بازارهای جهانی

بازار جهانی در هفته‌ای که گذشت با رشد قیمت طلا و عمده فلزات همراه شد اما در مقابل شاهد ریزش بهای نفت بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در این هفته قیمت انس طلا که تا محدوده ۱۷۵۶ دلار افزایش پیدا کرده بود مجدداً کاهشی شد و در پایان هفته قیمت ۱۷۴۳ دلار به کار خود پایان داد تا معاملات هفتگی این بازار با رشد ۰.۸ درصدی پایان یابد.

عامل اصلی تغییر مسیر دلار در پایان هفته، قیمت طلا و انتشار داده های تورمی بخش تولید آمریکا و در نتیجه تقویت دلار و نرخ بازدهی اوراق قرضه بوده است. رشد تورم در بخش تولیدی اقتصادی آمریکا به ۴.۲ درصد رسید که بالاترین رشد از اواخر ۲۰۱۱ تاکنون است.

اگرچه داده های اقتصادی آمریکا صعودی است، اما براساس بیانیه فدرال رزرو به نظر می رسد افزایش نرخ بهره به زودی اتفاق نخواهد افتاد. بنابراین طلا از یک طرف با داده های خوب اقتصادی و از طرف دیگر با مقاومت فدرال رزرو در مقابل تغییر فاز سیاست های پولی و مالی مواجه است. فدرال رزرو بر این نکته تاکید کرده است که اگرچه  وضعیت اقتصاد آمریکا بهبود پیدا کرده اما هنوز ناقص است. وزارت خزانه داری آمریکا نیز به بانک های مرکزی سایر کشورها هشدار داده که باید به سیاست های پولی انبساطی و حمایت از اقتصادها ادامه دهند. با توجه به مسائل بنیادی، روند قیمت طلا در محدوده ۱۷۰۰ تا ۱۷۶۰ دلار خنثی دیده می شود.

در بازار نفت افزایش نگرانی‌ها درباره شیوع موج جدید بیماری کووید-۱۹ در اروپا و افزایش محدودیت‌های کرونایی باعث عقب نشینی بهای طلای سیاه در بازارهای جهانی شد. از این رو هر بشکه نفت برنت با کاهش حدود ۳ درصدی از ۶۳ دلار نیز پایین‌تر رفت. در این بازار از یک سو افزایش محدودیت‌های کرونایی نگرانی‌هایی درباره توان سمت تقاضا در بازار برای جذب بشکه‌های نفت به وجود آمده است. دیگر نگرانی‌ها به تصمیم اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت خام در بازار بازمی‌گردد؛ تصمیمی که عربستان سعودی از آن دفاع می‌کند.

بازار نفت همچنین طی هفته گذشته با دقت مشغول رصد مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی بود که به گفته برخی نمایندگان کشورهای حاضر، در حال پیشرفت است. امری که درصورت تحقق بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات برجامی و لغو تحریم‌ها می‌تواند منجر به روانه شدن هر چه بیشتر جریان نفت ایران به بازار جهانی شود. از سوی دیگر هم عواملی چون تقویت ارزش دلار و بدون تغییر ماندن تعداد دکل‌های حفاری در ایالات متحده هم از دیگر فاکتورهای موثر در بازار بودند.

در بازار فلزات آلومینوم رشد ۳.۴ درصدی را در مقیاس هفته ثبت کرد و قیمت ۲،۲۷۰ دلار را ثبت کرد. اگرچه افزایش سطح موجودی انبارها منجر به کاهش ۴۵ دلاری قیمت این کالا شد اما ظهور تقاضای قوی در چین و انتظار کاهش تولیدات محرکی برای بازگشت مجدد قیمت این فلز به کانال صعودی شد. از سوی دیگر فرصت آربیتراژی مناسبی بین چین ولندن وجود دارد که دلالان را به خرید تشویق کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل

test