علیرضا رزم حسینی

دقایقی قبل علیرضا رزم‌حسینی وزیر صمت در صحن علنی مجلس و در پاسخ به سوال جواد کریمی قدوسی در خصوص وضعیت بازار فولاد به نکاتی اشاره کرد که قطعا دلگرمی و امیدواری صنعت فولاد و سهامداران حوزه فولاد کشور را به دنبال خواهد داشت. رزم حسینی ضمن مخالفت صریح با قیمت گذاری دستوری گفت: تمام شرکت های فولادی در بورس هستند و ۵۰ میلیون نفر از مردم، سهامدار این شرکت ها هستند و برای تصمیم گیری در این حوزه باید به گونه ای عمل شود که شرکت ها و سهامداران آسیب نبینند.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر؛ رزم حسینی که همین چند ماه قبل بر سر موضوع قیمت گذاری دستوری فولاد مورد انتقاد فعالان صنعت و سهامداران فولاد قرار گرفت و البته بر عدم موافقت خود با قیمت گذاری دستوری تاکید کرد، امروز در دفاعی منطقی و اقتصادی بر علیه قیمت گذاری دستوری فولاد در صحن علنی مجلس سخن گفت.

وزیر صمت در پاسخ به سوال جواد کریمی قدوسی در خصوص وضعیت بازار فولاد گفت: ما سال گذشته حدود ۲۹ میلیون تن تولید فولاد داشتیم که این یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است.

رشد قیمت های جهانی

وی ادامه داد: با توجه به میزان صادرات کالاهای غیرنفتی ما بخش عمده‌ تأمین نیاز کارخانجات و واردات را از طریق صادرات کالاها انجام دادیم ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که در سال گذشته قیمت جهانی شمش فولاد ۳۴۵ دلار بوده که الان به ۶۴۳ دلار رسیده است و همین باعث شده که قیمت‌های مربوط به فولاد، ورق و میلگرد افزایش پیدا کند کما اینکه از ۱۶۶ درصد تا ۲۸۲ درصد افزایش یافته است و این موضوع ریشه در دوره فعالیت وزیر گذشته دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: کارگروه تنظیم قیمت بازار، قیمت فولاد را بر اساس قیمت جهانی در بندرعباس ضربدر نرخ ارز نیمایی کرده است ضمن اینکه طبق قانون این کالا باید در بورس عرضه شود.

رزم حسینی افزود: با توجه به نوسان نرخ ارز نیمایی کما اینکه در سال گذشته در اردیبهشت ماه قیمت آن ۱۴ هزار تومان بوده که هم اکنون به ۲۲ هزار تومان رسیده است و این موضوع در کنار قیمت جهانی فولاد بر افزایش قیمت‌ها اثرگذار بوده است.

فولاد در بورس پایین تر از نرخ جهانی

عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: روز گذشته قیمت شمش فولاد ۲۴ درصد پایین‌تر از قیمت جهانی در بورس عرضه شده که در مجموع به منظور تکمیل زنجیره فولاد و اصلاح قیمت‌گذاری در بازار طرحی در این وزارتخانه در دست اقدام است و از نمایندگان می خواهیم که در این مسیر به وزارت صمت کمک کنند.

رزم حسینی افزود: در بخش میلگرد هم نرخ ها ۱۷ درصد پایین تر بوده ضمن اینکه در مورد ورق با کمبود مواجه هستیم بنابراین به شرکت های بزرگ تولیدی اجازه داده شد که واردکننده باشند و به این روش بازار را تنظیم کنند.

لزوم حمایت از سهامداران خرد

وی تصریح کرد: بخشی از دلیل افزایش نرخ فولاد به قیمت جهانی آن و بخشی نیز به قیمت گذاری که در دوره فعالیت وزیر گذشته صورت گرفته برمی گردد بنابراین ما در حال آماده طرحی هستیم تا زنجیره فولاد را از سنگ تا محصول نهایی کامل کنیم و در این مسیر نیاز داریم که هم آقای کریمی قدوسی و هم کمیسیون های اقتصادی و صنایع به ما کمک کنند ضمن اینکه باید وضعیت بورس را هم رعایت کنیم به طوری که سهامداران خرد که مردم هستند آسیب نبینند و قیمت این محصول در بازار نیز منطقی و متعادل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ما در کنار این افزایش قیمت ها با مشکلاتی اعم از افزایش ۴۰ درصدی دستمزدها و افزایش سه برابری قیمت گاز مصرفی و افزایش نرخ حمل و نقل نیز مواجه بودیم ضمن اینکه بازرسی هایی نیز در حد مقدور انجام دادیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: مجلس باید برای انفالی که مطرح کردند قانون وضع کند و به دولت اجازه دهد براساس قانون قیمت بیت المال و اموال دولت و حکومت را به درستی دریافت کند.

