزشکی به بازار عرضه نماید. این محصول قادر است بافت‌های طبیعی به ویژه بافت روده بزرگ را بلافاصله پیش از ابتلا به سرطان، شناسایی نماید.

اما نکته جالب توجه این است که سهام این شرکت همچنان در حال معامله است و میانگین حجم معاملات سهام طی ده روز گذشته، ۸۷۴ میلیون سهم بوده است.

از این رو SEC آمریکا به سرمایه‌گذاران هشدار داده است که نسبت به سرمایه‌گذاری بر اساس اخبار رسانه‌های اجتماعی که اقدام به ایجاد اشتیاق کاذب جهت خرید سهام شرکت مزبور را می‌کنند، آگاه باشند چرا که هنوز هیچ خبر رسمی از سوی این شرکت، اطلاع‌رسانی نشده است.

پیشتر نیز SEC آمریکا، بیانیه‌ای تحت عنوان «پتانسیل دستکاری بازار در پلتفرم‌های آنلاین» منتشر کرده بود و در آن به سرمایه‌گذاران ممنوعیت استفاده از این نوع سرمایه‌گذاری‌ها را هشدار داده و اعلام کرده بود که این نوع سرمایه‌گذاری به هیچ وجه مورد تایید نهاد ناظر آمریکا نیست.

شایان ذکر است که طبق قوانین اوراق بهادار آمریکا، SEC می‌تواند معاملات سهام شرکت‌های متخلف را به مدت ده روز متوقف نماید و امکان خرید و فروش سهام توسط کارگزاری را تا زمان حصول گزارش‌های لازم،  منع نماید.

مترجم: افسانه میرزایی، کارشناس امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها

test