کد خبر 72776
۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
بازارهای جهانی

در هفته‌ای که برای بازارهای جهانی گذشت، نفت به واسطه افزایش شیوع کرونا در هند به عنوان سومین مصرف‌کننده طلای سیاه نزولی شد و افت حدود یک درصدی را ثبت کرد. در مقابل مس با قدرت در حال فتح قله‌های تازه‌ای است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، قیمت طلا در هفته گذشته تقریبا در یک محدوده خنثی نوسان کرد. اگرچه قیمت طلا تا محدوده ۱۸۰۰ دلار افزایش داشت، اما مجددا با توجه به داده‌های جدید اقتصادی در آمریکا تا محدوده ۱۷۷۷ دلار کاهش پیدا کرد. بر اساس این اطلاعات تازه نشر یافته فروش خانه های جدید در آمریکا در ماه مارس بیشترین رشد از ۲۰۰۶ تاکنون را ثبت کرده است. عامل اصلی حمایت از قیمت طلا، انتظارات تورمی بوده است. بازار طلا در حال حاضر از یک طرف با داده های خوب اقتصادی آمریکا که اجازه عبور قیمت از محدوده ۱۸۰۰ دلار را نداد و از طرف دیگر با اصرار فدرال رزرو بر سیاست های انبساطی جهت حمایت از اقتصاد آمریکا مواجه است. در هفته جاری نشست فدرال رزرو برگزار می شود در صورتی که فدرال رزرو تغییری در چشم انداز سیاست های پولی خود ندهد، انتظار می رود قیمت طلا از سطح فعلی خود عبور کند.

قیمت مس در بورس فلزات لندن، رشد قیمتی خوبی را ثبت کرد و به ۹۵۴۵ دلار افزایش پیدا کرد که حاکی از رشد ۴ درصدی در هفته بود. تقاضا برای فلز سرخ در اروپا رو به بهبود است. موجودی انبار مس نیز در هفته گذشته با کاهش همراه بوده است. در بازارهای مس آمریکا و چین وضعیت متفاوتی حاکم بود. پریمیوم مس ایالات متحده به توجه به سطح فعالیت پایین در یک محدوده خنثی بود اگرچه با توجه به مخارج بالقوه در زیرساخت ها و افزاش تقاضا برای خودروهای الکتریکی در بلندمدت تقاضا برای مس را صعودی خواهد کرد اما در حال حاضر تاثیر آنی روی بازار فیزیکی این محصول نگذاشته است. در چین نیز پریمیوم به حداقل ۷ ماهه اخیر خود رسید و موجودی مس شانگهای نیز افزایش پیدا کرد.

نفت همانطور که اشاره شد در هفته گذشته با افت قیمت مواجه شد. عامل اصلی ریزش قیمت در بازار نفت، گسترش افسار گسیخته کووید ۱۹ در هند به عنوان سومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است. آمار مبتلایان به کرونا در هند در هفته گذشته به بیش از ۳۳۰ هزار مورد در روز رسید.

لیبی نیز اعلام کرده که تولیدش را حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد. خبر کاهش تولید لیبی مقداری از تاثیر افزایش آمار مبتلایان به کرونا در آسیا و خطر کاهش تقاضا را جبران کرد. افزایش احتمال عرضه بیشتر نفت ایران در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات در رابطه با بازگشت به توافق برجام ۲۰۱۵ نیز بر بازار نفت بی تاثیر نبوده است. ذخایر نفت آمریکا بر خلاف انتظارات با افزایش ۵۹۴ هزار بشکه ای همراه شد و به ۴۹۳ میلیون بشکه رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل