شهرآبادی

فرابورس ایران روز جاری میزبان مدیرعامل شرکت سبدگردان داریک پارس در یک‌صد و ششمین نشست خبری یک دیدار، یک عرضه بود تا ابوالفضل شهرآبادی درباره ویژگی‌های صندوق سهامی فراز داریک که از امروز دوم اسفندماه در فرابورس پذیره‌نویسی می‌شود، توضیحاتی به خبرنگاران و سرمایه‌گذاران ارائه کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، به نقل از  فرابورس ایران، شهرآبادی در این نشست خبری با اشاره به اینکه از امروز تا ششم اسفندماه پذیره‌نویسی صندوق فراز داریک در فرابورس انجام می‌شود، گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزار مناسبی برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سهام به شمار می‌رود و خریداران می‌توانند از طریق کارگزاران و نیز سیستم آنلاین خود سفارش خرید واحدهای این صندوق را در دوره پذیره‌نویسی ثبت کنند.

به گفته شهرآبادی این صندوق از واحدهایی تشکیل شده که هر واحد آن ۱۰ هزار ریال است و هر سرمایه‌گذار می‌تواند از حداقل یک واحد تا هر تعداد واحد که تمایل داشت، خریداری کند.

مدیرعامل شرکت سبدگردان داریک پارس به زمان بازگشایی نماد این صندوق در بازار فرابورس اشاره کرد و افزود: هرچقدر که فرایند پذیره‌نویسی بهتر انجام شود دوره بازگشایی نماد صندوق در بازار فرابورس کوتاه‌تر خواهد بود اما به طور کلی پس از اتمام دوره پذیره‌نویسی نماد آن بسته می‌شود تا پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان بورس نماد آن بازگشایی شود که این دوره معمولا بین یک تا سه هفته به طول می‌انجامد.

او درباره ارکان این صندوق نیز اشاره کرد: مدیر این صندوق سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان داریک پارس و بازارگردان آن صندوق اختصاصی بازارگردانی اکسیر سودا هستند.

به گفته شهرآبادی وظیفه مدیر صندوق اداره بهینه منابع جمع‌آوری‌شده در طی عمر صندوق و مسئولیت بازارگردان ایجاد نقدشوندگی در صندوق است و بازارگردان این صندوق حدود ۳۰ نماد در بازار سرمایه را بازارگردانی می‌کند.

او با بیان اینکه مدیر صندوق فراز داریک یعنی شرکت سبدگردان داریک پارس سبدهای متنوعی را مدیریت می‌کند، بیان کرد: سبدگردان داریک پارس پیش از این یک صندوق درآمد ثابت را راه‌اندازی کرده و یک صندوق بازارگردانی را نیز مدیریت می‌کند.

شهرآبادی با یادآوری اینکه سرمایه‌گذاران باید بدانند صندوق فراز داریک از نوع سهامی است، خاطرنشان کرد: این صندوق‌ها یعنی از نوع سهامی باید حداقل ۷۰ درصد منابع جمع شده را در سهام قابل معامله در بورس و فرابورس سرمایه‌گذاری کنند و از این جهت این صندوق‌ها از تضمین سود برخوردار نیستند و صندوق فراز داریک، سود دوره‌ای نیز ندارد.

مدیرعامل سبدگردان داریک پارس با اشاره به اینکه صندوق فراز داریک از نوع صندوق زیادشونده است، ادامه داد: سودی که برای این صندوق ایجاد می‌شود قیمت واحد و ارزش خالص دارایی‌ (NAV) واحد آن را بالا می‌برد و همچنین مدیر صندوق تلاش می‌کند تا سود پایداری را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

به گفته شهرآبادی سودی که صندوق‌های سهامی در شرایط خوب بازار ایجاد می‌کنند باید بیشتر از نرخ بهره بدون ریسک باشد و به عنوان یک شاخص دیگر سود این صندوق‌ها باید حداقل به اندازه شاخص بازار سهام باشد و این نکته طبیعتا مورد توجه مدیر صندوق است و علاوه بر این سعی می‌کنیم تا سود پایداری را که از نوسانات زیادی برخوردار نیست نصیب سرمایه‌گذاران کنیم.

او با بیان اینکه برای این منظور تلاش می‌کنیم در سهم‌هایی وارد شویم که از بنیاد خوبی برخوردار باشند، افزود: گروه تحلیلی شرکت سبدگردان داریک پارس و همچنین مدیران سرمایه‌گذاری صندوق در سهم‌هایی وارد می‌شوند که در میان‌مدت و بلندمدت بتوانند درآمدزایی و سودسازی خوبی داشته باشند و به همین جهت تلاش می‌کنیم تا صندوق طی یک دوره از نوسانات بالا برخوردار نباشد بلکه از یک سود نسبی بهره‌مند باشد.

او ریسک‌هایی را که صندوق فراز داریک با آن‌ها روبرو است، همان ریسک‌های بازار سهام دانست و گفت: نرخ بهره بانکی و افزایش آن به عنوان یکی از ریسک‌های این صندوق است؛ چرا که با افزایش آن بخشی از نقدینگی به سمت سپرده‌های بانکی حرکت می‌کند، همچنین ریسک‌های سیستماتیک که بازار این روزها با آن‌ها مواجه است نیز صندوق‌های سهامی را نیز از خود متاثر می‌کند.

شهرآبادی یکی از مزیت‌های این صندوق را ورود غیرمستقیم سرمایه‌گذاران به بازار سهام عنوان کرد و افزود: ۳۰ درصد از منابع صندوق می‌تواند در اوراق بدهی و با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری شود و این ریسک صندوق را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد، از آن گذشته این صندوق دارای بازارگردان است و این رکن صندوق وظیفه حفظ نقدشوندگی آن را به عهده دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های دولت / مجلس

test