محسنی

بازار سرمایه باعث ایجاد تورم نمی‌شود و بورس بهترین ابزار اقتصاد برای سرمایه‌گذاری، تامین سرمایه و پس‌انداز است و می تواند در کنترل تورم نقش ایفا کند.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، محمدرضا محسنی، عضو هیات مدیره بورس اوراق بهادار با بیان مطلب فوق گفت: با بررسی بازارهای مالی دنیا در می یابیم که در نبود بازارسرمایه، سرمایه‌گذاران به ناچار پس‌انداز خود را به بازار ملک، طلا، ارز و دلالی خارج از چرخه تولیدبرده و سبب ایجاد تورم می شوند.

وی اظهار داشت: اگر رشد بورس و جذب نقدینگی در بازار بتواند به بخش واقعی اقتصاد راه پیدا کند می تواند به حل مشکل تولید کمک کند. کارخانجات، واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی با تامین مالی  منابع ارزان و سریع از بازار سرمایه  با اجرایی کردن طرح های توسعه ای می توانند از انتظارات تورمی ایجاد شده در اثر رونق بورس دور شده و به توسعه اقتصادی منجر شوند.

محسنی با بیان اینکه تحقیقات در کشورهای مختلف در خصوص تاثیر رشد شاخص بورس در تورم نشان می دهد هیچ ارتباطی بین رشد شاخص بورس و تورم وجود ندارد، افزود: با جذب نقدینگی جامعه به بورس و از طریق فروش سهام دولتی، تبلیغات و آشنایی مردم با بازار سرمایه می توان امیدوار بود که بورس بتواند در کنترل تورم موثر باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر نقدینگی جذب شده در بازار سرمایه به سمت تولید نرود و صرفا در سفته بازی و دست به دست شدن گردش یابد در نتیجه رشد شاخص ها تصنعی بوده و سبب ایجاد تورم می شود، ولی بازار سرمایه با استفاده از اصول خاص و علمی، هماهنگی و همکاری دولت می‌تواند در کنترل تورم موفقعیت آمیز عمل کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار