تالار

یک کارشناس صنعت بانکی، کاهش نرخ سود بین بانکی را در بلندمدت بر بازارهای موازی موثر دانست.

مجید شاکری در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، اظهار داشت: نرخ بهره بین بانکی طبق چارچوب سیاستی بانک مرکزی در حال افت و خیز است و به طور کلی کاهش نرخ سود بین بانکی در کشور اگرچه اثر فوری بر متغیرهای اقتصادی ندارد، ولی قطعا در بلند مدت بر روند بازارهای موازی موثر است.

این کارشناس صنعت بانکی با اشاره به اینکه چسبندگی هایی بین اثر نرخ سود بین بانکی و نرخ تسهیلات وجود دارد که ارتباط مستقیمی بر سایر بازارها می گذارد، افزود: نرخ بهره بین بانکی طبق چارچوب های سیاستی در مواقع مختلف تغییر می کند.

به گفته شاکری،  تقریبا یک ماه گذشته نرخ بهره در حال خروج از کریدور بانکی بود، اما بانک مرکزی وارد عملیات بازار باز شد و با تزریق پایه پولی، نرخ را تا حدی کاهش داد.

این کارشناس بازار بانکی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ سود بانکی می تواند نقش مهمی در حرکت نقدینگی از بانک به بازار سرمایه داشته باشد، گفت با کاهش همزمان این متغیر، به طور قطع شاهد رونق بازار سرمایه خواهیم بود. اما در صورتی که نرخ سود بانکی بالا بماند، نقدینگی راهی بانک ها می شود. هر چند که در هر دو حالت، بازارها تلاش می کنند تا شرایط ایده آلی را برای سرمایه گذارانشان مدنظر داشته باشند.

این کارشناس صنعت بانکداری خاطرنشان کرد: با توجه به رکود بازارهای مسکن، خودرو و دیگر بازارهای موازی، کاهش نرخ بهره بین بانکی، به طور مستقیم بر روند معاملات بازار سرمایه اثرگذار خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test