بازارهای جهانی

در هفته‌ای که گذشت کالاهای جهانی خوش درخشیدند. در این هفته با وجود اینکه داده‌های اقتصادی دوقدرت اقتصادی بهتر از انتظار بود سرمایه‌گذاران همه را غافلگیر کردند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، شاخص خرده فروشی آمریکا در گزارش‌های هفته گذشته از منفی ۲.۷ درصد به ۹.۸ درصد افزایش پیدا کرد. شاخص مدیران خرید فیلادلفیا نیز بیش از انتظارات منتشر شد و به ۵۰.۲ واحد رسید. مدعیان بیمه بیکاری آمریکا افت قابل توجهی را ثبت کرد و علی رغم اینکه انتظار می رفت ۷۰۳ هزار نفر باشند، به ۵۷۶ هزار نفر رسید.

هر اونس طلا معاملات هفتگی خود را با رشد حدود ۲ درصدی به پایان رساند. با وجود اینکه همه چیز به نفع دلار آمریکا بود، شاخص دلار همچنان تحت فشار فروش قرار داشت و قیمت دارایی‌های امن از جمله طلا با جهش قیمتی همراه شدند.

شاید بتوان گفت که اقدام فدرال رزرو در خرید اوراق قرضه برای کنترل منحنی بازدهی که منجر به افت نرخ بازدهی اوراق ۱۰ ساله به ۱.۵۷ درصد نیز شده، بر بازارها سایه افکنده است و دلار آمریکا با کاهش نرخ بازدهی اوراق قرضه، افت کرده و طلا تقویت شده است. دلیل دیگری که می توان برای تقویت دارایی های امن مطرح کرد، افزایش تنش های تجاری آمریکا و روسیه است. بازارهای سهام آمریکا در هفته گذشته نیز روی روند صعودی خود حرکت کردند. به نظر می رسد تا زمانی که فدرال رزرو این اطمینان خاطر را ایجاد نکند که ابزارهای لازم برای کنترل نرخ تورم را دارد، دلار در مسیر نزولی خود حرکت کند.

در شرق آسیا نیز گزارش‌های خوبی از اقتصاد چین منتشر شد. رشد تولید ناخالص داخلی چین اگرچه برای فصل اول ۲۰۲۱، رضایت بخش نبود اما رشد GDP سالانه این اقتصاد به ۱۸.۳ درصد افزایش پیدا کرد که بی سابقه بوده است. رشد فصل اول به ۰.۶ درصد کاهش پیدا کرده است. شاخص خرده فروشی نیز به ۳۴.۲ درصد افزایش پیدا کرد که حاکی از سطح خوب تقاضا است و نرخ بیکاری به ۵.۳ درصد کاهش پیدا کرد.

به این ترتیب قیمت نفت در هفته گذشته با رشد بیش از ۶ درصدی به محدوده ۶۷ دلاری نزدیک شد. عامل اصلی رشد قیمت نفت همانطور که اشاره شد تضعیف دلار آمریکا بوده است. عامل دیگر اثر گذار بر بازار نفت، خبر غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم و همچنین حادثه نطنز و در نتیجه تاثیر احتمالی بر روند مذاکرات آمریکا و ایران است. بایدن در کنفرانس خبری هفته گذشته اعلام کرده که خبر غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم از طرف ایران برای مذاکرات مفید نیست با این حال ما خوشحالیم که ایران با مذاکرات غیرمستقیم برای بازگشت به برجام و چگونگی حل مشکلات، موافقت کرده است. چشم‌انداز مثبت تقاضا با وجود افزایش عرضه هم از سوی اوپک پلاس و هم در صورت بازگشت نفت ایران مهمترین عاملی بود که رشد قیمت نفت را سبب شد. ذخایر نفت آمریکا نیز در هفته گذشته با افت ۵.۹ میلیون بشکه ای مواجه شد در حالی که انتظار می رفت کاهش کمتری را تجربه کند.

در بازار فلزات قیمت مس در هفته ای که گذشت با رشد ۲.۸ درصدی به محدوده ۹۲۰۰ دلار افزایش پیدا کرد. تحلیلگر گلدمن ساکس معتقد است که قیمت مس با توجه به افزایش تقاضا برای فلزات که این تحلیلگر از آن به عنوان نفت جدید در حوزه انرژی های سبز نام برده است، طی ۵ سال آینده به ۱۵ هزار دلار خواهد رسید. گلدمن ساکس پیش بینی می کند که قیمت مس طی ۱۲ ماهه تا محدوده ۱۱ هزار دلار افزایش پیدا خواهد کرد و به طور متوسط در سال جاری ۹ هزار و ۶۷۵ دلار خواهد بود. حرکت اقتصاد جهانی به سمت از بین بردن آلایندگی ها، محرک اصلی فضای صعودی حاکم بر بازار کامودیتی های این حوزه به ویژه مس است. تقاضای جهانی از باد، خورشید انتظار می رود به تنهایی تا ۲۰۳۰، حدود ۶۰۰ درصد افزایش پیدا کند و به ۵.۴ میلیون تن برسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل