فهیمی

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اوراق بهادار ، انتخابات هیأت مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت را  بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور توصیف کرد و اطمینان داد  تمام زیر ساخت های لازم برای سلامت کامل انتخابات و اعلام نتایج آن فراهم شده است.

 به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، حسین فهیمی، مدیرعامل سمات در نشست خبری برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت که امروز با حضور رئیس سازمان بورس و اصخاب رسانه  برگزار شد،  اظهار داشت: در روزهای آتی مجمع عادی به طور فوق العاده ۳۱ شرکت استانی را برگزار خواهیم کرد تا اعضای هیأت مدیره این شرکت ها انتخاب شوند.

وی افزود:  بر این اساس هر شرکت ۵ عضو اصلی و ۲ عضو علی البدل دارد و دستکم ۱۶۰ عضو هیات مدیره، توسط مردم انتخاب و مدیریت شرکت ها را به عهده خواهند گرفت.

فهیمی در این نشست با بیان اینکه شرکت سرمایه‌گذاری استانی تهران و البرز از هم جدا شده و مراحل ثبت سرمایه آن انجام می‌شود، گفت: در دو استان تهران و البرز هم امکان ثبت‌نام برای انتخابات آینده وجود دارد.

نوبت دوم مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی

وی با بیان اینکه بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور برای انتخاب اعضای هیأت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت از نیمه اردیبهشت تا نیمه خرداد امسال و به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود، گفت: در تعداد ۱۴ شرکت استانی سرمایه‌گذاری قبلاً مجمع نوبت اول برگزار شده و چون به حدنصاب نرسیده بودند، براساس قانون تجارت در نوبت دوم این مجامع با هر تعداد از اعضا این جلسات رسمیت پیدا می‌کند.

مدیرعامل سمات گفت: مجامع عمومی عادی به طور فوق‌العاده شرکت سرمایه‌گذاری استانی برگزار می‌شود که طبق قانون تجارت با حداقل ۵۰ درصد به علاوه یک نفر از اعضا رسمیت پیدا می‌کند، اما اگر در اولین دعوت، این حدنصاب حاصل نشد، در دعوت دوم که ۱۰ روز بعد انجام می شود، جلسه با هر نصابی از اعضا رسمیت پیدا می‌کند. با این حال  تأکید ما بر این است که  این مجامع با مشارکت حداکثری افراد برگزار شود.

فهیمی ادامه داد: فلسفه وجودی شرکت این است که اکثریت برای اقلیت تصمیم بگیرند، اما اگر تعداد مشارکت‌کنندگان اندک باشد، برعکس این اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: در مورد تعداد کاندیداهای هیأت مدیره هم کسانی که خود را دارای شرایط می‌دانند، با ثبت‌نام در سامانه ستان setan می‌توانند تقاضای خود را برای عضویت در هیأت مدیره این شرکت‌ها اعلام کنند .

مدیرعامل سمات توضیح داد: لازم است افراد حداقل دارای مدرک لیسانس مرتبط یعنی در رشته‌هایی مانند اقتصاد، حسابداری، حقوق و مدیریت باشند و همچنین سابقه قابل‌توجهی در مشاغل مرتبط در شرکت‌ها داشته باشند که این افراد بعد از احراز صلاحیت، توسط کمیته‌ای در سازمان بورس به عنوان کاندیدا معرفی می‌شوند و سهامداران عدالت در هر استان می‌توانند به آنها رأی بدهند.

۱۲۰ هزار مراجعه برای  انحصار وراثت

فهیمی اظهار داشت: از ابتدای واگذاری سهام عدالت تاکنون ۲.۵ میلیون نفر فوت کرده‌اند و برای تعیین‌تکلیف سهام این افراد نیاز به انحصار وراثت وجود دارد که تاکنون فقط ۱۲۰ هزار نفر مراجعه و انحصار وراثت ارائه کرده‌اند.

وی همچنین در مورد سؤالی مبنی بر اینکه چه لزومی دارد که سهامداران عدالت در سامانه سجام ثبت‌نام کنند، گفت: براساس مقررات مقابله با پولشویی، هر کسی که می‌خواهد خدمتی دریافت کند باید احراز هویت شود .

مدیرعامل سمات افزود: سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا همان سجام در واقع تنها سامانه‌ای در کشور است که شناسایی و احراز هویت مشتری را به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام می‌دهد و در این سامانه حداقل‌های مورد نیاز برای قانون مبارزه با پولشویی رعایت شده است و سوابق این افراد از نظر هویتی و مشخصات آنها نگهداری می‌شود.

فهیمی همچنین با بیان اینکه شرایط کرونا و لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی ایجاب می‌کند که مردم کمتر در محافل حضور پیدا کنند، گفت: برای احراز هویت در سجام، امکان احراز هویت با هوش‌مصنوعی و از طریق الکترونیکی وجود دارد، اما در عین حال ۲ هزار دفتر کارگزاری در سراسر کشور و نیز شعب منتخب بانکها و دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک برای احراز هویت مشمولان سهام عدالت و مشتریان بورسی وجود دارد. ثبت‌نام در سجام کاملاً رایگان است، اما در دفاتر پیشخوان مبالغی برای احراز هویت گرفته می‌شود.

وی همچنین در مورد واریز سود سهام عدالت گفت: برای اولین بار توزیع سود از طریق مکانزیم بازار سرمایه انجام شد و نه براساس هر نفر رقم معین، بلکه براساس هر نفر به میزان تعداد دارایی، مقدار مشخصی بود، برای سهامداران عدالت به روش مستقیم یا غیرمستقیم در ۳۶ شرکت بورسی واگذار شد.

وی گفت: در مرحله اول ۵۰ درصد از سودهای دریافتی از ۳۶ شرکت سرمایه‌پذیر دریافت شده و به صورت تجمیعی براساس تعداد سهام هر فرد واریز شد و ۵۰ درصد بقیه سود هم در آینده نزدیک که از شرکت‌های سرمایه‌پذیر دریافت شود، به حساب مشمولان دارنده سهام عدالت واریز می‌شود.

شرکت هایی که هنوز سود تقسیم نکرده اند

مدیرعامل سمات همچنین در مورد سود ۱۳ شرکت غیربورسی سهام عدالت گفت: این شرکت ها هنوز سودی تقسیم نکرده‌اند و زمانی تقسیم می‌شود که در مجامع شرکت ها سود شناسایی و برای توزیع بین سهامداران مشخص شود.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درباره فروش سهام عدالت گفت: تاکنون ۳.۲ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت بخشی از سهام خود را فروخته‌اند و برای این منظور ۱۳ هزار میلیارد تومان پول فروش سهام عدالت را دریافت کرده‌اند. فروش سهام عدالت با بقیه سهام فرقی ندارد و اکنون افرادی که درخواست فروش سهام خود را داده‌اند، تا زمانی که سهام آنها در بازار خریدار ندارد، این سفارش‌ها تجمیع شده و بعداً که فروخته شد، پول آن به حساب افراد واریز می‌شود.

فهیمی همچنین گفت: حدود ۴ تا ۵ هزار نفر افرادی هستند که در مورد فروش سهام عدالت خود سؤال دارند که مرتب با شماره ۱۵۶۹ شرکت‌ سرمایه‌گذاری تماس می‌گیرند و مشکلات خود را برطرف می‌ک نند. همچنین ۷۰۰ هزار نف راز متقاضیان فروش سهام عدالت این درخواست خود را لغو کرداند و ما از بتدا گفته‌ایم سهام عدالت برای نگه داشتن است و توصیه می‌شود به مردم که سهام خود را نفروشند و از عایدی آن استفاده کنند.

آخرین اخبار از کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت

مدیرعامل سمات همچنین در مورد اعطای کارت اعتباری برای دارندگان سهام عدالت گفت: اعطا ی کارت اعتباری دو بخش دارد که یکی زیرساخت آن برای امکان توثیق این سهام به صورت مکانیزه است که این امکان فراهم شده و بانک ها می‌توانند سهام عدالت افراد را وثیقه بانک بگیرند. بخش دوم، تأمین اعتبار برای کارت اعتباری است که باید انجام شود و تاکنون دو بانک ملی و تجارت این امکان را فراهم کرده و تسهیلاتی برای مشمولان سهام عدالت درنظر می‌گیرند و معادل ۵۰ درصد ارزش روز سهام عدالت افراد، کارت اعتباری خرید دراختیار مشتریان قرار می‌دهند. بقیه بانک‌ها هم به تدریج به این کار ملحق می‌شوند.

فهیمی تأکید کرد: کسانی که بخشی از سهام عدالت خود را فروخته‌اند کارت اعتباری به آنها تعلق نمی‌گیرد و از ۴۹ میلیون نفر سهام عدالت حدود ۳.۲ میلیون نفر که بخشی از سهام خود را فروخته‌اند، نمی‌توانند کارت اعتباری بگیرند.

وی اضافه کرد: کارت‌های اعتباری تا یک ماه بدون سود خواهد بود و بیش از یک ماه تبدیل به وام سه ساله با سود ۱۸ درصد می‌شود که دارندگان کارت اعتباری می‌توانند از پایانه‌های فروش تعیین شده استفاده کنند.

وی گفت: کسانی که در زمینه سهام عدالت سؤالی دارند به مرکز پیام شرکت سپرده‌گذاری با شماره‌گذاری ۱۵۶۹ تماس بگیرند و مشکلات خود را بیان کنند.

مدیرعامل سمات همچنین در مورد اینکه آیا الزامی برای واریز سود شرکت‌ها از طریق سجام وجود دارد، گفت: برای شرکتهای مشمول سهام عدالت الزام وجود دارد، اما برای بقیه شرکت‌های بورسی هنوز الزامی نیست و اختیاری است، توصیه می‌شود سود سهام شرکت‌ها را به صورت متمرکز از طریق سجام واریز کنند تا مردم در شرایط کرونایی در بانک ها معطل نشوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های سهام عدالت

test