رزم حسینی افزود: طبق قانون سال گذشته دو برابر هم حقوق دولتی و هم حق انتفاعی که بدان اشاره شد را پرداخت کردیم ضمن آنکه عددی که مجلس برای این بخش تعیین کرد امسال اجرا می شود.

اهمیت صادرات فولاد

وی با بیان اینکه تکمیل زنجیره فولاد موضوع بسیار مهمی است، بر ضرورت تکمیل طرح ارائه شده به گونه ای که هم تولید و هم اشتغال در آن دیده شود، تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ما در حوزه فولاد توانستیم با تهاتر مواد اولیه موردنیاز کارخانجات را تامین کنیم و تولید را انجام دهیم ضمن اینکه اگر صادرات این محصول نبود با مشکل مواجه می شدیم کما اینکه منابع حاصل از صادرات این بخش باعث شد که بتوانیم در مقابل تحریم ها بایستیم و از منابع حاصل از آن برای سایر بخش ها استفاده کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم ضمن تائید اظهارنظر کریمی قدوسی در مورد وضعیت قیمت ها در بازار، افزود: ما باید برای قیمت گذاری زنجیره با همکاری کمیسیون های تخصصی مجلس و تشکل ها به یک تفاهمی برسیم که در طی آن تولید و صادرات آسیب نبیند و حق و حقوق دولت دریافت شود و به چرخه اقتصاد و زندگی مردم بیاید.

رزم حسینی تصریح کرد: در مورد تاثیر این دو کالا در صنعت ساختمان باید به این نکته تاکید کنم که براساس آنچه کارشناسان اعلام کردند سیمان ۴ دهم درصد و فولاد ۶ دهم درصد تاثیر داشته است بنابراین عوامل دیگری از جمله افزایش نرخ ارز در این بخش تاثیرگذار بوده اند.

وی با اشاره به اینکه در بدترین وضعیت اقتصادی این وزارتخانه را تحویل گرفته است، گفت: ما هم در حوزه خودرو و هم فولاد طرح هایی را آماده کرده ایم اما در اجرا با مشکل مواجه شده ایم ضمن اینکه نتوانسته ایم برنامه های خود را اجرا کنیم چرا که با موانعی مواجه هستیم که بخشی از آن به قوانین و بخش دیگر به دستگاه ها مربوط است.

۵۰ میلیون سهامدار فولادی

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: فولاد یکی از کالاهای استراتژیک بوده ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که ما در ۲۰ سال گذشته میلیون ها دلار صرف واردات این کالا می کردیم اما سال گذشته توانستیم ۶.۵ میلیون تن صادرات فولاد داشتیم ضمن اینکه تمام شرکت های فولاد در بورس هستند و ۵۰ میلیون نفر از مردم در این شرکت ها سهامدار هستند که باید به گونه ای حمایت شوند که آسیب نبینند از سوی دیگر ما باید تا سال ۱۴۰۴، ۵۵ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد ایجاد کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: هم اکنون ایران رتبه دهم تولید فولاد در جهان را دارد ضمن اینکه ما در تلاش هستیم تا مانع زدایی مورد تاکید رهبری را به طور کامل اجرا کنیم از سوی دیگر با قبول مسئولیت تفویض اختیار کردیم همچنین ۶ هزار معدن آزاد شد که افتخار بزرگی است از سوی دیگر سیاست بعدی ما این است که معادن باید در خدمت توسعه پایدار و متوازن باشند.

وی یادآور شد: ما بیش از ۲۵۰ بنگاه اقتصادی در ۱۱ استان ایجاد کردیم، تعدادی از پرونده های قضایی مربوط به صادرکنندگان نیز امضا شد ضمن اینکه باید همزمان با تولید فولاد، مس و ... به توسعه منطقه ای نیز بپردازیم.

براساس این گزارش، روال منطقی که در حوزه تنظیم بازار فولاد کشور از سوی وزارت صمت در پیش گرفته شده به همراه تاکید بر عرضه زنجیره تولید فولاد در بورس به منظور واقعی سازی قیمت ها در کل زنجیره و همچنین توقف ابلاغ دستورالعمل های مختلف در سال جاری همگی نوید سالی مثبت و رو به جلو برای تولید کشور در حوزه فولاد را می دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا