شیخان

دبیر انجمن صنعت سیمان با اعلام آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان و صادرات این کالا، اظهار امیدواری کرد کمتر از یک ماه آینده نرخ‌گذاری تعیین و فروش از طریق بورس کالا انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از ایلنا، عبدالرضا شیخان درخصوص آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیما، پذیرش در بورس کالا و آمار صادرات گفت: هنوز افزایش قیمتی در مورد سیمان اتفاق نیافتاده و رایزنی با مسئولان ذیربط درحال انجام است تا نتیجه مشخص شود، بنابراین هنوز درصد یا روش افزایش قیمت مشخص نشده است. امید می رود در کمتر از یک ماه آینده نرخ‌گذاری تعیین شود.

وی افزود: تلاش‌ها برای فروش سیمان در بورس کالا در حال انجام است تا در آینده از شمولیت قیمت‌گذاری خارج شود. انتظار می رود شرکت‌ها در ۶ ماهه دوم سال جاری با رفع مشکلات بتوانند وارد بورس کالا شده و فروش را از این طریق انجام دهند.

این فعال صنعت سیمان درباره وضعیت صادرات این کالا توضیح داد: صادرات سیمان نیز به رویه سابق در حال انجام است ولی نسبت به سال گذشته ۴ درصد کاهش داشته ولی توزیع در داخل حدود ۱۷.۷ درصد افزایشی بوده است. صادرات بیشتر به افغانستان، حوزه CIS، حوزه خلیج فارس، عراق و به میزان کمتری به بنگلادش صورت می گیرد.

شیخان درخصوص وضعیت سوخت شرکت های سیمانی عنوان کرد: ۲۳ آبان سال گذشته به علت کمبود گاز در داخل، گاز کارخانه های سیمان را قطع کردند و باید از سوخت دوم یعنی مازوت استفاده می‌شد. متاسفانه امکان ذخیره‌سازی مازوت هم برای شرکت ها فراهم نشده بود تا گاز کارخانه‌ها بهمن ماه وصل شد. بعد از آن برق شرکت ها قطع شد که خوشبختانه این مشکل نیز حل شده است.

به گفته وی، مشکلات تولید سیمان در مورد برق و سوخت حل شد اما مشکلات دیگری مانند کمبود قطعات، افزایش نرخ آجرهای نسوز، گرانی حمل و نقل و افزایش هزینه‌های نیروها همچنان وجود دارد. این موارد باعث می‌شود مسئولان را برای تعیین نرخ مناسب مصوب سیمان راضی کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها