تالار

جابجایی نقدینگی در بورس تهران با خالص خریدی در حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان در مسیر پرتفوی سهامداران خرد به عمده دنبال شد و به این ترتیب نقدینگی طی پانزدهمین هفته متوالی در زمین بازی معامله گران حقوقی حفظ شد.

بورس تهران معاملات هفته منتهی به ۲۵ فروردین را با افت ۰.۵ درصدی شاخص کل سپری کرد و به این ترتیب سومین هفته منفی بورس در سال جدید ثبت شد که در چنین شرایطی طی پانزدهمین هفته متوالی شاهد خروج نقدینگی از پرتفوی سهامداران خرد و انتقال آن به زمین سهامداران عمده بودیم. به این ترتیب خالص خرید حقوقی‌ها در هفته گذشته به حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان رسید.

شنبه: نخستین روز هفته با ثبت نوسان منفی در کارنامه بورس تهران و تداوم عقب نشینی سهامداران خرد در خرید سهام آغاز شد. به طوریکه در جریان معاملات روز شنبه بار دیگر حقوقی‌ها بیش از حقیقی‌ها خریدار سهام بودند و با خالص خریدی در حدود ۴۰۰ میلیارد تومان، مالکیت‌های سهام را از آن خود کردند.

یکشنبه: کاهش حدود ۰.۸ درصدی شاخص کل بورس در معاملات روز یکشنبه در حالی رخ داد که حقوقی‌های بازار همچنان به خریدهای خود ادامه دادند و خالص خرید بیش از ۳۶۰ میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند.

دوشنبه: بورس تهران در معاملات روز دوشنبه شاهد کاهش حدود ۰.۴ درصدی شاخص کل و حفظ نقدینگی در زمین سهامداران عمده بود. به طوریکه در این روز حدود ۲۹۰ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابجا شد.

سه شنبه: پس از ۱۱ روز افت متوالی و عقب‌نشینی بیش از ۶ درصدی شاخص کل بورس تهران، سرانجام روز سه‌شنبه شاهد رشد نماگر اصلی بازار سهام بودیم. در حالی خبر انتشار حداقل ۲۴هزار میلیارد تومان اوراق از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری که با اعلام رئیس سازمان بورس قطعی شد، موجی از امیدواری به فعالان بازار تزریق شد که این امر سبب شد پس از دو ماه شاهد بازگشت سهامداران خرد به گردونه معاملات باشیم. در این راستا معاملات روز سه شنبه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۸۲ میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بورس تهران بودیم.

چهارشنبه: سبزپوشی بورس تنها یک روز دوام آورد و طی دادوستدهای آخرین روز از هفته، باز هم دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای رنگی قرمز را به نمایش گذاشت و افت ۰.۱ درصدی را ثبت کرد. در این روز تنها شاخص کل نبود که تغییر مسیر داد. سهامداران خرد نیز که روز سه‌شنبه پس از دوری دو ماهه مجددا در زمین خرید سهام فعال شده بودند، مجددا فروشنده شدند و این بار با قدرت بیشتری راه خروج را در پیش گرفتند. از این رو روز چهارشنبه سهامی به ارزش ۵۵۰میلیارد تومان در بورس تهران از سبد سهامداران خرد به پرتفوی حقوقی‌ها منتقل شد.


نگاهی به صنایع مورد توجه معاملعه گران

بررسی صنایع مورد توجه معامله گران در هفته منتهی به ۲۵ فروردین ماه نشان از آن دارد که گروه بانکی با اختصاص خالص خرید بیش از ۴۲۵ میلیارد تومانی، بیشترین خرید را از سوی سهامداران عمده تجربه کرد. در این میان بانک تجارت در صدر خریدها جای گرفت. به طوریکه ۱۴۳ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی در نماد «وتجارت» جابجا شد. در همین راستا بانک ملت نیز شاهد ثبت خالص خریدی در حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از سوی سهامداران عمده بود.

از سوی دیگر در این هفته معامله گران عمده به خرید سهام «اپال» نیز توجه نشان دادند و خالص خرید بیش از ۹۵ میلیارد تومانی را در این نماد ثبت کردند. نماد «برکت» نیز خالص خرید بیش از ۹۰ میلیارد تومانی را از سوی حقوقی‌ها تجربه کرد.

در میان نمادهای پالایشی نیز حقوقی‌ها به خرید سهام پالایش نفت اصفهان توجه نشان دادند و بیش از ۸۲ میلیارد تومان نقدینگی در این نماد و در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابجا شد. در میان نمادهای فلزی نیز بیشترین حمایت حقوقی‌ها در نماد ملی مس ایران بود. به طوریکه ۴۶.۴ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقیقی به حقوقی منتقل شد.

این در حالی است که بیشترین خرید سهامداران خرد در این هفته به جمع آوری سهام فولاد مبارکه اصفهان تعلق گرفت. به طوریکه خالص خرید حقیقی‌ها در نماد «فولاد» به حدود ۹۰ میلیارد تومان رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه