تالار

اولین هفته کاری سال جدید برای بورس تهران با افت بیش از یک درصدی شاخص کل به پایان رسید. شاخص کل هم‌وزن اما هفته‌ را با رشد ۰.۶۵ درصدی پشت سر گذاشت؛ موضوعی که نشان از وضعیت مناسب‌تر سهام گروه‌های کوچک بازار داشت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، بررسی‌ها نشان می‌دهد در هفته کاری گذشته علی‌رغم عقب‌نشینی تقاضا در گروه‌های بزرگ کالایی، کوچکترها عمدتا با رشد قیمت همراه شدند. از این رو در میان صنایع ۳۸گانه بورسی، ۲۴ گروه شاهد رشد میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود بودند و در مقابل شاخص صنعت ۱۴ گروه منفی بود. هر چند در این هفته بیشترین افت قیمت از آن گروه خرده‌فروشی با تک سهم «افق» و کاهش قیمت ۵.۱ درصدی شد اما پس از آن گروه‌های بزرگ کالامحور بیشترین تاثیر منفی را بر نماگر اصلی بازار گذاشتند و منجر به افت بیش از یک درصدی آن شدند.

در دو هفته اخیر که همزمان با تعطیلات نوروز بود، بازار جهانی پرتلاطم ظاهر شد. از افزایش آمار مربوط به شیوع کرونا در اروپا گرفته تا اتفاقات رخ داده در کانال سوئز همگی سبب شد تا نرخ‌ نفت و فلزات در بازار جهانی دستخوش فراز و فرودهای چندباره شود. روز سه‌شنبه ۳ فروردین ماه بود که خبر رسید کشتی بزرگ باربری «اور گرین» کانال سوئز را مسدود کرده است. این کشتی ۴۰۰ متری هنگام دور زدن در کانال به گل نشست و سبب مسدود شدن این مسیر مهم آبی شد تا ترافیکی در کانال سوئز ایجاد شود. امری که در ابتدا منجر به پرواز قیمتی کامودیتی‌ها به ویژه نفت شد اما در ادامه با افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در اروپا و آمریکا شاهد تردید معامله‌گران کالایی بودیم تا در مجموع هفته‌ای پرنوسان را در بازار جهانی شاهد باشیم. شاید همین عامل بود که موجب تردید سهامداران نمادهای‌ کالایی شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در هفته‌ای که گذشت گروه فلزات اساسی بیشترین افت هفتگی به میزان ۳.۲ درصد را میان صنایع کامودیتی‌محور بورس تهران ثبت کرد. پس از آن پتروپالایشی‌ها بودند که در قعر جدول بازدهی بورس تهران در هفته منتهی به ۱۱ فروردین ماه نشستند. از این رو گروه فرآورده‌های نفتی در مجموع اولین هفته کار سال جدید با کاهش ۲.۸ درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود مواجه شد. پتروشیمی‌ها نیز در هفته مورد بررسی افت ۲.۷ درصدی را تجربه کردند. همچنین معدنی‌ها از ریزش قیمتی در امان نماندند و در هفته‌ای که گذشت با کاهش ۱.۸ درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود مواجه شدند
 

همانطور که وضعیت نماگر هم‌وزن بورس در هفته منتهی به ۱۱ فروردین‌ماه نشان می‌دهد، سهام گروه‌های با ارزش بازار پایین‌تر در هفته‌ای که گذشت شرایط مطلوب‌تری را تجربه کردند. در این میان بیشترین رشد قیمتی از آن گروه منسوجات با تک نماد «نمرینو» شد. این سهم در اولین هفته کاری سال جدید رشد ۱۱ درصدی را ثبت کرد. پس از آن نیز گروه فنی و مهندسی با دو نماد «رتکو» و «رمپنا» شاهد صعود ۷.۸ درصدی قیمت‌ها بود. صنعت دستگاه‌های برقی، استخراج نفت و گاز، محصولات فلزی و سایر معادن از دیگر صنایع مثبت بورس در هفته مورد بررسی هستند که رشد بین ۳.۷ تا ۷.۳ درصدی را ثبت کردند.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار